שתף קטע נבחר

צילום: AP, shutterstock

הקנדי הזה עוד יהיה נשיא ארה"ב. ראיון מיוחד

הוא עשה הכול לפי הספר: למד באוניברסיטאות נחשבות, התנדב בחיל שלום, נבחר לקונגרס והתחתן עם אישה משכילה ויפה. אם יימנע ממעידות מביכות עוד יגיע לבית הלבן אף שלדבריו "אני לא יודע מה אוכל לארוחת צהריים". בכל מקרה, הייחוס המשפחתי לא יזיק לו. ג'וזף קנדי ה-3 בראיון ל-ynet

אם הוא נראה כמו קנדי, מדבר כמו קנדי ויש לו כריזמה סוחפת כמו קנדי - אז כנראה הוא בן לשבט קנדי. בשנת 2009 הלך לעולמו הסנאטור הדמוקרטי הבכיר אדוארד (טד) קנדי בגיל 77 בתום מאבק עם סרטן המוח. כעבור שנתיים הודיע בנו, פטריק קנדי, כי לא יתמודד על כהונה נוספת בבית הנבחרים ושהוא פורש מפוליטיקה. עם פרישתו של פטריק קנדי יצאו כלי התקשורת בארצות הברית עם הכותרת של "תם עידן קנדי בפוליטיקה האמריקנית", אבל הם למעשה טעו. שושלת קנדי בוושינגטון לא מתה.

 

סקנדל המין ששינה את הפוליטיקה בארה"ב

 

בנובמבר 2012 נבחר ג'וזף (ג'ו) פטריק קנדי השלישי לבית הנבחרים, והדם הכחול של "משפחת המלוכה" האמריקנית שב לזרום בגבעת הקפיטול בוושינגטון. ג'וזף קנדי השלישי הוא בנו של חבר הקונגרס לשעבר ג'וזף פטריק (ג'ו) קנדי השני, שהיה בנו של הסנאטור רוברט פרנסיס (בובי) קנדי, אחיו של הנשיא ה-35 ג'ון פיצג'רלד קנדי, שנרצח ב-1963.

 

לאחר הפסקה קצרה שב בן המשפחה לקונגרס. ג'וזף קנדי השלישי (צילום: AP) (צילום: AP)
לאחר הפסקה קצרה שב בן המשפחה לקונגרס. ג'וזף קנדי השלישי(צילום: AP)


נואם בוועידה הדמוקרטית ב-2012: "רוחו של טד קנדי עדיין איתנו"

 


 

קנדי השלישי הוא ג'ינג'י גבוה ובעל מראה פנים טיפוסי למשפחת קנדי. הוא אמנם רק בן 33, אבל אין לזלזל בו - גורמים בוושינגטון אמרו ל-ynet שצריך לשים עין על הבחור הצעיר ושיום אחד הוא עוד יהיה נשיא ארצות הברית.

 

חי תחת זכוכית מגדלת

כמובן, מוקדם מאוד לדעת אם ג'וזף קנדי השלישי יהיה נשיא ארה"ב. הוא עצמו אומר בראיון מיוחד ל-ynet בצחוק הרועם שלו שהוא אפילו לא יודע מה הוא הולך לאכול בארוחת הצהריים שלו.

 

לחבר הקונגרס הצעיר יש תשובה מוכנה לכל שאלה קשה. את ה"מוקשים" הוא מפנה במילים מדודות כמו משפטן.

הוא יודע שכל מילה עלולה לחזור אליו ביום מן הימים כבומרנג, בעיקר בעידן הסמרטפונים והרשתות החברתיות. כל הצבעה בבית הנבחרים עלולה לעלות לו בבוא הזמן במשרה הנחשקת ביותר לכל פוליטיקאי בארה"ב.

 

אין ויכוח כי שמו של קנדי הוא מקפצה טובה עבורו בפוליטיקה האמריקנית, אבל ההגעה לפסגה תלויה רק בו, ועד כה הוא פעל לפי מה שכתוב בספר: למד באוניברסיטאות יוקרה - סטנפורד ובית הספר למשפטים בהרווארד - ועבד כעוזר תובע מחוזי. בין סטנפורד להרווארד הוא התנדב במשך שנתיים ברפובליקה הדומיניקנית בחיל השלום שהקים בן המשפחה המפורסם ביותר, הנשיא ג'ון פ' קנדי. חיל זה פועל בכל העולם בעידוד חינוך, בריאות ופיתוח החקלאות והתעשייה.

 

עם אחי סבו, אדוארד (טד) קנדי שהלך לעולמו ב-2009 ()
עם אחי סבו, אדוארד (טד) קנדי שהלך לעולמו ב-2009

בקונגרס הצליח קנדי השלישי, יליד ברייטון במדינת מסצ'וסטס, להתברג לשתי ועדות שיסדרו לו בעתיד רזומה מושלם - ועדת החוץ ומדע וטכנולוגיה וועדות משנה למזרח התיכון ולמלחמה בטרור ואי הפצת נשק גרעיני. מדובר בוועדות נחשקות בקונגרס שכל ציר רוצה להיות חבר בהן, אבל הדמוקרטים פינו דרך לינוקא ממשפחת קנדי. הכיוון ברור, והכול מתנהל בדיוק מילימטרי. קנדי השלישי התחתן ב-2012 עם אישה משכילה ונאה, משפטנית בעצמה, שהכיר בהרווארד. לוריין בירשפילד שמה.

 

אפילו כלב כבר יש לו

הנשיא ה-33 של ארה"ב, הארי ס' טרומן, אמר ש"מי שמחפש לעצמו חברים בוושינגטון שייקח לעצמו כלב". אפילו את זה כבר יש לג'וזף קנדי השלישי. בלשכתו של חבר בית הנבחרים, מתחת לשולחן, יושב כלבו המתוק באנג'ו ומלקק את מי שבא לבקר.

 

"דוד טדי מת ב-2009 וזו הייתה אבדה גדולה למשפחה שלנו. הוא היה איש יוצא מן הכלל. הייתי קרוב אליו", נאנח ג'ו קנדי. הסנאטור טד קנדי היה העוגן של משפחת קנדי אחרי שאחיו נרצחו - ג'ון הנשיא בדאלאס ב-1963 בידי לי הארווי אוסוולד, ואחיו רוברט (בובי) במהלך קמפיין לנשיאות בלוס אנג'לס ב-1968 בידי המתנקש הפלסטיני סירחאן סירחאן. סירחאן טען שהוא רצח את בובי קנדי בשל תמיכתו בישראל. "זה מה שהאיש שהרג את סבי אמר. זה היה ההיגיון שלו", אומר קנדי ולא מעוניין להרחיב בנושא.

 

ג'וזף חוזר לדבר על דוד טדי ומציין ש"הוא היה איש יוצא מן הכלל, אישית ומקצועית. לא עובר יום מבלי שמישהו מזכיר לי אותו בקונגרס. הוא בנה מוניטין של עשייה רבה במהלך שירותו את ארצנו. כשהוא התחייב למשהו - הוא נלחם עבורו. במיוחד בחינוך. הוא תמיד חיפש יותר סיבות לומר 'כן' מאשר סיבות לומר 'לא'. הוא מעולם לא היה מעורב בהתקפות אישיות או זלזל במישהו, אפילו בעיצומו של מאבק קשה. אי הסכמות אצלו היו על עניין פוליטי או על השקפות, אך לעולם לא על רקע אישי. זו עצה שקיבלתי ולמדתי ממנו. זה לא האינטרס הטוב ביותר של הבוחרים שלי ושל המדינה".

 

ידיד ישראל. עם שמעון פרס ()
ידיד ישראל. עם שמעון פרס
איך זה להיוולד קנדי? להיוולד עם כפית זהב בפה? ג'וזף קנדי השלישי צוחק בפה מלא ומאשר: "כולם שואלים אותי איך זה להיוולד קנדי, ואני עונה שזו המשפחה היחידה שאני מכיר. זו משפחה נפלאה".

 

גידלו אותך כמובן לפוליטיקה?

"זה לא דבר שקרה מהיום שנולדתי. הוריי לא אמרו לי 'היי, נולדת לתפקיד ציבורי'. חיי התפתחו לפי מה שעניין אותי בשילוב הדרכה שקיבלתי ממשפחתי. במשפחה הסבירו לי שהייתי מאוד בר מזל מאז שנולדתי, שהתברכנו במה שאנחנו, שהתברכנו במשפחה קרובה ובמערכת שתומכת בך ברגע שאתה מתקשה בלימודים או בספורט. תמיד ידעתי שאני מוקף במשפחה גדולה, רעשנית, מבולגנת ואנרגטית ביותר ושלכל אחד יש דעה משלו".

 

המסלול הפוליטי שלך סלול, כמו שכתוב בספר?

שוב הצחוק הרועם, הכובש הזה, עם התשובה שנשלפת בטבעיות: "תראה, זה אולי נראה ככה עכשיו, אבל תאמין לי שזה לא היה ככה כשהתחלתי. גדלתי במסצ'וסטס, הלכתי לקולג' עם אחי התאום מת'יו, לא הייתי בטוח מה אני רוצה ללמוד. סיימתי תואר בהנדסה בסטנפורד. אהבתי מתמטיקה ולפתור בעיות. זה הוביל אותי לא רחוק".

 

"המשפחה המלכותית" של אמריקה. משפחת קנדי (צילום: Gettyimages imagebank) (צילום: Gettyimages imagebank)
"המשפחה המלכותית" של אמריקה. משפחת קנדי(צילום: Gettyimages imagebank)
קנדי הצעיר חשב שיעסוק בפיתוח כלכלי ויצא לחיל השלום. "אבל מצאתי את עצמי מתעניין בצד המשפטי וחזרתי ללימודי משפטים. לימודי המשפטים הביאו אותי למשרד התביעה, וזה מה שהוביל אותי לפוליטיקה", מודה קנדי.

 

אמרו לך שצריכים מישהו מהמשפחה בקונגרס?

"המשפחה שלי דחקה בי מאוד חזק לא לרוץ. בשיחה עם אבי הוא אמר לי 'אתה לא יודע באמת לאן נכנסת עד שאתה ובני משפחתך עמוק בתוך זה'".

 

ג'וזף קנדי השני, בנו הבכור של בובי קנדי, היה בעצמו חבר קונגרס במשך 12 שנה וזכה לפופולריות רבה, אולם החליט לפרוש מפוליטיקה. אחרי מותו של טדי קנדי ציפו ממנו לרוץ לסנאט, אך הוא סירב.

 

"העובדות הן כפי שאבי תיאר לי אותן. קמפיין בחירות נועד להעלות על הפרק סוגיות ולהראות איך אתה משתלב עם אנשים. אבל פירושו גם לחשוף את נקודות התורפה שלך כמועמד ולראות איך אתה מגיב בין שעל נושא שאתה לא מכיר ובין שעל נושא שמעדת בו. אתה מכניס את עצמך ואת משפחתך לאווירה מאתגרת. אם אשתך והילדים לא נמצאים אתך, זה לא יילך - ואנשים חשים בזה מיד. כשאתה לוחץ ידיים בתחנת רכבת או במסעדת דיינר, אנשים מרגישים אם אתה מעמיד פנים, והם יבחרו במישהו אחר. הם יכולים להרגיש אם הלב שלך נמצא במקום אחר".

 

"נולדתי להיות קנדי, לא מכיר משהו אחר". הנשיא ג'ון פ' קנדי ובנו ג'ון קנדי ג'וניור (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
"נולדתי להיות קנדי, לא מכיר משהו אחר". הנשיא ג'ון פ' קנדי ובנו ג'ון קנדי ג'וניור(צילום: גטי אימג'בנק)

"אבי אמר לי 'אל תתחיל עם זה, אלא אם אתה רוצה לעשות את זה, ומשהו דוחף אותך לקום בשש בבוקר, לצאת לתחנת T (הרכבת התחתית בבוסטון), ללחוץ ידיים לאנשים ולסיים את יום העבודה בעשר וחצי בערב - ולחזור על זה למחרת. אתה לא יכול לעצור, ולכן אם אתה לא רוצה לעשות את זה, אל תתחיל'".

 

ומקץ שנה וחצי בגבעת הקפיטול אתה רץ שוב?

"זה אומר להיות בחוץ מבוקר עד לילה. זה קמפיין בלתי נגמר, אבל יותר מזה - ולמדתי את זה מדוד טדי - כאן בוושינגטון מדובר במדיניות, בקבלת החלטות קשות ובהגעה לכמה שיותר מידע. לא לכל שאלה יש תשובה מושלמת, ולפעמים אין תשובה בכלל, אבל אתה עושה ככל יכולתך כדי לדעת כמה שיותר. אבל בסופו של דבר העבודה הזו היא על אנשים, להבין את הקשיים שהם מצויים בהם ולמצוא דרך לעזור להם. לפעמים אתה יכול לעזור ולפעמים לא. אני תמיד מנסה לזכור זאת".

 

ההצבעה האחרונה של ג'ו קנדי השלישי לפני שחזר לקמפיין הבחירות בבוסטון הייתה על חוק הסיוע לאופוזיציה בסוריה. מרבית חבריו הצביעו בעד הסיוע. "אני הצבעתי נגד", הוא מאשר. חבר הקונגרס הצעיר אולי לא יודע מה הוא יאכל בצהריים, אבל על העתיד הוא חושב בכל צעד שהוא עושה. הצבעה בעד עשויה להוביל לעוד וייטנאם, תחזור אליו כבומרנג, ובעוד 15 שנה תפגע בסיכוייו להגיע לבית הלבן. הצבעה נגד לא תפגע בו, וכן היא הצבעה חכמה שמסתכלת קדימה. כיצד הוא עצמו מסביר אותה?

 

"אני תומך בנשיא הזה (ברק אובמה), אני מעריך מאוד את הנשיא הזה, אבל ראיתי את ההתפתחות של ארגון 'המדינה האיסלאמית' (דאעש) והאיום המיידי לאזור והאיום הפוטנציאלי לארה"ב. אם יתאפשר לחברי הארגון להתרחב אין ספק שהם יתקפו את ארה"ב. צריכה להיות תגובה. אני חושב שמה שהנשיא הציג נועד לענות למה שקורה עכשיו - באמצעות בניית קואליציה, תקיפות מהאוויר ואימון האופוזיציה".

 

"הצבעתי נגד חימוש האופוזיציה הסורית כי שאלתי שאלה בסיסית אחת: כיצד תיראה הצלחה וכמה זמן ייקח לנו להגיע אליה. אנחנו פותחים דלת למעורבות פוטנציאלית ארוכה בסוריה. יש אתגרים באיתור המורדים - מי הם ועד כמה יהיו נאמנים לך? אילו סוגי נשק לתת להם? איך מאתרים אותם?".

הצביע נגד חימוש האופוזיציה הסורית: "מיהם המורדים ועד כמה יהיו נאמנים לנו?" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הצביע נגד חימוש האופוזיציה הסורית: "מיהם המורדים ועד כמה יהיו נאמנים לנו?"(צילום: רויטרס)

"הנשיא בא לפני הציבור, הציג את אסטרטגיית המלחמה בדאעש ונתן לקונגרס פחות משבוע להבין אותה ולהצביע. זה זמן קצר מדי לקבל תשובות לכל השאלות. וזה מדאיג", אומר קנדי, ומסביר כי הניסיון מהמלחמה באפגניסטן מלמד שכוחות שאומנו על ידי האמריקנים הפנו בסופו של דבר את נשקם לעבר אמריקנים והרגו אותם. "זה דבר מסוכן, והנשיא שנבחר כדי להוציא אותנו ממלחמות עומד בפני בחירה קשה. אני מבין שמשהו צריך להיעשות, אבל יש לי חשש מהצורה שבה זה מתבצע".

 

תקיף נגד איראן

ג'ו קנדי הוא באופן לא מפתיע חבר המפלגה הדמוקרטית. סבו טדי ודודתו קרוליין (שגרירת ארה"ב ביפן ובתו של הנשיא קנדי שנרצח) תמכו באובמה בשעה שכל הממסד הדמוקרטי תמך בהילרי קלינטון, ושיפרו פלאים את סיכוייו לנצח את הגברת הראשונה לשעבר בפריימריז ב-2008. ובכל זאת, לג'ו קנדי אין בעיה למתוח ביקורת על הנשיא, והוא נחוש מאוד בנושא הגרעין האיראני.

 

"בשבועיים האחרונים מרבים לדבר בוושינגטון על סוריה ועל עיראק", הוא אומר. "אבל אף שזה לא בכותרות היום, אנחנו בקונגרס לא שכחנו את איראן. הקונגרס מטיל ספק לגבי הרצינות של איראן להגיע להסכם שיענה על הדרישות המינימליות שלנו. הדד-ליין כבר נחצה. הקונגרס אמר בצורה ברורה, וגם אני אמרתי, שהוא חייב להיות מעורב בכל החלטה על הסרת הסנקציות מעל טהרן".

 

"המכשולים שנשארו משמעותיים", מדבר קנדי על הקשיים במשא ומתן עם המשטר האיסלאמי. "איראן לא משתפת פעולה כפי שהיינו רוצים. אם המקרה הוא שאיראן, כך היא טוענת, בונה תוכנית גרעין לצורכי שלום, הרי שאין לה מה להסתיר. אם אין לאיראנים מה להסתיר - שיפתחו את המתקנים שלהם לפיקוח. הם מסרבים לעשות זאת, וכפי שמומחי גרעין אמרו לי היא טובה מאוד בהסתרה ובקיום תוכנית גרעין סודית. העובדה שאיראן לא הצליחה להשיג נשק גרעיני עד היום היא הוכחה ליכולת של הקהילה הבינלאומית לבלום אותה מהגעה ליעד".

 

לג'וזף קנדי השלישי אין בעיה למתוח ביקורת על הנשיא ממפלגתו. אובמה (צילום: AP) (צילום: AP)
לג'וזף קנדי השלישי אין בעיה למתוח ביקורת על הנשיא ממפלגתו. אובמה(צילום: AP)

בשבט קנדי אוהבים את מדינת ישראל, גם אם לא תמיד מסכימים עם מדיניותה. במשרדה של קתלין קנדי, דודתו של ג'ו ולשעבר סגנית מושל במדינת מרילנד, תלויים על הקירות צילומים של גולדה מאיר ויצחק רבין. אצל ג'ו קנדי השלישי בולט צילום שלו עם שמעון פרס במשכן נשיאי ישראל. קנדי היה בין האחראים בקונגרס להענקת מדליית זהב (העיטור הגבוה ביותר) לשמעון פרס.

 

ביקר פעמיים בישראל

בישראל ביקר פעמיים: באוגוסט 2013 (עשרה ימים) ובפברואר 2012 (חמישה ימים) מיד לאחר כניסתו לקונגרס. "בשני הביקורים הללו ראיתי את המדינה. את הגולן וקוניטרה, את גבול לבנון, הגליל, ים המלח, רמאללה, מעבר ארז ותל אביב. זמן מספיק בשביל לטעום מישראל".

 

מה הרגשת לגבי המלחמה בעזה?

"זה שבר את הלב, משני הצדדים, כשאתה רואה אובדן חיים של אזרחים, של ילדים שמשחקים כדורגל בחוף הים. הצילומים היו איומים. המסר שצריך לצאת איתו לעולם מהקיץ האחרון הוא חד וברור: צריכה להיות דרך לשלום, לביטחון הדדי ולשגשוג הדדי. צריך להיות עתיד כלכלי לעזה, אבל המלט צריך לבנות אותה ולא מנהרות שיהוו סכנה לביטחון ישראלים בגבול. אסור לאפשר לזה להימשך".

 

אקורד הפתיחה של שושלת קנדי נשמע ב-1947 כשג'ון קנדי, בנו השני של השגריר לשעבר ג'וזף קנדי, נשלח לבית הנבחרים בוושינגטון והוא רק בן 30. בתוך חמש שנים בלבד הוא נבחר לתפקיד מכובד עוד יותר, סנאטור, ושמונה שנים לאחר מכן ניצח בבחירות לנשיאות, בגיל 43. כהונתו הסתיימה בטרם עת עקב ההתנקשות בחייו, והותירה חותם גדול על ההיסטוריה האמריקנית.

 

אחריו היה זה אחיו רוברט קנדי שכבש את לב הציבור בתקווה להיבחר לנשיא. אולם ב-1968 גם הוא נרצח בידי מתנקש בעת שהתמודד בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית. האח הקטן אדוארד (טד) קנדי אמנם כשל בניסיון לכבוש את הבית הלבן, אך הפך כאמור לאחד הסנאטורים הבולטים והמשפיעים ביותר בתולדות ארה"ב.

 

שבט קנדי נחשב על ידי רבים בארה"ב למשפחת המלוכה האמריקנית הבלתי רשמית, וההתעניינות של הציבור במשפחה ובטרגדיות שלה אינה יודעת שובע. לכך הצטרפה כמובן הטרגדיה של ג'ון קנדי הבן, בנו של הנשיא הנרצח, שנהרג ביחד עם רעייתו קרולין בהתרסקות מטוס פרטי בשנת 1999.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ויתר על קריירה של מהנדס. ג'וזף קנדי השלישי
צילום: AP
מומלצים