שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

דאעש מי? הארגון שבאמת מאיים על ארה"ב

גיוס פעילים עם דרכונים מערביים, תכנון פיגועים עם משחת שיניים מתפוצצת - אלו רק חלק מהכוונות שיוחסו לפעילי קבוצת חורסאן, ארגון טרור שנחשף בפני המודיעין האמריקני רק בשבוע שעבר. במקום דאעש, הוא היה במוקד התקיפה בסוריה - והאמריקנים כבר מדווחים: "האיום פחת"

היעד העיקרי של מתקפת טילי שיוט, מטוסי הקרב והמפציצים העל-קוליים של הכוחות האמריקניים לא היו מטרות דאעש ברקה ובצפון מזרח סוריה. בראש ובראשונה הן כוונו נגד ארגון טרור שהיה לא מוכר למערב עד לאחרונה, ארגון שככל הנראה היה בשלבים מתקדמים של תכנון מתקפת טרור נגד מטרות מערביות - קבוצת חורסאן.

 

כשאובמה הזכיר את הארגון בהודעתו על מדשאת הבית הלבן בעקבות התקיפה בסוריה, רוב העיתונאים האמריקנים שמעו שם זה לראשונה. אולם ההערכה המודיעינית המעודכנת שפרסם המשרד להגנת המולדת הלילה (יום ד') ודברי גורמים שונים חיזקה את העובדה כי מדובר באיום ממשי ומידי, שקרוב יותר לאדמת ארה"ב אף יותר מדאעש.

אובמה מזכיר לראשונה את שם הארגון, אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה מזכיר לראשונה את שם הארגון, אתמול(צילום: רויטרס)

 

בעוד ארגון "המדינה האיסלאמית" לא נתפש בעיני המודיעין האמריקני כאיום מידי על המולדת, גורמים שונים הביעו חשש מהמזימות שרוקמים פעילי חורסאן. מדובר ביוצאי אל-קאעידה מאפגניסטן ומפקיסטן, לפי החשד נשלחו לסוריה על-ידי מנהיג הארגון איימן אל-זוואהירי. הם התמקמו בעיר הסורית חומס בצפון-מערב המדינה - אולם לא כדי להילחם במשטרו של בשאר אסד, אלא כדי לגייס פעילים אמריקנים ואירופאיים שדרכוניהם המערביים יאפשרו להם לעלות על מטוסים בקלות רבה יותר.

 

בדיווח אחר צוין כי מנהיג הארגון הוא עריק של אל-קאעידה, שאף נהרג במהלך התקיפה האמריקנית. כך או כך, לפי החשד, ממקום מושבם בסוריה פעילי חורסאן כבר תכננו שורת פיגועי טרור במערב, כנראה גם בארה"ב. רשת CNN דיווחה מוקדם יותר כי בשבוע שעבר חשף המודיעין האמריקני מזימה ספציפית של אנשי חורסאן, שכללה כנראה שימוש בפצצה לא-מתכתית, כמו שפופרת משחת שיניים או בגדים שטבולים בחומר נפץ נוזלי.

 

המקור בקהילת המודיעין סירב להתייחס ליעד התקיפה המיועד, אך צוין כי אחת האופציות שבחנו המחבלים הייתה הסתרת מטענים במטוסים. ככל הנראה, לפעילים היו גם דרכונים מערביים. במסמך שפרסם המשרד להגנת המולדת בקרב הסוכנויות לאכיפת חוק לא אושרו הדיווחים על כוונה מידית להוציא לפועל פיגוע, אולם צוין כי התקיפה בסוריה שיבשה לפחות זמנית אפשרות שכזו.

 

לפחות שמונה יעדים של חורסאן הותקפו בגל התקיפה הראשון של טילי השיוט מסוג "טומהוק". שר המשפטים אריק הולדר אמר כי "פגענו בהם בלילה שעבר מתוך דאגה שהם קרובים ליום היעד שלהם לביצוע פיגועים. התקיפה שלנו קרוב לוודאי תימשך עד לשלב שבו נחשוב שפגענו ביכולתם לפגוע בבני בריתנו או בנו".

 

גם ראש המודיעין הלאומי ג'יימס קלאפר הזכיר את הארגון בשבוע שעבר וציין כי אנשיו פועלים בעיראק ובסוריה בכוונה לייצא טרור למערב. "יש איום פוטנציאלי נוסף על המולדת", הוא אישר אז בוועידה בנושאי מודיעין בוושינגטון. במסמך של המשרד להגנת המולדת הוזכר חשש נוסף: גורמי המודיעין הזהירו מפני מתקפות של "זאב בודד" בשטח ארה"ב, על רקע האפשרות כי הפעולות האחרונות בסוריה יתסיסו עוד יותר גורמים קיצוניים שמוחים ממילא על ההתערבות האמריקנית במדינות מוסלמיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתוך תיעוד התקיפה בסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים