שתף קטע נבחר

כעס על רשת קפה: פרסמה מפה בגבולות 67'

רשת קופיז, מתחרה של קופיקס, שמוכרת תפריט ב-5 שקלים העלתה לעמוד הפייסבוק שלה את מפת ישראל, רק שבמפה היו חסרים יו"ש ורמת הגולן. בנוסף: ת"א מוקמה באזור אשקלון בקרבת עזה, ור"ג דרומית לראשל"צ. הגולשים זעמו וקופיז התנצלה: "פרסום המפה נבע מטעות אנוש ורשלנות"

מהומה על כוס קפה: רשת קופיז (Cofizz), מתחרה של קופיקס, שמוכרת תפריט שלם ב-5 שקלים, העלתה אתמול לעמוד הפייסבוק שלה גרפיקה של מדינת ישראל, רק בלי רמת הגולן ויו"ש. המפה, של ישראל בגבולות 1967, יצרה מהומה בעמוד והובילה לקריאות של חרם על הרשת.

 

 

המפה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של החברה ()
המפה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של החברה

 

בקופיז בסך הכל ביקשו לחגוג את 10 הסניפים הראשונים של הרשת (6 פועלים, 4 "בקרוב") ולטענת הרשת, טעות אנוש הביאה לפרסום המפה מעוררת המחלוקת. לא רק שהמפה לא תיארה את גבולות ישראל נכונה (ועררה חשד כי לרשת יש כוונות לצמצם את גבולות ישראל), אלא שגם ערי ישראל המצויינות על גבי המפה, לא היו ממוקמות נכון: ת"א מוקמה בסמוך לעזה, ר"ג דרומית לראשל"צ וירושלים מוקמה באזור ב"ש.

 

ברשת הירושלמית, טענו כי ספק השירותים הגרפיים הזמין מפה מחברה זרה שלא מכירה כנראה בגבולות מדינת ישראל הנוכחיים. העובדת שהכינה את הפרסום לא מבינה בגיאוגרפיה וכך נפלה הטעות. אין לך שום קשר לדעה פוליטית, מסבירים ברשת ואנשיה אף הזדרזו להעלות מפה חדשה (שכוללת גם את רצועת עזה), אך זעם הגולשים עוד לא שכך. 


הגולשים סקפטיים (העלתה לפייסבוק: שרון גבאי) (העלתה לפייסבוק: שרון גבאי)
הגולשים סקפטיים(העלתה לפייסבוק: שרון גבאי)

 

"עשיתם טעות ותשלמו עליה" ומנגד: "מתביישת בתגובות"

"פוליטיקה נכנסה לנו לקפה!!! אסון לאומי!!! מעדיף לשתות ציאניד ולא את הקפה שלכם גם אם זה אומר בחינם!!", היתה אחת מהתגובות.

 

"בושה וחרפה! עשיתם טעות, עכשיו תשלמו עליה. אני וחבריי לעולם לא ניקנה ממכם לעולם! ותיהיו בטוחים שעוד המון אנשים. יותר מ-2,000 חיילים נהרגו בשביל שנוכל ללכת לעשות סקי בחרמון...אתם בושה וחרפה ואני ידאג לשתף ולקדם עמותה שתחרים אתכם. עאלק הוסר הדף בטח הוסר כי הבנתם שזה יפגע לכם בכיס. נבלות"!, כתב גולש אחר.

 

מגיבה אחרת היתה יותר סלחנית: "כולנו בני אדם וכולנו עושים טעויות. יותר גרוע מלעשות טעות, זה לא להודות בטעות. אבל הנהלת הרשת הודתה בטעותה ותיקנה אותה דקות ספורות לאחר שהפוסט המקורי עלה.

 

"גועל נפש, אני ממש מתביישת בחלק מהתגובות שיש כאן. לקרוא, לראות ולא להאמין כמה אנשים יכולים להיות אינטרסנטים, ערפדים מוצצי דם, משחרים לטרף, מחכים רק לנקר בגופות. על "מודה ועוזב, ירוחם", שמעתם???שחררו את הטוקבקים הארסיים הללו, רגע לפני כיפור".

המפה מעוררת המחלוקת ירדה מהעמוד והוחלפה במפה אחרת (שכוללת את עזה ושטחי הרשות), אך הגולשים שמרו את התמונה "המפלילה" ()
המפה מעוררת המחלוקת ירדה מהעמוד והוחלפה במפה אחרת (שכוללת את עזה ושטחי הרשות), אך הגולשים שמרו את התמונה "המפלילה"

 

גולשת נוספת כתבה: "אין מרוויחים מפרסום כזה, אם ניתן לקרוא לכך פרסום בכלל. אני מציעה לכם להתמקד בשינוי שקופיז הכניסה לירושלים בפרט ולשאר הערים בכלל. זו העשייה האמיתית. כשיש לכם אלטרנטיבה טעימה ואיכותית שמכבדת את הארנק שלכם. הפייסבוק הוא כלי מאד נגיש ונוח.. וזה מרגיש כיף לפרוס את הסניפים על מפה ולהראות לכם את הצמיחה של הרשת תוך 9 חודשים בלבד..".

 

החברה: "קיבלנו תגובות מלאות ארס"

מרשת קופיז נמסר בתגובה: "אתמול פורסם בעמוד הפייסבוק של הרשת, פוסט עם מפת ישראל, עלייה מוקמו סניפי הרשת. המפה שפורסמה, לא כללה בתוכה את יהודה ושומרון וכמו כן לא כללה את רמת הגולן. מספר דקות לאחר פרסום הפוסט, רשת קופיז שמה לב לעובדה כי המפה לא כוללת את האזורים הללו והמפה הוסרה. לאור פניות של הציבור שנפגע מפרסום המפה, חשוב לנו להסביר מדוע נעשתה הטעות, טעות שנעשתה בתום לב.

 

"רשת קופיז הוקמה בתחילת השנה בירושלים ושמה לעצמה מטרה להתפרס למספר סניפים רב ברחבי הארץ. בתוך שמונה חודשים צמחה הרשת מסניף בודד בירושלים, עד לעשרה סניפים ברחבי הארץ. הרשת עובדת עם מספר ספקים חיצוניים אשר מלויים אותה מתחילת הדרך ומספקים לה שירותים שונים.

 

"אחד מהספקים הללו, הוא סטודיו קטן ועצמאי מירושלים אשר מספק לנו שירותים גרפיים מיום הקמת הרשת. לפני כשבוע נעשתה על –ידי הרשת הזמנה מהסטודיו, לפרסום גראפי של מפת ישראל עלייה ייפרסו הסניפים החדשים של הרשת. כחלק מהעבודה של הסטודיו, נרכשות תמונות שונות מחברות בינלאומיות אשר מספקות תמונות עם אישור זכויות יוצרים לשימוש בהן. בדומה לתמונות שרכש הסטודיו עד כה, כך גם נרכשה תמונה של מפת ישראל. המפה הוזמנה מחברה זרה איתה עובד הסטודיו באופן שוטף, חברה שבדיעבד מסתבר כי היא אינה מכירה בגבולות של מדינת ישראל לאחר 1967.

 

"לצערנו, אחת העובדות החדשות של הסטודיו שהייתה אחראית על הכנת הפרסום, אינה בקיאה בגיאוגרפיה ואינה שמה כי המפה לא שלמה ואף ביצעה טעויות מבחינה גיאוגרפית במיקומי הסניפים (ירושלים מוקמה באזור באר שבע, תל-אביב מוקמה באזור אשקלון). לאורך התהליך, לא נעשה פיקוח מצד מנהלי הסטודיו ומנהלי הרשת על פרסום המפה בעמוד הפייסבוק של הרשת.

  

"פרסום המפה נבע מטעות אנוש ורשלנות כפי שצוין ולא נבע מתוך כוונה לפגוע בציבור כזה או אחר. אנו מתנצלים בפני כל מי שנפגע מפרסום המפה, אנו מודעים לכעס ולעוגמת הנפש אשר נוצרה אצל חלק מלקוחותינו ואף לחלק מתושבי המדינה ולכן אנו מצרים על הטעות. יתרה מכך, בעלי הסטודיו גדלו באחד מישובי בנימין ולכן הטענות על נקיטת עמדה פוליטית ואנטי ישראלית, היא שגויה מיסודה. מספר דקות לאחר המקרה, פרסמנו הודעת התנצלות בפני הציבור ולאחר מכן פרסמנו את המפה החדשה והמתוקנת.

 

"במהלך היממה האחרונה קיבלנו תגובות מלאות ארס על עמדתנו הפוליטית, וזאת למרות העובדה כי אף פעם לא חיפשנו לנקוט עמדה פוליטית ואין לנו שום כוונה לעשות זאת בעתיד. רשת "קופיז" הוקמה על מנת לתת לציבור גדול במדינת ישראל, את האפשרות לרכוש מוצרי מזון ב-5 שקלים, תוך כדי דגש לתרום לקהילה ולפנות לכל ציבור הלקוחות.

 

"במהלך מבצע צוק איתן שנערך בחודשים האחרונים, הרשת תרמה אלפי מוצרים לחיילי צה"ל בחזית ובעורף ואף נתרמו מוצרים רבים לתושבי הדרום. אנו נמשיך לתמוך גם בעתיד ואנו בטוחים וסמוכים כי טעויות מסוג זה לא יחזרו על עצמם שנית.

 

"לאור המקרה, הוסקו מסקנות בתוך הרשת והתקבלו החלטות ניהוליות על מנת שטעויות מסוג זה לא יחזרו על עצמן. אנו מאמינים כי דווקא בסמיכות ליום כיפור, אין צורך לשפוט ולקטלג על טעות שכזאת ולכן אנו מבקשים את סליחת כל הלקוחות של קופיז שנפגעו וכלל הציבור שנפגע מפרסום המפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים