שתף קטע נבחר

המתיחות נמשכת: נתניהו קורא לממשל אובמה ללמוד את העובדות

הביקורת שמתחו בממשל על הבנייה בבירה גררה תגובה קיצונית: נתניהו הציע לאמריקנים "להכיר קודם את העובדות", ואף הפנה אצבע מאשימה ל"שלום עכשיו". שם הציעו לו "לבוא בטענות לעצמו". ראש העיר ירושלים: "לא אתן יד להקפאת בנייה ליהודים בבירת ישראל"

המתיחות שליוותה את פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הלבן סביב הבנייה במזרח ירושלים נמשכת. נתניהו אמר היום (ה') בראיון לרשת NBC: "אני חושב שהם צריכים להכיר קודם את העובדות. את יודעת? קודם כול, אלו לא התנחלויות. אלו שכונות בירושלים. יש לנו שכונות ערביות ושכונות יהודיות".

 

הנשיא האמריקני הביע מורת רוח נוכח הכוונות לקידום התוכנית לבניית 2,610 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס בבירה.

 

"דנו בנושאים כלליים". נתניהו בבית הלבן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"דנו בנושאים כלליים". נתניהו בבית הלבן(צילום: AFP)

בנייה בבירה. "להכיר את העובדות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בנייה בבירה. "להכיר את העובדות"(צילום: AFP)
 

מיד אחרי הפגישה אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט: "התפתחות זו רק גורמת לתגובות גינוי בעולם, מרחיקה את ישראל גם מבעלות בריתה הקרובות ביותר, מרעילה את האווירה לא רק עם הפלסטינים אלא גם עם הממשלות הערביות שראש הממשלה נתניהו אמר שהוא רוצה לבנות עמן יחסים. זה מטיל ספק במחויבות של ישראל לפתרון של שלום עם הפלסטינים".

 

נתניהו כאמור הגיב בחריפות למטח הביקורת: "תראי, זה לא גורם לי להרגשה טובה", אמר ל-NBC. "אני חושב שהדבר החשוב הוא להציג את העובדות בצורה נכונה. אני מתכוון להתחיל בהצגת העובדות". כאשר נשאל אם הנשיא הציג עובדות שגויות, השיב נתניהו: "לא דנו בכך. אני חייב לומר לך שזה היה דיון כללי, לא נכנסנו לסוגיה הספציפית הזו".

 

"חוסר אחריות לאומית"

בשיחה עם כתבים ישראלים בניו יורק לאחר שובו מוושינגטון, האשים נתניהו את "שלום עכשיו" בהפצת מידע מכוון שנועד לפגוע בפגישתו עם אובמה: "איני מוכן לקבל את הביקורת הזו, אני חושב שכדאי קודם כול להכיר את האינפורמציה לפני שמחליטים לקבוע עמדה כזאת, זה מנוגד לערכים בסיסיים שארצות הברית גם מאמינה בהם". 

 

 

הוא גם האשים את "שלום עכשיו" ב"חוסר אחריות לאומית". לדברי נתניהו, "אני במשימה לאומית, עומד להיכנס לפגישה עם נשיא ארצות הברית, ואז מפרסמים כדי לפגוע בפגישה. זה תהליך סטטוטורי שאין בו חידוש. 700 דירות שמיועדות בכלל לתושבים ערבים", אמר.

 

מנכ"ל "שלום עכשיו" הגיב לדברים באולפן ynet, והציע: "תאשימו את ביבי, לא אותנו". הוא הסביר: "לא עשינו בכוונה. אל תבואו בטענות לשליח. אני חושב שההתבטאות של ראש הממשלה מביכה אותו בעצמו. אנחנו לא אלה שפרסמנו מכרזים לבנייה, לא אישרנו המשך הרחבת התנחלויות. מי שמכיר את השטח מבין שזה לא חצי אישור אלא משהו מהותי. ישראל מכניסה מתנחלים לסילוואן, מפקיעה אדמות, בונה התנחלויות. אנחנו כל פעם אומרים - אחת הסיבות שהקול שלנו כל כך משמעותי הוא כיוון שאנחנו אמינים. אנחנו נותנים לציבור מידע מדויק מה קורה בשטחים ומה מתכננת הממשלה".

 

עוד הוסיף: "אנחנו מפרסמים את כל החומר שלנו בעברית, אנחנו לא בצפון קוריאה. האינפורמציה זורמת גם לעולם. חד משמעית לא עשינו את זה בכוונה. כשראש הממשלה נמצא בארה"ב זה עושה יותר רעש. הכתובת היא ראש הממשלה שמאשר תכניות לבנייה".

  

ראש העיר ירושלים ניר ברקת הגיב אף הוא לביקורת האמריקנית: "בנייה בירושלים לא רק שאינה מרעילה ומזיקה - היא הכרחית, חשובה ותימשך בכל הכוח והעוצמה. לא אתן את ידי להקפאת בנייה ליהודים בבירת ישראל. אפליה על פי דת גזע ומין אינה חוקית לא בארה"ב ולא באף מדינה נאורה אחרת. 2,600 הדירות בגבעת המטוס שאישרנו כבר לפני שנתיים יאפשרו ליותר צעירים לגור בירושלים, לבנות בה את עתידם, ויחזקו את בירת ישראל. לא נתנצל על כך". 

 

בעירייה הסבירו כי לפני שלושה שבועות התבצע הליך פורמלי של מתן תוקף לאישורי הבנייה. הוא אמנם מקדם מעט את התוכנית, אבל השלב הבא כלל לא תלוי בעירייה אלא במנהל מקרקעי ישראל, שישווק ויפרסם במכרזים את הקרקע לקבלנים. עוד נמסר, כי מספר היחידות בגבעת המטוס שמוקצות לערבים נע בין 600 ל-800. אלה אמורות להתחבר לשכונת בית צפאפא.

 

Read this article in Enlgish

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פגישה מדינית בבית הלבן
צילום: AFP
מומלצים