שתף קטע נבחר

תלונה על הטרדה: הסיבה לפרישת פריינטי?

ניצב מחוז ירושלים הפורש התלונן לפני חמש שנים כי עוזרת בית ששכר הטרידה אותו. היא התלוננה בחזרה וטענה כי נגע בה באופן מיני. במח"ש קבעו כי גרסת המתלוננת לא הייתה אמינה ופריינטי לא נחקר. איש משטרה ששוחח עמו: "לא היה לו כוח להתחיל להצדיק את זה במרוץ למפכ"לות"

יממה לאחר פרישתו של קצין בכיר נוסף במשטרה היא עדיין מעוררת גלים: במשטרת מחוז ירושלים עדיין מתקשים לעכל את ההודעה על פרישתו של מפקד המחוז, ניצב יוסי פריינטי, שאמר כי יפשוט את המדים ולא יתמודד לתפקיד המפכ"ל. השאלה סביב מניעיו לפרישה נותרה פתוחה וההשערות לתשובות אפשריות עולות לקרקע.

 

פריינטי אמר למקורביו כי אין נגדו חקירה במח"ש או מכתב אנונימי. לדבריו, הוא לא רצה לקחת חלק במשחק ופשוט לא היה מעוניין להיות מפכ"ל. למרות דברים אלה, בעברו נקשרו אליו מקרים שהיו עלולים להאיר אותו באור שלילי במרוץ לשוטר מספר 1.

 

בשנת 2009, בעת שהיה עוזר השר לביטחון פנים, הגיש פריינטי תלונה נגד עוזרת בית ששכר לביתו בירושלים וטען כי הטרידה אותו. היא בחקירתה טענה כי דווקא הוא זה שהטריד אותה וניסה לגעת בה באופן מיני שאינו הולם. במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) קבעו כי גרסתה של המתלוננת אינה אמינה והיה פער בין תלונתה לבין הראיות שהיא הציגה. בסופו של דבר התלונה לא הבשילה לכדי חקירה ופריינטי לא נקרא לחקירה.

 

מקרה אחר התייחס למערכת יחסים שניהל פריינטי לפני כמה שנים בעת שהיה קצין משטרה. הערכות בימים האחרונים היו כי פריינטי חשש שהנושא ייפתח מחדש והמתלוננת תבקש לחבל במינויו אם יציג אותו. "אלה בין היתר הסיבות שהוא לא רוצה אפילו להתחיל עם כל הסיפור הזה", אומר איש משטרה ששוחח עמו בימים האחרונים. "זה נבדק ונמצא שאין אשמה, אז אין לו כוח להתחיל ולהצדיק את זה. הוא החליט שזה לא שווה כי זה יעשה עוול לאנשים".

 (צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח) (צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח)
(צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח)

בינתיים, במחוז ירושלים עדיין שרויים בתדהמה בעקבות פרישת מפקדם. "קיבלנו את ההודעה די בהלם. לא ציפינו שזה מה שיקרה", אמר קצין במחוז.

 

לדברי הקצין, כנראה סגנו של פריינטי, תת-ניצב אבישי פלד, ימלא את מקומו עד למציאת מחליף. "אי-אפשר לדעת את מי ימנו, אבל סביר להניח שזה לא יהיה ניצב חדש כי זה מחוז מורכב ורגיש", סובר הקצין. "צריך לזכור שהמפכ"ל יוחנן דנינו מתחלף בעוד שבעה חודשים אז אי-אפשר לדעת אם מי שימונה יישאר בירושלים ולכן ייתכן שהמחוז יקבל מחליף שלא יאריך ימים כי מפכ"ל חדש יכול למנות מפקד מחוז חדש".

 

הקצין סיפר כי דיבור היום במחוז ירושלים עסק בהחלטת פרישתו של פריינטי וגם במה שהניע אותו לפרוש. "אין מקרה ספציפי שאפשר לשים עליו את האצבע", הוסיף הקצין.

 

"פרישת הניצבים מזכירה את פרשת הרפז"

מתחת למפקד מחוז ירושלים, שהוא בדרגת ניצב, ישנם חמישה קצינים בכירים, בהם סגנו, תת-ניצב פלד, שעתיד לקחת את המושכות עד שיתמנה מפקד חדש למרחב. בירושלים ישנם ארבעה מרחבים: מרחב ציון, שמפקדו החדש בדרגת תת-ניצב מונה רק כעת, והמרחבים מוריה, דוד וקדם, שלהם מפקדים בדרגות ניצב-משנה שאף אחד מהם לא עתיד לרשת את מקומו של פריינטי.

 

כאמור, פרישתו של פריינטי הייתה הרביעית בקרב ניצבים במשטרה רק השנה. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), השליך את המגמה הזו לפרשת מסמך הרפז. "ההתרחשות בצמרת המשטרה, שבה מתמודדים ראויים פורשים בזה אחר זה, מזכירה קצת את הפרשה. מבלי שהציבור יידע למה, אנחנו מאבדים את טובי מפקדינו מסיבות עלומות ואישיות מחשש כנראה להתמודד", טען כהן.

 

יו"ר הוועדה מציין כי היא תבחן בקרוב את האפשרות לבצע בדיקה וחוות דעת על התנהלות צמרת המשטרה בעקבות האירועים האחרונים. "המטרה שלנו היא לוודא שאין חיסולי חשבונות אישיים שיסכנו את טובת המדינה במינויי המפקדים הראויים ביותר לתפקידי המפתח בהגנה על אזרחי ישראל", אמר חבר הכנסת מש"ס.

 

מוקדם יותר הבוקר התייחס גם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' לפרישתו של פריינטי. "גם אני התמודדתי על תפקיד המפכ"ל, וכשמתמודדים צריך לדעת שגם יוצאים ומתגלים דברים", אמר אהרונוביץ', והודה כי "ימים לא קלים עוברים על המשטרה. בבוא העת יהיה מפכ"ל טוב למשטרה".

 

הוא שיבח את פריינטי, שלדבריו ניהל איתו אתמול שיחה "לא פשוטה". לדברי אהרונוביץ', "הוא שטח בפניי את הבקשה לעזוב מסיבות משפחתיות אישיות. יש שוטרים טובים ומפקדים מצוינים וגם התקופה הזו תעבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הניצב הרביעי שפורש תוך שנה. יוסי פריינטי
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים