שתף קטע נבחר

צילום: AFP

'שפחות מלחמה': דאעש מוכר נשים ב-10 דולר

האו"ם אסף מאות עדויות מעיראק ומסוריה, ומפרט מציאות זוועתית. כ-2,500 הותקפו מינית ונמכרו בשוק עבדים. במקביל דווח על לוחמת כורדית שמימשה את הבטחתה והתאבדה, כשהבינה שאם תישאר בחיים תיפול בשבי

האיסלאמיסטים בעיראק ובסוריה הקימו שווקי עבדים באזורים שכבשו, שבהם נמכרות צעירות, נערות וילדות של מיעוטים נוצרים ויזידים שחטפו. כך לפי נתונים מדו"ח מועצת זכויות האדם של האו"ם.

 

עוד חדשות בעולם:

סדרת חינוך: לתרגל שוויון בבית הספר לאבות

קלינטון או האפיפיור. מי יזכה בנובל לשלום?

הסטודנטים הנעדרים: נמצאו 6 קברי אחים

 

לפי הנתונים שפורסמו בסוף השבוע, עד כ-2,500 נשים נחטפו, הותקפו מינית ונמכרו על ידי לוחמי דאעש בכ-10 דולר כ"שפחות מלחמה". שווקי העבדים באזור מוסול שבעיראק ובראקה שבסוריה גם שימשו לגיוס לדאעש.

 

ילדה יזידית שהצליחה לברוח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ילדה יזידית שהצליחה לברוח(צילום: רויטרס)

הדו"ח מתבסס על טענות של כ-450 עדי ראייה עיראקים ששוחחו עם אנשי האו"ם על פשעי המלחמה שראו. חלק מהעדויות שייכות לנשים שנשבו בחודש אוגוסט אך הצליחו לשאת איתן טלפונים סלולריים.

 

באחד הדיווחים נחטפו כ-500 נשים על ידי אנשי דאעש שפלשו לכפר יזידי בצפון מערב עיראק. יומיים אחר כך נמכרו 150 נשים נוצריות ויזידיות כשפחות או "הוענקו" ללוחמי דאעש בסוריה. כמה מהקורבנות הצליחו ליצור קשר עם האו"ם לפני שסוללות הסלולרי נגמרו וסיפרו כי נאנסו.

 

בכתבה של רשת BBC על לוחמות YPG, הארגון הכורדי החמוש המרכזי ששליש מהחיילים בו הן נשים, סיפרה לוחמת כורדית בת 19 כי היא מעדיפה להתאבד מאשר ליפול בשבי דאעש. לפי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, בימים האחרונים היא שמה קץ לחייה באזורי הקרבות בסוריה.

 

עם התקדמות דאעש לגבול טורקיה ולעיר הכורדית קובאני, מצאה עצמה סיילאן אוזלאפ מוקפת בכוחות ג'יהאדיסטים ועם כדור אחד בקנה. ללא תחמושת ובמצב חסר תקווה היא נפרדה מחברותיה בקשר. באחד האתרים נכתב כי היא "הרגה את עצמה עם הכדור האחרון שהיה לה בקנה, כדי שלא תיאנס על ידי לוחמי דאעש".

 

 

אוזלאפ, שמכונה דיירן, אמרה בכתבה של BBC: "אנחנו לא מפחדות משום דבר. נילחם עד הסוף. אנחנו מעדיפים לפוצץ את עצמנו מלהיות

שבויות של דאעש".

 

"כשהם רואים אישה עם נשק, הם כל כך מפחדים שהם מתחילים לרעוד. הם מציגים את עצמם לעולם כגברים קשוחים. אבל כשהם רואים אותנו עם הנשק שלנו הם בורחים. הם רואים אישה כדבר פעוט. אבל אישה אחת שלנו שווה מאה גברים שלהם", סיפרה. הדיווח על התאבדותה לא מאומת, ולפי דיווחים אחרים היא עדיין נמצאת באזור בצפון סוריה שבו שולטים הלוחמים הכורדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים