שתף קטע נבחר

ספר לבגרות: 160 אשכנזים, ספרדי אחד

הספר "אמונה וגאולה" שנכנס לבתי הספר התיכונים בחינוך הממלכתי-דתי מדיר את ההגות הספרדית מתוכנית הלימוד: "דורשים לקבל ביטוי"

האם כך צריכים להיראות ספרי חינוך בישראל של 2014? הספר "אמונה וגאולה", המשמש ללימודי מחשבת ישראל לקראת בגרות בחינוך הממלכתי-דתי, עומד במוקד סערה חדשה. מתברר כי הספר מעלה על נס בין השאר את פועלם של 160 הוגים ממוצא אשכנזי ב"תקופת האחרונים" מ-500 השנים האחרונות, ולצדם - מזרחי אחד בלבד.

 

סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, פנה במכתב לשר החינוך שי פירון וטען כי הספר מדיר את ההגות הספרדית מתוכנית הלימוד, דבר שיש לתקנו במהרה. "לכבוד יהיה לך לחשוף את בני הנוער לאוצרות הבלומים של יהדות ספרד", כתב לפירון.

 

בספר נחשפים התלמידים לתחומי האמונה, החיים ושיפור המידות. בדיקה שנערכה בעמותת הדסים, הפועלת לקדם את שיח יהדות ספרד, גילתה את העיוות בייצוג הספרדים. "הספר בנוי באופן כרונולוגי", הסביר ירון אטיאס מהעמותה. "החל מהמאה ה-16 ועד היום מוזכר רק הרב בן-ציון מאיר חי עוזיאל לצד אנשי רוח ממוצא אשכנזי". אטיאס הדגיש כי מדובר בהדרה הנובעת מבורות שמפלה את יהדות ספרד והמזרח העשירות. "אנחנו לא רוצים שחכמי ספרד יבואו על חשבון אחרים, רק דורשים שהם יקבלו ביטוי וייכנסו לספרי ההיסטוריה".

  

סגן שר הדתות ביקש לתקן "את התקלה החמורה", כהגדרתו. "יהדות ספרד תמכה בציונות ובהקמת המדינה, ולעומת חכמי אשכנז, כל הוויכוחים שהתקיימו אצלם סביב היחס לעלייה לארץ והמפעל הציוני, לא היו קיימים שם", כתב בן דהן, והזכיר הוגים ספרדים שלדעתו ראויים להיכנס לספרי הלימוד, ובהם הרב יצחק דדון, הרב כלפון הכהן, הרב חיים דוד הלוי, והרב יוסף משאש.

  

את הספר כתבו הרב ד"ר יוחאי רודיק, המפקח על מקצוע מחשבת ישראל מטעם משרד החינוך, והרב זאב קרוב, שאמר בשיחה עם ynet שלא נעשתה כל כוונה לקפח את יהדות ספרד. "אין לי שום בעיה שיוסיפו הוגים נוספים, בלי קשר למוצא שלהם", אמר הרב קרוב. "אני רחוק מדיבורים על קיפוח וכל הדברים האלה נמצאים במרחק של שמים וארץ ממני".  

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי מדובר במהדורת לימוד חדשה, "שמתוקף זאת עוברת עדכונים שוטפים. בימים אלה שוקד המִנהל הדתי על שילובם של הוגים נוספים, ובכלל זה מהעולם המזרחי והספרדי. בתוך כך, פנה צוות מקצועי מטעם החינוך הממלכתי-דתי למורים מן השטח וכן לחוקרי יהדות ספרד באקדמיה כדי לשתפם בתהליך עדכון החוברת. אם יש גורמים נוספים ואחרים שמעוניינים לקחת חלק בתהליך, הרי שהמשרד ישמח לקבל את החומרים המצויים בידם.

 

"מקצוע מחשבת ישראל בחינוך הממלכתי-דתי שואף להציג מגוון של דעות ותפישות דתיות לצד חילוניות, הגות של יוצאי אשכנז לצד יוצאי ספרד ומזרח, ובכלל של אחרים. החינוך הממלכתי-דתי שולל כל טענה בדבר מתן תעדוף לאוכלוסייה זו או אחרת", נכתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כריכת הספר שעומד במוקד המחלוקת
צילום: בני דויטש
סגן השר אלי בן דהן
צילום: בני דויטש
מומלצים