שתף קטע נבחר

תושב הצפון הורשע שלחם בשורות דאעש

אחמד שורבאג'י הגיע לסוריה כדי להילחם עם המורדים נגד שלטון אסד, ומאוחר יותר הצטרף לארגון דאעש. השופטת דחתה את טענת סנגורו, לפיה אין לבית המשפט סמכות לשפוט אותו כיוון שלאימונים שעבר אין זיקה לביטחון המדינה

אחמד שורבאג'י בן ה-23 מאום אל פחם הורשע היום (ג') בעבירות של יציאה שלא כדין לסוריה וביצוע אימונים צבאיים אסורים, בין היתר בארגון דאעש. פרקליטי הנאשם טענו כי לבית המשפט אין סמכות עניינית לדון בנושא וכי מדובר באכיפה סלקטיבית, אך נדחו על הסף.

שורבאג'י. בית המשפט קבע שאימונים צבאיים במדינת אויב הם סכנה לביטחון המדינה ()
שורבאג'י. בית המשפט קבע שאימונים צבאיים במדינת אויב הם סכנה לביטחון המדינה

הסנגור של שורבאג'י טען לגבי עבירת האימונים הצבאיים כי "לא קיימת סמכות עניינית לבית המשפט בישראל להעמיד את הנאשם לדין, מאחר שאותם אימונים צבאיים בוצעו בסוריה ואין להם כל זיקה לביטחון המדינה. האימון הצבאי היה כדי לסייע למורדים להילחם במשטר של מדינת אויב".

 

בית המשפט קיבל את עמדת המדינה וקבע כי "יציאה לאימונים צבאיים במדינת אויב בכלל, בסוריה בפרט ובמסגרת ארגון "דעאש" בכלל זה, הינה מעצם טיבה עבירה ביטחונית אשר טומנת בחובה סכנה רבה לביטחון ישראל".

 

בנוסף צוין כי יציאתם של ערבים ישראליים להילחם בסוריה וחזרתם לישראל, טומנת בחובה פוטנציאל סיכון גבוה עבור המדינה בכמה היבטים – שימוש בידע, יבוא אידאולוגיות, יבוא יכולות וניסיון צבאי מצטבר, ביסוס קשר בין חוזרים לבין ארגוני ג'יהאד עולמי, עידוד לביצוע פעילות נגד ישראל ויציאתם של ערבים ישראלים להילחם. לעניין זה קבע בית המשפט כי "גם סיכון פוטנציאלי מקים את הסמכות האמורה. מדינה מתגוננת אינה אמורה להמתין עד אשר יצא הסיכון מן הכוח אל הפועל".

 

על פי כתב האישום שהוגש לבית המשפט ב-14.5 על ידי עו"ד מיטל חן מפרקליטות מחוז חיפה, עולה כי הנאשם ועוד שלושה מחבריו יצאו את ישראל, והסתננו מטורקיה לסוריה כדי לחבור לכוחות המורדים ולסייע להם בלחימתם בממסד הסורי. הנאשם שורבאג'י יצא מהארץ ב-16.1 ואילו השלושה האחרים

 יצאו לטורקיה בנפרד, כדי לא לעורר את חשד הרשויות.

 

לאחר כניסתם לסוריה חברו הנאשם והאחרים ליחידת מורדים חמושים המכנה עצמה "ג'יש מחמד". במסגרת יחידה זו שהה הנאשם כשבוע בבסיסה והתאמן באימוני כושר גופני, ובהמשך גויסו הנאשם והאחרים לארגון "מדינת האסלאם לעיראק ולסוריה" (דאעש). במהלך שהייתו בסוריה השתתף הנאשם באימונים צבאיים שנמשכו כשבוע וצבר ידע עיוני והכשרה מעשית. כמו כן השתתף בשיעורי דת על השיעה והסונה במטרה להתכונן לקרבות ולחישול רוח לחימה, התאמן במגוון כלי נשק ובירי ברובה. כמו כן השתתף הנאשם בכמה קרבות ובהם הוא אף ירה בנשקו, הוצב במחסומים וביצע סיורים צבאיים שנועדו לבלום התקדמות אפשרית של כוחות הממסד.

 

ב-20.4 שב הנאשם ארצה ונחת בשדה התעופה בן גוריון, שם נעצר על ידי הרשויות. סגנית נשיא בית המשפט, השופטת אורית קנטור, הרשיעה אותו בביצוע עבירות של יציאה של כדין לסוריה וביצוע אימונים צבאיים אסורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים