שתף קטע נבחר

ווינדוס 10: לא מעט שדרוגים

מיקרוסופט הבינה שטעתה בווינדוס 8 ובגירסה החדשה חוזרת להתחשב באלה שעוד משתמשים במקלדת ועכבר. הצצה ראשונה לווינדוס 10

לאחר אין ספור שמועות, הדלפות ופרסומים כמעט רישמיים, זכינו השבוע להצצה ראשונה למערכת ההפעלה הבאה מבית מיקרוסופט ״Windows 10״ שתצא לקרת סוף השנה הבאה. התקנו את הגירסה הנסיונית, ואין שינויים (עדיין) בעיצוב או פיצ'רים מרעישים. אבל השינויים הגדולים והקטנים הם אלו שיהפכו את חווית השימוש לנוחה מזאת שחווינו בווינדוס 8.

 

 

לפני הכל חשוב לציין - מדובר עדיין בגירסה נסיונית שמיועדת למפתחים. היא עלולה להיות לא יציבה, ולא לתמוך בתוכנות רבות שמותקנות במחשב. בנוסף, דיווחים ברשת מבשרים על כך שתנאי השימוש של מיקרוסופט מאפשרים לה לאסוף מידע כולל הקלדות מהמחשב, לצורך שיפור ואיתור באגים. בשלב זה לא מומלץ להתקין את הגירסה למשתמש הביתי, אלא רק למי שמצוי בתחום, ולמי שצריך לערוך בדיקות על המערכת.

 

מקלדת ועכבר מול מסך מגע

במיקרוסופט ניסו לחדש בווינדוס 8 שיצאה לפני שנתיים, ולהראות כיצד החברה מתקדמת עם הסביבה והטכנולוגיה, והתאימה מבלי לשים יותר מידי לב, למשתמש הביתי עם המקלדת והעכבר, ופשוט הוסיפה תמיכה נרחבת יותר במסכי מגע. דבר אשר גרם ככל הנראה למשתמשים להשאר עם מה שיש להם ולא לשדרג. מיקרוסופט שבצעד נואש שחררה 2 עדכונים עבור חלונות 8 הנקראים חלונות 8.1 וחלונות 8.1 עדכון 1, לא הצליחו להשיב את המשתמשים ולשדרג לגרסאות מתקדמות יותר שכן קיבלו תמיכה נרחבת יותר.

 

במיקרוסופט הבינו את הטעות ובמהלך השנתיים הללו החליפו את ראש צוות מערך ה-Windows, הוחלף סטיב באלמר המנכ"ל בסאטיה נדלה, פיטרו עובדים, רכשו את מחלקת המובייל של נוקיה ולבסוף איחדו את כל חטיבות Windows, Windows Phone ו-Xbox למחלקה אחת. ובכך נולדה לה מערכת הפעלה חדשה, בשם Windows 10.

  

מיקרוסופט תאפשר לבחור בין 2 מצבים: מצב שולחן עבודה סטנדרטי עם תמיכה במקלדת ועכבר ולבין מצב של מסך מגע (Touch). מערכת ההפעלה ווינדוס 10 תדע לזהות אם מדובר במחשב שולחני רגיל או אישי, לבין טאבלט או מחשב תומך מסך מגע. אז המערכת תזהה באופן אוטומטי את ותציג למשתמש בחירת אפשרות תצוגה. פיצ׳ר זה נקרא ״Continuum״ (רצף).

  

 

הפרדת העולמות בין מסכי המגע ולבין השימוש בין מקלדת ועכבר, זה הפיצ׳ר הראשון והכרחי שעליו הייתה חייבת לעבוד מיקרוסופט. צעד מתבקש שבו המשתמש יוכל לבחור בעצמו כיצד מערכת ההפעלה חלונות תתנהג מבלי שמישהו יכתיב למשתמש כיצד שולחן העבודה שלו יראה.

 

עוד ב-GSM Israel

 

מי הזיז לי את סרגל הצד (Charms Bar)?

