שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

"אימא, אני לא חוזרת לצרפת". מצלמה נסתרת בלב העיר שנכבשה בידי דאעש בסוריה

חמושים ברחובות, רעלה בפקודה ונשים צרפתיות בשירות דאעש. צעירה סורית בת 25 שבה לעיר הולדתה ראקה שנכבשה בידי דאעש וצילמה במצלמה נסתרת. צפו בתיעוד הדרמטי

חובת כיסוי רעלה, תפילות חובה, בלי מוזיקה. תושבת ראקה שבסוריה החליטה לתעד את הנעשה תחת שלטון הטרור של ארגון המדינה האיסלאמית ("דאעש") השולט באזור מאז מרס. חמושים נראים בכל מקום. פה ושם נראו גם נשים ברעלה חמושות ברובי קלצ'ניקוב, אחת מהן ליוותה ילד לגן. רשת "פראנס 2" מציינת שכ-150 נשים מצרפת פועלות בשורות ארגונים שונים בסוריה וכמה מהן תועדו בשיחה עם המשפחות בבית בצרפת.  

 

 

באחת הסצינות עצר ליד האישה רכב ובו אנשי דאעש: "בואי לכאן. את צריכה להתנהג טוב יותר כאשר את בציבור". האישה שאלה "מדוע?", והם השיבו: "רואים את פנייך". האישה עונה: "באמת? אני מצטערת מאוד. הרעלה שלי אולי טיפה שקופה. אני מצטערת". אחד מנוסעי המכונית עונה: "את צריכה לשים לב ולהתכסות. אללה אוהב נשים מכוסות". האישה: "מבינה, בסדר".  

נשים חמושות ברובי קלצ'ניקוב ברחובות העיר  ()
נשים חמושות ברובי קלצ'ניקוב ברחובות העיר

מדברות עם המשפחה בצרפת: "אימא, אני לא חוזרת" ()
מדברות עם המשפחה בצרפת: "אימא, אני לא חוזרת"
חמוש מדאעש: "את צריכה להתנהג טוב יותר כאשר את בציבור" ()
חמוש מדאעש: "את צריכה להתנהג טוב יותר כאשר את בציבור"

אלפי נשים סוריות חיות כעת תחת משטר הדיכוי הזה. ברשת "פראנס 2" שפרסמה את התיעוד הקשה הזה מציינים עם זאת שכמה מהנשים בחרו להגיע מרצונן מצרפת לאזור. כל הסרטון תועד במצלמה נסתרת על ידי צעירה סורית בת 25 שנעקרה מסוריה כתוצאה מהמלחמה. היא חזרה למקום הולדתה בעיר ראקה כדי לתעד את מה שקורה באזור הכבוש. את המצלמה הנסתרת שמה בארנק שלה. היא התלבשה בכוונה לפי הקודים האיסלאמיים הנוקשים.

 

היא תיעדה בין היתר נשים דוברות צרפתית שוטפת בקפה אינטרנט במרכז העיר. אחת מהן סיפרה שהתחברה מחדש לפייסבוק. כולן ניהלו שיחות אונליין עם המשפחות בצרפת. "אני לא חוזרת הביתה אימא. אני אומרת לך באופן ברור. את צריכה להכניס לך לראש, אני לא חוזרת. לא לקחתי את הסיכון להגיע לכאן כדי לחזור לצרפת. לא אשוב לצרפת. אני לא רוצה לחזור כי טוב לי כאן, אימא".

 

מצדו השני של המסך יושבים בני משפחה שאינם מסוגלים להבין את הבחירה שעשו הבנות. "אין טעם לבכות או לפחד", אומרת אחת הנשים, "כל מה שאת רואה בטלוויזיה זה שקר. את מבינה? אני נשבעת. זה שקר. הם מגזימים בכל מה שהם מציגים בטלוויזיה". ברשת "פראנס 2" מציינים כי הנשים מגיעות לשם כדי להינשא או כדי להצטרף לבעלים שלהן. צעד זה הוא חלק מהמהלך האסטרטגי ומהתעמולה של ארגון המדינה האיסלאמית המנסה לגייס עוד תומכים ומתנדבים במדינות המערב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים