שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חופש הביטוי בטקסס: לצלם מתחת לשמלה
  בית משפט במדינה הדרומית ביטל חוק שאסר על צילום אדם ללא רשותו למטרות עוררות או סיפוק תשוקה מינית: מפר את התיקון הראשון לחוקה המעגן את חופש הביטוי. "זכותו של אדם לחשוב מחשבות מיניות"

  בית משפט בטקסס ביטל חוק שאסר צילום "מתחת לחצאית/שמלה" משום שהוא מפר את הזכות החוקתית של תושבי המדינה - חופש הביטוי. ברוב של שמונה שופטים מול אחד, החליט בשבוע שעבר בית המשפט לערעורים בטקסס לפסוק נגד הסעיף בחוק האוסר על אדם לצלם אדם אחר בפומבי ללא רשותו כשמטרת הצילום היא "לעורר או לרצות תשוקה מינית".

   

  עוד חדשות בעולם :

  הנס של שלישיית הפנדות בספארי בסין

  האקדח והקנס: כך יילכדו נהגים מסמסים?

  קהיר: 2 נהרגו בפיצוץ מטען ליד משרד החוץ

   

  בית המשפט הסביר את פסיקתו בכך שמדובר בחוק המציג גישה פטרנליסטית החודרת לזכותם של אנשים להיות מעוררים מינית. נימוקי השופטים התמקדו בכך שהצילומים הם תיעודים ויזואליים שמיסודם אקספרסיביים ולכן נכללים תחת התיקון הראשון לחוקה.

   

  טקסס אינה המדינה הראשונה בארה"ב שמעגנת את הצילום החודרני בחוק. במרס השנה קבע בית משפט העליון במסצ'וסטס כי צילום מתחת לבגדי אישה אינו מעשה לא חוקי. לפי הפסיקה, שנקבעה ארבעה ימים לפני יום האישה הבינלאומי, הפעולה לא הפרה את החוק משום שהאישה שצולמה באוטובוס לא הייתה ערומה או ערומה חלקית.

   

  היילי ריקטס, קורבן לצילום מתחת לחצאית שאירע בקניון באוסטין מוקדם יותר השנה, אמרה בתגובה לפסיקה הטקסנית כי "החוק במתכונתו הנוכחית מגן על העבריינים במקום על הקורבנות". האדם שדחף מצלמה מתחת לחצאיתה של ריקטס וצילם את תחתוניה לא הואשם.

   

  "מדובר בהפרה משמעותית. מזעזע לחשוב שזכויות התוקפים חשובים יותר מזכויותיהן של נשים ונערות", אמרו בארגון נגד הטרדה מינית ברחוב שבסיסו בניו יורק.

   

  שרון קלר, אחת השופטות, הסבירה את פסיקת בית המשפט שבה תמכה: "הגנה על אדם שמתהלך בציבור מהפיכתו לאוביקט מיני בראשם של אחרים - משקפת את הגישה הפטרנליסטית להסדרת מחשבותיהם של אחרים וזו פעולה שיש להישמר ממנה ושעבורה נועד התיקון הראשון לחוקה".

   

  הפסיקה באה בעקבות מעצרו של רונלד תומפסון, בשנות ה-50 לחייו, שעוכב לחקירה

   בפארק הימי "SeaWorld" שבסאן אנטוניו ב-2011 בשל תלונות של הורים מודאגים. השוטרים מצאו במצלמתו 73 תמונות של ילדים בבגדי ים.

   

  לטענת התביעה, לא ניתן להגן על מפרי החוק בטיעון של חופש הביטוי, משום שצילום הוא תהליך טכני שאינו מעוגן בזכות חוקתית. אולם, עורכי דינו של תומפסון טענו כי החוק האוסר על מעשיו הוא "פשע מחשבה בסגנון אורוולייני". תומפסון הועמד לדין בגין 16 אישומים של צילום בלתי הולם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  "שליטה על מחשבות". צילום מתחת לחצאית
  צילום: רויטרס
  מומלצים