חלק משינוי הפרדת עולמות מסכי המגע והמקלדת והעכבר הוא הורדת ה-Charms Bar (סרגל הצד) שהוצג בווינדוס 8. הסרגל איפשר גישה לאפשרויות המערכת כגון: גישה מהירה להגדרות, אפשרויות השיתוף, חיפוש, גישה להתקנים המחוברים, עריכת נראות המערכת (רקעים, צבעים) ועוד. אותו Charms Bar החבוי לא איפשר למשתמש לגשת להגדרות פשוטות כמו הפעלה מחדש, כיבוי או נעילה ויציאת המשתמש מהמערכת, מה שהוביל את מיקרוסופט לבטל אותו במצב שימוש של מקלדת ועכבר. זהו אחד ההבדלים שחושפת מיקרוסופט כהפרדה בין העולמות כאשר היא משאירה (לעת עתה) את סרגל ה-Charms Bar בגרסת המגע והוא יעוצב מחדש.

 

גם הצורך בהזזת סמן העכבר לאחת מהפינות של המסך אף הוא בוטל. אך אצל משתמשי מסכי המגע, אותן מחוות מגע מוכרות מווינדוס 8 קיימות כפי שהן ואף צפויות לקבל שדרוג בגרסאות הפיתוח הבאות.

 

שולחן עבודה – לא הרבה השתנה (עדיין)

שולחן העבודה לא השתנה הרבה, אך הוא כעת מאפשר למשתמש להריץ אפליקציות כאשר הן מוצגות ומתנהגות כמו כל חלון במערכת ההפעלה. בכל אפליקציה בתפריט העליון מוצג תפריט מהיר שבו ניתן להגיע אל הגדרות האפליקציה, אפשרויות, ואפילו להכנס למצב של "מסך מלא".

 

אפשרות הצמדת החלונות כעת עובדת על 4 חלונות (יחד עם האפליקציות) ובכך המשתמש יכול לפצל את המסך ולהנות עד ל-4 חלונות זה לצד זה שמחולקים לארבעה ריבועים.

 

  

על פי השמועות, שולחן העבודה צפוי לקבל מספר תכונות חדשות. כאשר המעניינת מכולן היא האפשרות להוסיף אלמנטים אינטראקטיביים (לא מדובר בווידג'טים) כמו שעון, מסך התראות, ואנשי קשר מועדפים ועוד. בדומה לאפשרויות ה-"Pin" הקיימות במערכת ההפעלה ה-Windows Phone.

 

תפריט התחל חדש ישן חדש, ישן, חדש או ישן?

הכירו את תפריט ההתחל החדש, או הישן אם נרצה. כחלק מחלוקת עולמות המגע ומקלדת והעכבר, מיקרוסופט משדרגת אותו באופן משמעותי. התפריט מגיע בתצוגה מוכרת למשתמש אשר הגיע ישירות ממערכת ההפעלה ווינדוס 7 (ויסטה אם תרצו).

 

כעת הוא מציג את התוכנות האחרונות שבהן השתמשנו או כאלה שנעצנו, ואילו בצידו השמאלי (בתצוגה בשפת הממשק באנגלית) אנו זוכים להצמדת אפליקציות. כאשר ניתן לבטל את כל הצמדת האפליקציות ובכך לקבל תצוגה של תפריט ההתחל הישן והמוכר.

 

 

מיקרוסופט הבטיחה וקיימה כי כיבוי והפעלה מחדש של המערכת לא יהפכו למסורבלים או מוחבאים, וכעת זמינים ישירות מתפריט ההתחל החדש.

 

התפריט גמיש ומאפשר למשתמש למתוח אותו כלפי מטה או מעלה ובעצם להגדיל ולהקטין אותו. ובכך אנו זוכים להשלמה מלאה של התאמת מערכת ההפעלה ווינדוס 10 למקלדת ועכבר ולמסכי מגע. 

 

 

תפריט ההתחל בתצוגת המגע אף הוא מקבל שדרוג, כאשר בצידו הימני (תלוי בשפת התצוגה) מציג את התוכנות האחרונות בהן עשינו שימוש לצד המשתמש וכפתור הכיבוי והחיפוש, ואילו בצידו השמאלי של המסך, האפליקציות אשר הוצמדו למסך ההתחל.

 

שולחנות עבודה מרובים

תכונה חדשה אשר מוכרת לנו מעולם המק ומתוך מערכת ההפעלה ה-OS X מאפשרת לפתוח מספר שולחנות עבודה, כאשר בכל שולחן עבודה אפשר לבחור מה להריץ. למשל, שולחן עבודה 1 יכלול קיצורי דרך לשימוש אישי, שולחן עבודה 2 יכלול דברי עבודה וכולי. מספר שולחנות העבודה אינו מוגבל. אך כמובן יש לקחת את השימוש בכמות צריכת הזיכרון והמשאבים.

 

 

חיפוש: איפה את Cortana?

מיקרוסופט ממשיכה לעשות שימוש במנוע החיפוש שלה Bing. ומוסיפה אייקון לשורת המשימות לצד כפתור ההתחל, אשר יאפשר למשתמש לבצע חיפוש מהיר ישירות משולחן העבודה ולקבל תוצאות מתוך הקבצים במחשב ומהאינטרנט, כאשר תוצאות החיפוש מוצגות מתוך מנוע החיפוש של החברה Bing.

 

לצערנו, מיקרוסופט אינה מאפשרת שינוי של מנוע החיפוש (למשל לזה של גוגל, חלילה). השינוי העיקרי מווינדוס 8, היא העוזרת הוירטואלית (או האישית איך שתרצו) Cortana שתצטרף מאוחר יותר לכח העבודה ותאפשר לבצע פעולות קוליות והצגת תוצאות חיפוש ישירות משולחן העבודה.

 

דפדפן אקספלורר 11-12

הדפדפן המובנה במערכת ההפעלה עדיין נמצא על גרסה "11". אך מיקרוסופט צפוייה לשחרר גרסה חדשה יותר של הדפדפן בהמשך הדרך. כאשר על פי ההדלפות, IE12 יגיע עם עיצוב שטוח בדומה לזה של דפדפן ה-Chrome ויאפשר התקנת תוספים ואפשרות נוספות שיהפכו את חווית הגלישה לנוחה יותר.

 

עיצוב – מיקרוסופט מצטרפת לעולם השטוח

מיקרוסופט שביטלה את ערכת הנושא "Aero", שהופכת את החלונות לשקופים, כנראה וכבר לא תחזור, אבל אנו כן יודעים לספר כי מיקרוסופט אכן עובדת על עיצוב חדש אשר יושק בהמשך הדרך.

 

אנו צפויים לראות שינויים בעיצוב בגרסאות הפיתוח הבאות, וכמובן בעיצוב הסופי. גם כאן כמו בשאר האלמנטים החדשים, מיקרוסופט תבצע מהפך של ממש ותשיק את חלונות 10 עם עיצוב שטוח, אייקונים חדשים (אשר חלקם כבר קיימים), רקעים חדשים ועוד.

 

 

 

עולם אחד ומאוחד

מיקרוסופט עוד לא חשפה את מערכת ההפעלה ווינדוס 10 לפלטפורמות האחרות. אך שקף אחד שהוצג במהלך מסיבת העיתונאים נתן לנו הצצה ראשונה למתרחש לבוא. אותו שקף שחשף את העיצוב הראשוני ואת העתיד של מערכת ההפעלה הבאה שתרוץ על כל פלטפורמה קיימת בחברה.

 

 (מתוך הסרטון ) (מתוך הסרטון )
(מתוך הסרטון )

 

אין ספק כי מדובר בצעד מבורך ונבון מצד מיקרוסופט. אותו צעד שיאפשר למשתמש להיות מחובר לקבצים ולחשבון ה-Microsoft ID מכל מקום בכל זמן ומכל מכשיר. עם סנכרון מלא, אותו סנכרון שיתבצע על גבי שרות הענן של החברה ה-OneDrive. כיום אנו יכולים לבצע סנכרון חלקי במערכת ההפעלה ווינדוס 8, אך בגרסה הבאה של Windows אנו נזכה לסנכרון מלא בין כל המכשירים.

  

משדרגים את ווינדוס 7

בווינדוס 10, מיקרוסופט תתקן טעויות ולתת למשתמש ערך נוסף ובכך תשיק פיצ'רים נוספים, עיצוב חדש ותמשיך להפריד עולמות. החברה צפויה עוד לבצע שיניים בעקבות משוב של נסייני הבטא, ובכל מקרה להציג עוד חידושים במהלך החודשים הקרובים, כולל פרק שנוגע לצרכנים, כלומר המשתמש הביתי.

 

אין ספק כי גרסת הפיתוח נותנת לנו הצצה למה שעתיד לבוא. אנו יודעים לספר כי מיקרוסופט חשפה רק 10% מתוך הפיצ'רים החדשים שעדיין לא נחשפו, כמו ה-Notification Center (מרכז ההתראות) אשר לא צורף לגרסת הפיתוח הציבורית, Cortana ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים