שתף קטע נבחר

שתיקת האימאמים

חכמי הסונה באסלאם ממלאים פיהם מים נוכח עריפת הראשים ואונס הנשים, כשם ששתקו מול גלי הרוצחים המתאבדים. יש באסלאם גם פרשנות הלכתית אחרת; של מוסר ושלום, פרשנות לא קנאית, ממש כמו אצלנו. חייבים קווי הגנה דתיים ומוסריים - לא פחות מקווי הגנה של ביטחון והתיישבות

רוסיה כובשת את אוקראינה, כמו ברית המועצות בהונגריה (1956), בצ'כוסלובקיה (1968), ובפולין (1980). זה העונש על העדפת קייב את האיחוד האירופי על פני מוסקבה. זה גם מסר של הכנעה למדינות הבלטיות הצופות בדאגה, וחרדות לגורלן – האם נאט"ו תילחם באמת להגנתן נגד רוסיה? גדודי אסלאם משתלטים על לוב, צפון-עיראק וסוריה, וחותרים להשתלט על ניגריה, סומליה ועוד. הם יוצרים סרטוני אימה, ושובים חיילי או"ם כדי להשיג כניעה של המערב. הנסיגה האמריקנית מעיראק הולידה את דאעש, שהופך את הדת לתועבה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מדיניות הסנקציות של אירופה ואמריקה מבטאת חולשה, ומצטרפת לנסיגה מן הלחימה בשטח נגד האסלאם הרדיקלי. רוח הפיוס המנשבת מוושינגטון עלולה להוביל למלחמת עולם. איראן שהחלה לעצור את התוכנית הגרעינית בגלל הסנקציות, עלולה להסיק מסקנות, וייתכן שאמריקה תעדיף חזית משותפת עם השיעים נגד הסונים הרדיקליים, על פני הברית ההיסטורית עם ישראל.

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

מדינת ישראל החליטה לא לכבוש את עזה, ולהתרכז במלחמת הגנה מוצלחת אך יקרה ("כיפת ברזל", "צוק איתן", "שרביט קסמים" – שימו לב לשמות). גם העמידה המופלאה של יישובי הדרום ועוטף עזה, והרוח האיתנה ברוב הציבור הישראלי, מקבעים קווי הגנה - גם במובן הביטחוני, וגם במובן האמוני.

 

רוצים מוסר? הקדימו רפואה למרגמה

במצב הזה מתחדשים החרמות עם הלחץ הבינלאומי (בתמיכה מוצהרת של קבוצות בתוכנו) לנסיגה ישראלית נוספת ביהודה ובשומרון.

הצבת קווי ההגנה של ישראל על קווי 67 בשינויים קלים, היא מרשם לאסון ביטחוני ומוסרי כאחד: פצצות מרגמה מרמאללה ובית לחם על ירושלים, יכריחו אותנו להתגונן באמצעים שנאלצנו לנקוט בהם בעזה. כיום עדיין יכול ראש השב"כ לנסוע לרמאללה, ולהזהיר את אבו-מאזן מפני ניסיון הפיכה של חמאס, אחרי שעצרנו את מתכנניה. הדרך המוסרית היא לשלוט במרחב מסביב לרמאללה, ולא להפציץ שם משגרי רקטות ומרגמות מוטמנות.

 

אל מול הלחץ הזה התייצב שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ומתוך הבנה עמוקה של עולם משתנה ומסוכן, הציג עמדה תקיפה גם מול ידידינו באירופה ובאמריקה, ואמר "לא" לנסיגה לקווי 67. במקביל קבע, כי מדינת ישראל חייבת ליצור חיבור בשטח אל גוש עציון, וקיבל הכרעה דרמטית שפירושה שרטוט קווי הגנה וביטחון בשטח, ולא בשיחות אבו-מאזן עם האירופים והאמריקנים. גושי ההתיישבות הם קווי ההגנה והביטחון, כמו בדור הקודם.

