שתף קטע נבחר

סערה ברוסיה: 'איך תחפפי את השיער בחלל?'

שבוע לפני המראת הקוסמונאוטית סרובה היא נשאלה כיצד תסתדר בלי בתה, ואיך תדאג לשיער. היא לא נשארה חייבת. צפו בסרטון שיסביר זאת לעיתונאים

בדרך לחלל נשאלים על השיער: ילנה סרובה תהיה בקרוב הקוסמונאוטית הראשונה זה 17 שנה, אבל לפני השיגור וההגעה לתחנת החלל הבינלאומית היא נאלצה להדוף שאלות של עיתונאים על הרגלי ההיגיינה שלה, בעת שתהיה בתחנת החלל הבינלאומית. בסרטון, שכבר הפך לוויראלי, היא לא נשארה חייבת וענתה בעוקצנות לעיתונאים. אותם עיתונאים היו יכולים לצפות בסרטון אחר, של האסטרונאוטית האמריקנית קארן נייברג, שבו היא מדגימה כיצד חופפים שיער בחלל. צפו בסרטונים.

 

המסע לחלל של סרובה בת ה-38, מהנדסת חלל במקצוע, יגיע לשיאו ביום חמישי הקרוב. אז תמריא מעבורת החלל סויוז מבסיס בייקונור בקזחסטן, כשבתוכה סרובה וכן הקוסמונאוטים אלכסנדר סמוקוטייב ובארי ווילמור. במשך שבע שנים התכוננה הרוסייה לרגע הזה.

 

ברית המועצות אמנם כבר שלחה אישה לחלל - ולנטינה טרשקובה הייתה ב-1963 האישה הראשונה בחלל - אך מאז הסובייטים והרוסים כמעט לא שלחו נשים למשימות כאלה. למעשה, סרובה תהיה רק הרוסייה (או הסובייטית) הרביעית שתמריא לחלל, והראשונה שתגיע לתחנת החלל הבינלאומית.

 

ב"גרדיאן" הבריטי נכתב כי במסיבת העיתונאים שלפני השיגור נשאלה סרובה שאלות הנוגעות למינה וכיצד תתמודד עם העובדה שבתה בת ה-11 תישאר מאחור. היא אף התבקשה להראות כיצד תחפוף את שיערה בחלל. אבל הסבלנות שלה נגמרה בעת שעיתונאי אחר שוב נדרש לנושא ותהה אם התספורת שלה תישאר זהה גם בחלל. "אני אשאל אותך שאלה - אתה לא מתעניין גם בתספורת של הקולגות שלי?", עקצה בחזרה סרובה והדגישה: "זהו הג'וב שלי. אני מרגישה מחויבות רבה כלפי האנשים שלימדו ואימנו אותי ואני רוצה לומר להם - לא נאכזב אתכם".

 

אבל השוביניזם הגיע לא רק מהעיתונאים, אלא גם מהבוס הישיר שלה. ולדימיר פופובקין, ראש סוכנות החלל הרוסית בעבר, אמר כי בחר בסרובה "למען תדמית" רוסיה: "היא תסתדר, אבל בקרוב לא תמריא אישה נוספת לחלל". לאחרונה השלימה האמריקנית נייברג שהות של חצי שנה בתחנת החלל. במהלך אותה שהות היא אף צילמה את הסרטון שבו נראתה חופפת את שיערה בתנאים של חוסר גרביטציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים