שתף קטע נבחר

נפרדים מצ'יץ': "העיר ללא הפסקה עוצרת"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הנשיא לשעבר שמעון פרס, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ועוד אישי ציבור השתתפו בטקס האשכבה לראש העיר תל אביב-יפו לשעבר שלמה להט. פרס ספד: "כראש עיר היית תמיד מגויס ואהוב"

חולקים כבוד אחרון לצ'יץ': מאות בני אדם השתתפו הבוקר (יום ו') בטקס האשכבה לראש העיר תל אביב-יפו לשעבר שלמה להט, שהלך לעולמו ביום רביעי בגיל 86. מאוחר יותר הובא להט למנוחות בבית העלמין טרומפלדור בתל אביב. נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס אמר בטקס האשכבה שהתקיים במשכן לאמנויות הבמה בעיר כי "החידוש שהבאת לעיר שזה הפרק האביבי הראשון בהיסטוריה היהודית - זהו האביב היהודי - צ'יץ' סימל את האביב כמו העיר".

 

 

בטקס האשכבה השתתפו גם הנשיא המכהן ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ורעייתו נילי פריאל, שר האוצר יאיר לפיד, יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, הרב ישראל מאיר לאו, אשת העסקים עופרה שטראוס, חברי כנסת וחברי מועצת העיר תל אביב-יפו.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

פרידה מצ'יץ' - כתבות נוספות ב-ynet:

מהסינמטק לטיילת: מסע בעקבות מורשת צ'יץ'

עם דיין, אשכול ושרון: המפקד צ'יץ' במדים

הרצח והאשמה: "אמרתי לרבין 'לא תצטער'"

הנשיא לשעבר פרס עם האלמנה זיוה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנשיא לשעבר פרס עם האלמנה זיוה(צילום: מוטי קמחי)

נשיא המדינה ריבלין חולף על פני ארונו של להט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נשיא המדינה ריבלין חולף על פני ארונו של להט(צילום: מוטי קמחי)

שר האוצר לפיד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר האוצר לפיד(צילום: מוטי קמחי)

הנשיא ריבלין עם מנחה הטקס השחקן חיים טופול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנשיא ריבלין עם מנחה הטקס השחקן חיים טופול(צילום: מוטי קמחי)

בדברי הפרידה שלו מלהט אמר הנשיא לשעבר פרס כי "העיר היום מגרדת שחקים. היה בך צירוף נפלא של אדם אוהב בריות קורן אור בכל מצב, בנאי בחסד ורגיש עם אוזן קשבת לכולם. גם במסלול הצבאי היית מפקד לדוגמה ואזרח למופת והן כראש העיר היית תמיד מגויס ואהוב".

 

פרס אמר עוד כי "מה הייחוד של תל אביב? ההיסטוריה היהודית היא היסטוריה סתווית ועצובה, כמעט ואסור ליהודי לשמוח ולהזדקן, לעצום עין ולשמוע מוזיקה. העיר צמחה, התפתחה והפתיעה והייתה לשובבה ולמרכז, והפכה לשם דבר בעולם. יש ערים גדולות ממנה ואין עיר גדולה כמוה".

 

יו"ר העבודה ח"כ הרצוג אמר בטקס כי "צ'יץ' היה אחד מאנשי הציבור הטובים וסימן את המופת של הציבוריות הישראלית. החיבור האישי שלי איתו היה כשהוא שירת עם אבי בצה"ל, כשהוא מונה למושל הראשון של ירושלים הוא לקח את צ'יץ' כסגנו. ולאחר מכן שהיה ראש העיר תל אביב הוא הפך אותה מעיר רדומה לעיר חיה ותוססת. לא אשכח את השיחות שניהלתי איתו על העצרת שארגן עם רבין נגד הפשיזם ונגד השלום זה רדף אותו הרבה שנים ולמרות זאת עדיין המשיך בעשייה והותיר חותם עצום על תל אביב ובכלל".

 

"תל אביב הפכה למושא קנאה" 

מנחה הטקס, השחקן חיים טופול, נשא דברים בשם ראש העיר רון חולדאי, ששוהה עם רעייתו בביקור פרטי בחו"ל: "עם מותו של שלמה להט צ'יץ' איבדה העיר לא רק את אחד מיקיריה אלא את אחד מהאנשים שהפכו את תל אביב למרכז תרבות ועסקים בינלאומיים. צ'יץ' היה אחד מראשי העיר תל אביב ב-105 שנותיה.

 הקדימות החריגה שנתן לשלושה נושאים - חינוך רווחה ותרבות - הקפיצה את תל אביב בשנות דור והפכה את תל אביב למושא קנאה. עם מותו איבדתי את מי שהיה ראש העיר שלי. העיר ללא הפסקה שיצרת עוצרת היום למענך".

 

הרב הראשי של תל אביב, ישראל מאיר לאו, אמר: "מי שהחיה את עולם החזנות בישראל זה צ'יץ', מי שפתח את שערי היכל התרבות למופעי חזנות זה צ'יץ'. בקטעים מסוימים של תפילה ידעתי מראש שצריך להביא טישיו לצ'יץ' כי בכה בדמעות שזולגות לשטיח. אלה דברים שאין להם שיעור. אני עד באוזניי שצ'יץ' מחה בכל לבו נגד פתיחת עסקים בשבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר
הלך לעולמו בגיל 86. שלמה להט (צ'יץ')
צילום: דוד רובינגר
מומלצים