שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

יום כיפור: סגר על יהודה ושומרון, היערכות מוגברת בערים מעורבות בגלל חג הקורבן

למשטרה לא הגיעו התראות מיוחדות, אבל יש חשש מעימותים בערים מעורבות בהן חוגגים במקביל את שני החגים. במד"א נערכים ליום כיפור בכוחות מתוגברים, כולל מסוקים וצוותים בבתי כנסת. 500 תושבי רצועת עזה מעל גיל 60 יוכלו להגיע להר הבית בחג הקורבן, הקלות לפלסטינים בגדה

במהלך יום הכיפורים, החל מהלילה (יום ו') ועד לחצות הלילה במוצאי שבת, מוטל סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון, בהתאם להחלטת שר הביטחון משה יעלון ולהערכת מצב שהתקיימה בצה"ל. במהלך הסגר יותר מעבר רק במקרים הומניטרים, רפואיים וחריגים, בכפוף לאישור המנהל האזרחי. בשאר הגזרות והגבולות הועלתה רמת הדריכות של הכוחות. המשטרה והרשויות בערים המעורבות נערכו כדי למנוע הפרות סדר במהלך סוף השבוע, שבו יצוינו במקביל יום כיפור וחג הקורבן.

 

 (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
(צילום: GettyImages)

מיום ראשון הקרוב, לרגל חג הקורבן (עיד אל אדחא) שמתחיל בשבת, יינקטו כמה צעדים, באישור מתאם פעולות הממשלה בשטחים, לטובת האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון וברצועת עזה. לתושבי הגדה יאושרו ביקורי משפחה וטיולים בישראל במהלך חג הקורבן ללא הגבלת גיל, ללא צורך בהיתרים ייעודים. כמו כן יאושרו 500 ביקורי משפחות ברצועת עזה לפלסטינים תושבי יהודה ושומרון מעל גיל 60. בנוסף, לאנשי עסקים יאושרו 200 היתרי יציאה לחו״ל דרך נתב״ג.

 

ל-500 תושבי רצועת עזה בני 60 ומעלה תאושר כניסה מדי יום להר הבית, באמצעות הסעות מאורגנות, לצורך קיום מצוות התפילה של חג הקורבן. כמו כן יאושרו 500 ביקורי משפחה (בדרגה ראשונה) לתושבי רצועת עזה מעל גיל 60 באזור יהודה ושומרון. בנוסף, אושר יצוא של תוצרת חקלאית, לרבות דגה, מרצועת עזה לאזור יהודה ושומרון.

 

משטרה: שמירה על סמלי שלטון ודת

ביום חמישי אחר הצהריים קיים השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הערכת מצב ביטחונית עם מפכ"ל המשטרה, צמרת המשטרה ונציגי זרועות הביטחון, במהלכה קיבל סקירה על היערכות הכוחות ליום כיפור וחג הקורבן. השר הנחה את הכוחות לגלות רגישות רבה כלפי האוכלוסייה, בדגש על מועצות וערים מעורבות, על מנת לאפשר את חופש פולחן באופן מיטבי. בנוסף הנחה השר לשמור על ערוץ הידברות פתוח ויעיל עם ראשי המועצות והערים ומנהיגי הדתות.

 

תת ניצב יוסי בכר, ראש חטיבת המבצעים של המשטרה, אמר כי ביום כיפור יפעלו כוחות בהיקף חסר תקדים, בגלל השילוב בין החגים. "ההיערכות הרחבה היא כדי לאפשר לעבור את החגים ללא חיכוך. אין מידע קונקרטי על הפרות סדר. נעשו מאמצים רבים להידברות כדי להרגיע את השטח ולאפשר לכל אחד להתכנס בחגו. אנחנו פרוסים באופן נרחב ונטפל בנחישות בכל אירוע".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

טקס תשליך לקראת יום כיפור, בחוף תל אביב היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
טקס תשליך לקראת יום כיפור, בחוף תל אביב היום(צילום: מוטי קמחי)
 

פריסת הכוחות תכלול אלפי שוטרים שיצוידו בין היתר באמצעים לפיזור הפגנות ויחידות מיוחדות של המשטרה ומג"ב שמתמחות בפיזור הפרות סדר. את חג הקורבן חוגגים מוסלמים, דרוזים וצ'רקסים, והוא יימשך עד יום שלישי (7.10).

 

קציני משטרה בכירים וראשי אגף המבצעים, בשיתוף כוחות ההצלה השונים ובהם מד"א, כיבוי אש, צה"ל ונציגי הרשויות, קיימו בימים האחרונים הערכת מצב כדי לתאום את ההיערכות למתן מענה לתרחישים אפשריים. במשטרה חוששים מתרחישים של הפרות סדר המוניות ועימותים בין צעירים יהודים וערבים בערים מעורבות בעת התפילות. כרגע אין התראות ממוקדות לביצוע פיגועים. במקביל הונחו מפקדי המחוזות לקיים הידברות עם מנהיגי הדתות השונות, לשם מניעת מתיחות וחיכוך אפשריים. מהמשטרה נמסר היום כי היא לא תאפשר פגיעה בסמלי שלטון ודת והשוטרים יפעלו בנחישות ובאפס סובלנות כלפי מסיתים ומפירי הסדר.

 

ירושלים: סידורי תנועה מיוחדים

במשטרת ירושלים השלימו את ההיערכות לקראת יום כיפור וחג הקורבן, והיא תפעל במתכונת מוגברת במהלך כל החג. שוטרי תחנת ירושלים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יתפרסו ברחבי העיר החל מהבוקר, לשמירת הסדר הציבורי והביטחון של אלפי היהודים שצפויים להגיע לרחבת הכותל המערבי. מתנדבי המשמר האזרחי יצוידו בכלי נשק לאבטחת בתי הכנסת באזור מגוריהם.

 

כמו בכל שנה, משטרת ירושלים בשיתוף עם העירייה תקים מחסומים בדרכים הראשיות למניעת זליגה ותנועה של כלי רכב משכונות מזרח ירושלים לכיוון מערב העיר. שוטרים ולוחמי מג"ב יוצבו ליד המחסומים למניעת הסרתם ויתפרסו בשכונות קו התפר ובנקודות החיכוך כדי למנוע יידוי אבנים והפרות סדר.

 

השר אהרונוביץ' בסיור בהר הבית לקראת ראש השנה. תפילה רגישה בשבת ()
השר אהרונוביץ' בסיור בהר הבית לקראת ראש השנה. תפילה רגישה בשבת

במהלך חג הקורבן מגיעים מתפללים מוסלמים להר הבית, וביום כיפור פוקדים יהודים רבים את הכותל המערבי. שוטרי מחוז ירושלים ולוחמי מג"ב יקבלו תגבור ארצי ויתפרסו בעיר העתיקה ובסמטאותיה במטרה לאפשר את חופש הפולחן, לצד השמירה על הסדר וביטחון הציבור. אחד הנושאים הרגישים הוא תנועת כלי רכב לכיוון הר הבית, ובמשטרה ציינו כי תתאפשר תנועה כזו בין שכונות מזרח ירושלים, מצפון ומדרום, כדלקמן:

 

• מצפון לדרום: כביש מס' 1 שמאלה משד' האוניברסיטה – ואדי ג'וז לכיוון הר הבית.

• ממזרח: מא-טור לשמואל בן עדיה, דרך יריחו לכיוון הר הבית. מכיוון דרך יריחו – ציר האופל – הר הבית.

• מדרום לצפון: מכיוון מזמוריה לכיוון אום טובה- צור באהר -סילוואן- ג'אבל מוכבר- אבו טור דרך האופל- הר הבית.

 

צפון: רבנים ושייח'ים נפגשו בעכו

המשטרה במחוזות הצפוניים – חוף וצפון – נערכת בכוחות מתוגברים לקראת יום כיפור, לנוכח החפיפה עם חג הקורבן. בערים המעורבות ובעיקר בעכו, נערכו במשך שבועות פעילויות הסברה ופגישות תיאום, כדי למנוע חיכוך ולהגביר את שיתוף הפעולה והסובלנות. כזכור, לפני שש שנים היו בעיר מהומות קשות במהלך יום כיפור ורבים נעצרו.

 

ביום שני נערכה בעכו ישיבת סיכום להיערכות העירונית והמשטרתית, בהשתתפות ראש העירייה שמעון לנקרי, מפקד תחנת המשטרה נצ"מ ויקטור בוסקילה, רב העיר יוסף ישר, רב העדה הקווקזית יניב נפתלי, אימאם מסגד אל ג'זאר השייח' סמיר עאסי, השייח' עבאס זכור, וכן אישי דת וציבור נוספים משתי העדות. בישיבה סוכם כי הכניסות לעיר ממזרח ומצפון ייסגרו במהלך החג. תתאפשר כניסה מכיוון עין המפרץ בלבד, משם תופנה התנועה של החוגגים לעיר העתיקה. אחד ממנהגי החג המוסלמי הוא עלייה לקברים, ולכן יהיה מסלול פתוח גם לבית הקברות בכניסה לעיר העתיקה.

 

המהומות ב-2008. בעכו נערכו כדי שהמראות לא יחזרו על עצמם (צילום: ערן יופי כהן) (צילום: ערן יופי כהן)
המהומות ב-2008. בעכו נערכו כדי שהמראות לא יחזרו על עצמם(צילום: ערן יופי כהן)

בשבועות האחרונים נערכו בעיר פעולות הסברה על ידי נציגי הדתות, בעיקר בבתי הספר יהודים ומוסלמים – בהובלת הרבנים והשייח'ים. בין השאר חולקו מנשרים בעברית ובערבית עליהם חתומים הרב ישר והשיח' עאסי. מנהל אגף הביטחון, הפיקוח ושירותי החירום בעירייה, יניב אשור, אמר כי המשטרה ואנשי אגף הביטחון יהיו פרוסים בכוחות מתוגברים באזורי החיכוך ויעשו הכול כדי להבטיח את שלום הציבור.

 

המשטרה במחוז צפון סיימה אתמול (יום ה') את היערכותה ומסרה כי אין בשלב זה כל מידע על כוונה להפר את הסדר, "אך די באירוע לא מתוכנן ובודד שיכול לגרום לאירועי אלימות, ועל כן נקבע כי מחוז חוף ייערך בכוחות מתוגברים". במחוז סירבו לומר כמה שוטרים יוצבו בעיר, אך ציינו כי במידת הצורך יוזרמו עוד כוחות למקום.

 

מאות שוטרים יוצבו בנקודות חיכוך אפשריות בשטח שבין נצרת לנצרת עילית, וכן ביציאות מעפולה לכיוון איכסל, ובין כרמיאל לכפרים שסביבה. "בכל אחד מהמקומות הייתה גם הידברות עם ראשי הדתות והנכבדים, שקוראים לציבור לכבד את החג של האחר ולשמור על הסדר", נמסר מהמחוז הצפוני. מחר תהיה אבטחה מוגברת באזור בתי העלמין, ובהמשך בריכוזי בתי כנסת.

 

במרכז הרפואי בנהריה נערכו גם כן ליום כיפור. בהנהלת בית החולים ביקשו מהציבור לנהוג בסובלנות כלפי הצוותים הרפואיים והסיעודיים שיעשו את דרכם בכבישי האזור במהלך החג, באמצעות מערך התחבורה של המרכז הרפואי.

 

חיפה: פעולות הסברה בבתי הספר

המשטרה בעיר נערכה כדי ששני החגים יעברו בלי חיכוך בין יהודים למוסלמים. שוטרים יוצבו במוקדים שונים בעיר כדי לאפשר את קיום מנהגי החגים של כלל הציבור בחיפה, "מתוך התחשבות שהושגה בהבנה ובהידברות של כלל הגורמים בעיר וזאת כדי למנוע פגיעה ברגשות הדת, תוך התחשבות וגילוי אחריות ורגישות במטרה לשמור על דו קיום בעיר", כך נמסר ממשטרת חיפה. שוטרי התחנה בעיר יאפשרו תנועה לבתי העלמין של הציבור המוסלמי, תוך הקפדה על שמירת קדושת יום הכיפורים.

 

 

ראש העירייה יונה יהב במפגש בין יהודים ומוסלמים בחיפה  (מישל דוט קום) (מישל דוט קום)
ראש העירייה יונה יהב במפגש בין יהודים ומוסלמים בחיפה (מישל דוט קום)

בפגישה שהתקיימה לפני החג בהשתתפות ראש העירייה יונה יהב ונציגי כל הדתות, הוחלט על קיום פעולות הסברה בבתי הספר. "המוטו המרכזי היה ביטחון המשתתפים, בבגרות ובכבוד ההדדי של הציבור החיפאי, תוך הבנה כי למרות זאת העיר חייבת להיערך לאפשרות של מקרים חריגים פרטניים".

 

מחוז דרום נערך לקראת יום כיפור, שבו יהיה דגש על תגבור שוטרים בערים מעורבות. מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, אישר את היערכות המרחבים ויחידות המחוז. ניצב הלוי הנחה את המרחבים נגב, לכיש, מג"ב דרום ומשטרת התנועה לתגבר את כל יישובי עוטף עזה בסיורים, נוכחות ובולטות.

 

שוטרי מחוז ש"י (שומרון ויהודה), לוחמי מג"ב, מתנדבים וחיילי צה"ל יתפרסו בכוחות מתוגברים ברחבי הערים והיישובים החל מיום שישי ועד סיום יום הכיפורים, בדגש על אבטחת היישובים ובתי הכנסת. הגברת הנוכחות המשטרתית תורגש החל מיום שישי בבוקר ועד מוצ"ש.

 

מד"א: טיפול בהתייבשויות וברוכבי אופניים

לקראת יום כיפור העלו במד"א את הכוננות לרמה ג', שהיא הרמה הגבוהה ביותר. בכל שנה מטפלים במד"א באלפי בני אדם שהתייבשו, נפלו מאופניים, נשים בהיריון וכדומה, והצפי הוא שגם השנה הפרמדיקים והחובשים יצטרכו לטפל בכ-2,000 בני אדם, חלקם הגדול ילדים. על פי נתוני העבר, בכל שנה יש יותר מ-100 מתעלפים עקב הצום, ו-500 בני אדם שמטופלים על ידי ניידות טיפול נמרץ עקב בעיות שונות.

 

קניית אופניים לילדים הוגברה לקראת החג (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קניית אופניים לילדים הוגברה לקראת החג(צילום: מוטי קמחי)
 

כונני מד"א יפוזרו בין בתי הכנסת ברחבי הארץ ויתנו טיפול מיידי למתפללים שיחושו ברע. במד"א מבקשים מהציבור שלא לשבש את תנועת האמבולנסים במהלך יום כיפור, מכיוון שהם מעבירים חולים לקבלת טיפול רפואי דחוף. במד"א ממליצים לחולים, לנשים בהיריון ולקשישים, להתייעץ עם רופא לפני הצום. כמו כן, יש לבדוק מהן ההשלכות הצפויות על המחלה בגלל הפסקת נטילת התרופות. בכל מקרה של הזעה מוגברת,

כאבים בחזה, קשיי נשימה או חולשה יש להתקשר למד"א. נשים שמקבלות טיפולי פוריות וזקוקות לזריקות הורמונליות בזמן קבוע מראש, יוכלו לקבל אותן בתחנות מד"א בתיאום מראש.

 

תחנות מד"א ברחבי הארץ יתוגברו גם השנה בחובשים, פרמדיקים, אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ, כדי להיערך להענקת טיפול רפואי דחוף לאנשים שעלול להיפגע ולחוש ברע. מנכ"ל מד"א, אלי בין, קיים לקראת יום כיפור הערכת מצב בשיתוף מטה מד"א.

 

לצוותי מד"א בתחנות, לכונני מד"א הרכובים על אופנועים ולכונני מד"א שנמצאים באמבולנסים בשכונות ובערים, יתווספו כונני מד"א עם ציוד רפואי מתקדם, כולל דפיברילטורים (מחזירי קצב לב). הם יגיעו לבתי הכנסת ברחבי הארץ ויוכלו להעניק טיפול מיידי, מהיר ואיכותי לצמים שיחושו ברע. בנוסף, יחזיק מד"א בכוננות גבוהה גם שני מסוקים המשמשים לפינוי ולהצלת חיים באזורים מרוחקים, בצפון ובדרום.

 

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "מדי שנה מעניקים צוותי מד"א ברחבי הארץ טיפול מציל חיים לאלפי בני אדם שסובלים במהלך הצום מהתייבשויות והתעלפויות, נפצעים בכבישים ועוד. גם השנה יפעלו צוותי מד"א להצלת חיים. אני קורא לציבור להזעיק את צוותי מד"א בטלפון חירום 101 בכל צורך רפואי שעלול להתעורר. בשמי ובשם עובדי ומתנדבי מד"א, אני מאחל לכל בית ישראל גמר חתימה טובה וצום מועיל וקל".


פורסם לראשונה 02/10/2014 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מתכוננים לחג בבני ברק
צילום: AP
מומלצים