 

מתוך הכרת השטח אני יודע, שעל אדמות המדינה שהוכרזו במורד גוש עציון בואכה גבעות וביתר אין תושבים פלסטינים, ולא אדמות של פלסטינים. כל מי שתומך בגושי ההתיישבות צריך להגן על עמדתו של שר הביטחון, ודווקא בגלל העיתוי.

 

בין הפלסטינים, חמאס הוא הכוח הקובע את סדר היום (גם לפני המלחמה האחרונה), בדיוק מאותן סיבות שהחוסיינים גברו על הנאשאשיבים לפני 80 שנה, כשעוד לא היה "כיבוש ישראלי", רק עלייה והתיישבות ציונית. המופתי אמין אל-חוסייני חבר אז אל הנאצים.

 

לנגד עינינו ולנוכח העולם כולו, נכשל אבו-מאזן בכל מאמציו להפסיק את הטילים ואת המרגמות, וגם הלחץ המצרי לא הספיק, עד שחיסולי הבכירים על ידי חיל האוויר, הביאו את חמאס לקבלת המתווה המצרי, שישראל הסכימה עליו מיד בתחילת הקרבות.

 

פרשנות דתית מעוותת

בכל אלה בולטת השתיקה – מתנגדי חמאס בעזה, שותקים. אבו-מאזן עוד משמיע מחאות קלושות, אבל גם זה יחלוף במהרה.

 

הפירושים של דברי אללה-אלוהים האחד והיחיד לכיוון של רצח, הם עיוות ושקר, ורצון הצדק והאמת הוא בבריאת האדם בצלם אלוהים (צילום: AP) (צילום: AP)
הפירושים של דברי אללה-אלוהים האחד והיחיד לכיוון של רצח, הם עיוות ושקר, ורצון הצדק והאמת הוא בבריאת האדם בצלם אלוהים(צילום: AP)

 

חכמי הסונה באסלאם ממלאים פיהם מים נוכח עריפת הראשים ואונס הנשים, כשם ששתקו מול גלי הרוצחים המתאבדים. יש ויש באסלאם גם פרשנות הלכתית אחרת; של מוסר ושלום, פרשנות לא קנאית, ממש כמו אצלנו. אנחנו שומעים עליה בשיחות שקטות כבר שנים רבות, אבל חלילה לא בקול רם. זה מסוכן מידי.

 

נגד קנאים יהודים, שתמכו במעשי נקם לשם הרתעה, מחיתי אישית עשרות פעמים. בשנים האחרונות כבר השמיעו התנגדות תקיפה קבוצות חשובות של רבנים – מ"בית הלל" ו"צוהר" - עד רבני ש"ס, פוסקים חרדים והרבנים הראשיים. שריפת הילד הערבי ביער ירושלים (בדיוק כמו הזוועות של דאעש), גררה גל של מחאה רבנית, ואף רצון חזק לנחם את המשפחה (שלא רצתה להתנחם).

 

ואולם מול הפרשנות המעוותת לאסלאם של קנאי דאעש, לא יצאו פוסקי הלכה מוסלמים מוכרים עד כה, אף שהקנאים האלה פועלים במפורש מתוך פרשנות "דתית". הם גם לא מסתפקים עוד בהבטחות של בתולות בגן עדן שמיימי כלשהו, אלא חוטפים אותן בכוח ובאונס, ומוכרים אותן ואת בתוליהן בכסף, על פני האדמה הזאת.

 

יש הכרח גמור בייצובם של קווי הגנה דתיים ומוסריים - לא פחות מקווי הגנה של ביטחון והתיישבות. צריך להכריז השכם והערב כי הרציחות ומעשי האונס, עריפת ראשים ושריפת ילד, הם גם פשעים נגד האנושות, וגם פשעים נגד הדת – כל דת!

 

הפירושים של דברי אללה-אלוהים האחד והיחיד לכיוון של רצח, הם עיוות ושקר, ורצון הצדק והאמת הוא בבריאת האדם בצלם אלוהים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יואל בן-נון
צילום: שאול גולן
מומלצים