שתף קטע נבחר

5 חיות מדהימות שבני אדם הצילו מהכחדה

שימור ומודעות הם הכלים המבטיחים את חופשיותן של כל חיות הבר לנדוד ולשגשג. באמצעות מסירות, מודעות ופעילות, הצליחו ארגוני שימור ואנשים שהנושא יקר ללבם, להגיע להישגים רבים בשימורן של חיות נדירות והשארתן בסביבתן הטבעית. לפניכם 5 בעלי חיים שניצלו (לפחות בינתיים) מהכחדה

הספר Silent Spring של הסביבתנית רייצ'ל קרסון, שיצא לאור בשנות השישים העלה למודעות הציבורית את העובדה שאוכלוסיות שלמות של מיליוני חיות וזנים הולכות ומדלדלות. בעקבות המודעות הגוברת להשפעתו של האדם על הסביבה הטבעית, נוסדה הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה וארגוני שימור ואנשים שהנושא יקר ללבם החלו לפעול להעברתה של חקיקה שתגן על בעלי החיים מפני ציד ובירוא יערות.

 

שימור ומודעות הם הכלים המבטיחים את חופשיותן של כל חיות הבר לנדוד ולשגשג. באמצעות מסירות, מודעות ופעילות, הם הצליחו להגיע להישגים רבים בשימורן של חיות נדירות והשארתן בסביבתן הטבעית.

 

 לפניכם סיפורי הצלחה של בעלי חיים שכמעט ונכחדו, אך בסוף ניצלו מהכחדה:

 

ברבור החצוצרה

סביבה טבעית: קנדה וארה"ב

רקע: במאות התשע-עשרה והעשרים, היוו ברבורי החצוצרה מטרת ציד פופולרית ביותר עד שבסופו של דבר הם סווגו כנדירים עד מאד, ומספרם עמד על 69.

ההתאוששות: בשנות השמונים הוחלט על התחלתה של תכנית שמטרתה להחיות ולשמר את הברבורים ולפי דיווחי הפארק הלאומי ילוסטון אוכלוסיית הברבורים בצפון אמריקה צמחה והגיעה ל- 46 אלף ועדיין ממשיכה לגדול בקצב יציב.

 

צפו במאות ברבורי חצוצרה עפים:

 

מעוניינים לקחת חלק אקטיבי בפעילות לשימור חיות בר ומשאבי הטבע בישראל? התנדבו עוד היום בעמותות הפעילות למען שימור הסביבה. השאירו פרטים ונציגי רוח טובה ישמחו לסייע לכם.

 

 

חמוס שחור רגל

סביבה טבעית: קנדה וארה"ב

רקע: החמוס שחור הרגל, השייך למשפחת הסמורים, ניזון מנובחנים, ולאחר מכן משתמש במאורות שלהם כדי למצוא מחסה ומתגורר בהן. ההתפתחויות בתחום החקלאות והשימוש ברעלים כנגד מכרסמים, פגע קשות באוכלוסיית כלבי הערבות, ופגיעה זו השפיעה באופן ישיר על החמוס שחור הרגל, שהוכרז כנכחד.

 

 

התאוששות: בשנות התשעים, בזכות תכניות שונות לרבייה בשבי, התאוששה אוכלוסיית החמוסים ובהמשך הם אף שוחררו לטבע. ההערכה היא שכיום ישנם כ- 1410 חמוסים שחורי רגל המתגוררים בסביבתם הטבעית.

 

 


חמוס שחור רגל - נפגע קשות משימוש ברעל נגד מכרסמים

 

העיט הקרח

סביבה טבעית: ארה"ב

רקע: העיט הקירח, המשמש כסמל הרשמי של ארה"ב, מופיע על חותמים, סמלים וכסף, לפיכך העובדה שהציפור רבת ההוד הזאת הייתה בסכנת הכחדה מתמיהה ביותר. קוטל החרקים DDT היה אחראי להתדלדלות במספרם של העיטים. ה- DDT חדר למקורות המים ונספג על ידי צמחים ודגים. העיט הקרח אכל את הדגים הספוגים ב- DDT  והכימיקלים שלו הרעילו את העיט ופגעו ביכולתו להטיל ביצים בעלות קליפות חזקות.

 

 

 

התאוששות: ב- 1940 הפך העיט לבעל חיים מוגן, עם העברתו של חוק האוסר על ציד עיטים. בנוסף לכך, המודעות הציבורית לגבי השפעותיו השליליות של ה- DDT הלכה וגברה וב- 1970 נאסר השימוש ב- DDT ומאז מספרם של העיטים האמריקאים הללו מרקיע שחקים.

 

הזאב האפור

סביבה טבעית: ארה"ב

רקע: הזאבים, שנתפסו כאיום על בני האדם ועל משק החי, היוו מטרה פופולארית לציידים. בנוסף לכך, צמצום משמעותי בשטחי בית הגידול הטבעי שלו, הביא לכך שהזאב האפור כמעט ונעלם.

 

 

 

התאוששות: בשנות השמונים יישבו מחדש את הזאב האפור בפארק הלאומי ילוסטון והאוכלוסייה בצפון הרי הרוקי החלה להתרחב. הודות לקמבק של הזאב האפור, הוא הוסר לאחרונה מרשימת זני החיות בסכנת הכחדה. ועל אף שנשמע שאלו חדשות טובות, לאחרונה הוכרז הזאב כחיית טרף ובשל הסטטוס הזה שניתן לו במדינת וויומינג, מותר כיום לצוד אותו.

 


צמצום משמעותי בשטחי בית הגידול הטבעי שלו, הביא לכך שהזאב האפור כמעט ונעלם

 

תנין ים

סביבה טבעית: אוסטרליה

 

 

רקע: הטורפים החזקים הללו - שמומלץ מאד לא להיתפס בין מלתעותיהם, שכן מדובר בנשיכה החזקה ביותר מבין כל בעלי החיים בכדור הארץ – היוו מטרה פופולארית לציד בשל עורם, והם כמעט ונכחדו.

 

 


 תנין ים - היה מטרה פופולרית לציד בשל עורו וכמעט ונכחד

 

התאוששות: בזכות ההגנה הפדראלית שהוענקה להם ב- 1974, הלכה האוכלוסייה ותפחה וכיום, על פי ההערכות, ישנם כ- 100 אלף תניני ים השוחים להם במימי אוסטרליה.

 

• עוד המון דברים טובים מחכים לכם - להשראה נוספת היכנסו ל- goodnet.org

• רוצים להעניק מעצמכם לילדים, לקהילה או לסביבה? הירשמו להתנדבות דרך רוח טובה ואנשי העמותה ימצאו עבורכם את הדרך המתאימה ביותר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים