שתף קטע נבחר

שרי הגנה לשעבר נגד אובמה: חיזק את דאעש

ליאון פאנטה, ראש ה-CIA ושר ההגנה לשעבר: "עזבנו את עיראק מוקדם מדי, חימשנו את האופוזיציה בסוריה מאוחר מדי". לביקורת שותף גם קודמו רוברט גייטס שטען: "אובמה לא יצליח להשיג את מטרתו בלי כוחות קרקע"

חוטף מכל הכיוונים. שר ההגנה לשעבר של ארצות הברית, ליאון פאנטה, מותח ביקורת קשה ביותר על הנשיא ברק אובמה, מי שמינה אותו לראש ה-CIA ואחר כך לשר ההגנה שלו. בראיון לתוכנית "60 דקות" שתשודר היום (א'), מאשים פאנטה את הבוס שלו לשעבר בכך שעזב את עיראק מוקדם מדי, וחימש את האופוזיציה הסורית מאוחר מדי. שני צעדים אלה, לטענת פאנטה, סייעו לארגון דאעש לצבור את כוחו. הנשיא סופג ביקורת גם מהשמאל, שחושש כי העימות עם דאעש יידרדר למלחמה ממושכת. השבוע השמיע ביקורת דומה קודמו של פאנטה, שר ההגנה לשעבר רוברט גייטס, שאמר כי מטרת הנשיא אובמה "להחליש ולהשמיד" את דאעש שאפתנית מדי ובלתי אפשרית.

 

  

פאנטה היה האיש שניצב בבגדד כשהורד הדגל האמריקני, והוא מודה כי לא חש בנוח. "חשבתי אז שחשוב לנו לשמור על נוכחות בעיראק. מה שקרה היה שראש ממשלת עיראק דאז, נורי אל-מאליכי, לא רצה כוחות אמריקניים במדינה, ואילו הנשיא אובמה היה מוכן להשאיר כוחות בתנאי שהם יהיו פטורים מעונש על מעשיהם, על פי החוק העיראקי". בהיעדר הסכמה עיראקית, פינו האמריקנים את כל הכוחות הלוחמים והשאירו כוחות שמירה בשגרירות בבגדד ובקונסוליה באירביל, ויועצים לכורדים.

 

לביקורת הצטרף קודמו של פאנטה, שר ההגנה האמריקני בשנים 2011-2006 רוברט גייטס, שטען בפני התקשורת כי "המציאות היא שארה"ב לא תתמודד בהצלחה מול דאעש בתקיפות מהאוויר בלבד, או אם תהיה תלויה בכוחות העיראקיים או הכורדיים". בראיון ביום רביעי לרשת CBS הוא קבע מניסיונו הביטחוני כי "יהיה צורך בכוחות על הקרקע, אם רוצים אסטרטגיה מוצלחת".

 

גייטס הרפובליקני, ששירת תחת בוש ואובמה, אמר בראיון כי התעקשותו של הנשיא הדמוקרטי לחזור על הבטחתו לא לשלוח כוחות על הקרקע "למעשה מכניסה אותו למלכודת". שר ההגנה לשעבר התייחס ספציפית למטרה שסימן אובמה "להחליש ולהשמיד" את המדינה האיסלאמית: "אני מודאג מהמטרה המוצהרת, אנחנו במלחמה עם אל-קאעידה כבר 13 שנה. ואני לא חושב שמישהו יכול להגיד שהשמדנו או ניצחנו את אל-קאעידה. לכן אני חושב שההבטחה להשמיד את דאעש מציבה מטרה בלתי ניתנת להשגה".

 

ליאון פאנטה. חושף את המחלוקות שהיו בצמרת הממשל (צילום: AP) (צילום: AP)
ליאון פאנטה. חושף את המחלוקות שהיו בצמרת הממשל(צילום: AP)
 

רוברט גייטס, "אובמה הציב מטרה בלתי ניתנת להשגה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רוברט גייטס, "אובמה הציב מטרה בלתי ניתנת להשגה"(צילום: AFP)

 

לגבי סוריה אומר פאנטה: "המפתח היה כיצד אנחנו יכולים לפתח מנהיגות מקרב האופוזיציה שתוכל לתפוס את השלטון. עמדתי הייתה שכדי שתהיה לנו היכולת לעשות זאת, עלינו לספק נשק ואימונים כדי שהם יהיו מוכנים לעבוד איתנו". לעמדה זו היו שותפים בנוסף לפאנטה גם מזכירת המדינה הילרי קלינטון, ומי שהיה ראש ה-CIA דיוויד פטראוס. "הנשיא חשש, ואני מבין זאת, שנספק נשק ולא נדע לידי מי הוא ייפול. עמדתי הייתה שצריך להתחיל ממקום כלשהו", חשף שר ההגנה לשעבר פאנטה את המחלוקות בצמרת. 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פליטים כורדים שנמלטו לטורקיה. לפי הערכה, כ-60 אלף עברו את הגבול מסוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פליטים כורדים שנמלטו לטורקיה. לפי הערכה, כ-60 אלף עברו את הגבול מסוריה(צילום: AFP)

הנשיא אובמה סופג היום ביקורת משני האגפים: הליברלים שתמכו בו אחרי היציאה מעיראק כועסים עליו כעת שהוא מחזיר את ארצות הברית למעורבות שעלולה להידרדר לעוד מלחמה ממושכת, וטוענים שזו מלחמתם של המקומיים. לעומתם, בימין מאשימים את הנשיא בכך שיש לו עימות עם הגנרלים, ושהוא לא יכול לאותת לקיצונים המוסלמים שהוא מגביל את המעורבות הצבאית לתקיפות מהאוויר ואינו מפעיל לוחמים אמריקנים על הקרקע.

 

הסרט, האימה והפליטים

ברקע הדברים ממשיך ארגון דאעש  להטיל טרור בסוריה ובעיראק. בסוף השבוע פרסם הארגון סרט ארוך ובו בין השאר הוצאות להורג של חיילים סורים. קהילת המודיעין האמריקנית עוסקת בזהות

דובר הארגון, שמופיע קצרות לקראת סוף הסרט. הוא דובר אנגלית רהוטה בעלת מבטא צפון אמריקני, ומתועד מפקד על קבוצת אנשי צבא סוריה אשר כרו לעצמם את קברם. לעת עתה, אמר גורם רשמי לרשת CNN, לא ניתן עדיין לקבוע אם מדובר באזרח אמריקני או באדם שגר שם כמה שנים.

 

"אנחנו כאן עם חייליו של בשאר בבסיס הצבאי ממש מחוץ לראקה", סיפר איש דאעש בסרט "להבות של מלחמה", "אנחנו רואים אותם כעת חופרים את קברם שלהם ממש במקום שבו הם הוצבו. המקום שבו הוצבו להטיל טרור על המוסלמים בראקה". הוא אמר כי עבודתו של אללה תבוצע בידי המוג'אהידין והציג את מגורי הקצינים הסורים המלאים בחורי קליעים ופצצות מרגמה של המדינה האיסלאמית. "זה הסוף שמצפה להם".

 

אחד החופרים למצלמה: "באשר לבשאר, הלוואי שאללה ינקום בו ויעשה לילדיו את אשר עשה לנו. היום אנחנו חופרים את קברינו במו ידינו. ארגון המדינה האיסלאמית שבה אותנו בזמן שנמלטנו מבסיס הדיוויזיה ה-17. שירתנו תחת בשאר. בשאר נטש אותנו. בשאר לא נראה לעין. בשאר מתועב. אדם מתועב ובנו של אדם מתועב. גורלנו הוא להיטבח. מדוע? האם לא שירתנו תחתיו? אבל לצבא המשטר אנחנו רק מספרים. אנחנו רק מספרים. עבור המשטר אנחנו רק כלבים".

 

"דאעש הציבו אותו בסרט באופן מכוון", אומר מומחה לביטחון מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. "למה? משום שהוא נשמע אמריקני, וזהו מסר שמכוון לקהל מערבי ונועד לזרוע פחד ולהמחיש עוצמה".

 

ארגון דאעש הצליח לכבוש בימים האחרונים כפרים כורדיים בצפון סוריה, וגרם לבריחתם של עשרות אלפי כורדים לטורקיה. "נכון לעכשיו, נכנסו לשטחנו 45 אלף בני אדם משמונה נקודות ביקורת", אמר בשבת סגן ראש ממשלת טורקיה נומאן קורטולמוס. "אף מדינה בעולם, ולא משנה עד כמה חזקה כלכלתה, לא יכולה לקבל כמות פליטים כזאת בלילה אחד, לקלוט אותם ללא פגע ולמצוא לכולם מחסה". מאוחר יותר עודכן מניין הפליטים הכורדים שנמלטו לטורקיה ל-60 אלף.


פורסם לראשונה 21/09/2014 00:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרט החדש שהפיץ דאעש
צילום: AFP
הנשיא אובמה. אש ידידותית
צילום: AFP
מומלצים