שתף קטע נבחר

סליחה שניצחנו

כמו חיזבאללה ב"קורי העכביש", כמו מצרים ב"מלחמת אוקטובר" - אויבינו מומחים בלעשות רושם בזירה הישראלית, תוך ניצול חופש ההיסטריה השורר כאן, במיוחד מפיהם של אנשי ציבור. אבל יש בתוכנו קולות אחרים, קולות של אמונה וביטחון, המבינים כי בהיעדר הישגים אחרים, האויב נאחז במילים שלנו

בתום מבצע "עמוד ענן" כתבתי כאן את הסיפור הזכור לי מימי ישיבתנו בעיר סואץ, בתום מלחמת יום הכיפורים: שאלו אז את נשיא מצרים, אנואר א-סאדאת, במסיבת עיתונאים בקהיר – איך אתה אומר שמצרים ניצחה ב"מלחמת אוקטובר", בזמן שצה"ל נמצא 101 ק"מ מקהיר? סאדאת ענה לשואל בפשטות: לכו לתל אביב ותשמעו מה אומרים שם. בתל אביב אומרים שמצרים ניצחה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

גם כעת, מי שמקשיב לתקשורת הישראלית, מתרשם שחמאס מנצח בעוטף עזה. כמו חיזבאללה לפניו ב"קורי העכביש", כמו מצרים ב"מלחמת אוקטובר" – אויבינו מומחים בלעשות רושם בזירת התקשורת הישראלית, תוך ניצול חופש ההיסטריה וההתלהמות השורר כאן, במיוחד מפיהם של אנשי ציבור ופוליטיקאים, ששוכחים את תפקידם האמיתי.

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

אבל יש בתוכנו קולות אחרים, קולות של אמונה וביטחון: החל משלוש האמהות המופלאות שעמדו בגבורה מול חטיפת הנערים-בניהן, וגם מול הרצח והגופות - ועד לסבתא של דניאל, החייל הקטן מנחל עוז, שלא זכה להגיע לגיל חמש, והיא אומרת בקול צלול: לא עוזבים בית בשום מצב!

 

יש מקום לתסכול, אין מקום לבכיינות

יש אלפים רבים בעוטף עזה ובערי הדרום, שדבקים באמונה בדרכם ובחייהם, מבלי לחפש אחר מיקרופונים, מבלי לבכות ולהתלונן מול מצלמות, והם-הם הניצחון שלנו. ברכה מיוחדת אני שולח לחברַי הטובים בקיבוץ עלומים ובסעד, על עמידתם הנחושה והאמיצה, שנוסכת ביטחון ואמונה גם בנו. יישר כוח גם לידידי פנחס ולרשטיין, על החלטתו לחזק את קיבוץ נחל עוז בשעת מבחן זו.

 

הם חוגגים את ההיסטריה הישראלית   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הם חוגגים את ההיסטריה הישראלית (צילום: AFP)

 

ויש גם אלפים אחרים שכועסים ופוחדים ומתלוננים בשקט, בבית, הרחק מהמצלמות. וגם כשהם נוסעים עם הילדים להירגע בצפון, הם לא מתראיינים. בין היתר, משום שהם מבינים כי האויב עושה מטעמים מראיונות כאלה. בהיעדר הישגים אחרים, האויב נאחז במילים שלנו.

 

נבחרי ציבור יקרים, האכזבה שלכם מאי הכרעת חמאס על ידי כיבוש עזה, מובנת היטב. ברור גם התסכול מהיעדר הסכם קבע בין ישראל לפלסטינים (זכרו שאבו-מאזן נכשל פעם אחרי פעם במאמציו לשכנע את מנהיגות חמאס להפסיק את האש). אבל בכל מקרה, מוטב כי תשמרו את הלקחים שלכם למערכת הבחירות, כי תרומתכם המילולית ל"תמונת הניצחון" המופרכת של חמאס, עלולה לפעול גם נגדכם ביום פקודה.

 

ובקשתי שטוחה גם לפני אנשי התקשורת – מי שלא מסוגל להסתיר את חרדתו, טוב יעשה אם יצא לחופש או למילואים, ולא ינחה כעת תוכניות רדיו וטלוויזיה. מי שלבו ירא וחרד – וזה מובן מאוד ואף אנושי – אל יביע את עצמו בתקשורת: "כל היָרֵא ורך הלֵבָב, ילך ויָשֹב לביתו, ולא יִמַס את לבב אחיו כלבבו" (דברים כ', ח'), כפי שנאמר בפרשת השבוע, במצוות המלחמה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יואל בן-נון
צילום: שאול גולן
מומלצים