שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סקר: 30% מהסובלים מכאבי ברכיים ניזוקים כלכלית

  הסקר שנערך לרגל יום הארטריטיס הבינלאומי, מצא כי בעיות בברכיים עלולות לגרום לא רק לנזק בריאותי ונפשי אלא גם לנזק כלכלי בשל היעדרות מהעבודה ורכישת מוצרים טיפוליים רבים. על פי תחזיות, ב-15 שנה הבאות ייערכו בארה"ב לבדה 3.48 מיליון ניתוחים להחלפת מפרק הברך

  בעיות ברכיים עלולות לגרם לנזק בריאותי, אבל גם כלכלי. 30% מציבור הסובלים מבעיות ברכיים מדווחים על פגיעה כלכלית כתוצאה מהבעיה ומציינים כי הפסידו בשל כך 11 ימי עבודה בשנה האחרונה. כך קובע סקר חדש שנערך לרגל יום הארטריטיס הבינלאומי 2014, שחל ב-12 באוקטובר.

   

  הסקר שנועד לבחון את ההשפעות של בעיות ברכיים על חיי היום-יום של הסובלים מבעיה זו, מצא כי 38% ממשתתפי הסקר סובלים מכאבי ברכיים וכי 30% מציבור הסובלים מבעיות ברכיים, מדווחים על פגיעה כלכלית כתוצאה מהבעיה.

   

  עוד עולה מהסקר כי ל-31% מהסובלים מכאבי ברכיים נגרם הפסד כספי בגין טיפולים ומוצרים נלווים, בסכום של כ-1,628 שקלים בשנה האחרונה. ע"פ ממצאי הסקר גברים מחסירים יותר ימי עבודה מנשים עקב בעיות ברכיים ואילו נשים מוציאות סכומי כסף גבוהים יותר על טיפולים מאשר גברים.

   

  כמו כן, כ-37.4% מהסובלים מבעיות ברכיים עובדים בישיבה מול מחשב, לעומת 4.5% העובדים בעבודה פיזית מאומצת וכ-17% מהסובלים מבעיות ברכיים מדווחים כי נאלצו להפחית, לשנות או להפסיד לחלוטין את עבודתם כתוצאה מהבעיה.

   

  עוד על כאבי ברכיים :

  כאבי ברכיים: הטיפולים היעילים - והסיכונים

  מחקר: האם תומכי ברך ומדרסים באמת יעילים?

  כאבי ברכיים: מה הדרך הטובה ביותר לטיפול?

    

  "מחלה כרונית הפוגעת באיכות חיי הסובלים"

  הסקר האינטרנטי, שנערך עבור 'אפוסתרפיה' - שיטת טיפול לכאבי ברכיים וגב, בוצע בשבוע הראשון של חודש אוקטובר 2014, ע"י מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה והשתתפו בו 409 מרואיינים (גברים ונשים), בגילאי 55-75, הסובלים מבעיות ברכיים, המהווים מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה דוברת העברית בישראל.

   

  מנתונים נוספים העולים מהסקר עולה כי 23% מהסובלים מבעיות ברכיים סובלים בממוצע מהבעיה כשנתיים ו- 15% סובלים בממוצע מהבעיה כ-7 שנים. נתונים אלו מעידים כי מדובר במחלה כרונית מתמשכת הפוגעת באופן משמעותי ולאורך זמן באיכות וטיב החיים של הסובלים ממנה.

   

  77% מהסובלים מבעיות בברכיים מצהירים כי הם סובלים במיוחד מעליה וירידה במדרגות, 36% ציינו כי הם סובלים מישיבה ממושכת (כדוגמת ישיבה בקולנוע ובתאטרון), 20% ציינו כי הם סובלים מקושי לקום מהמיטה, 15% ציינו כי מרגישים שהבעיה גם משפיעה על בן/בת הזוג שלהם, 13% ציינו כי הם סובלים מהפרעות שינה - קושי להירדם בלילה, 10% ציינו כי הם חושבים פעמיים לפני שהם הולכים לקניות ונהיגה ו- 8% ציינו כי הם סובלים מקושי ממשי להרים את הנכדים.

   

  עוד עולה מהסקר כי 21% מהסובלים מבעיות ברכיים ממתינים מעל 3 חודשים ועד שנה לפני שפונים לראשונה לקבלת טיפול להקלה על הבעיה וכ-15% מהסובלים ממתינים מעל שנה לפני שפונים לקבלת טיפול ראשוני.

   

  בנוסף, הסקר מראה כי ככל שרמת ההשכלה עולה, כך ממתינים הסובלים מכאבי ברכיים זמן מועט עד לקבלת הטיפול הראשוני וכי אקדמאים נוטלים יותר תרופות עם מרשם רופא לכאבים מאשר בעלי השכלה תיכונית ומטה.

   

  המגפה של המאה ה-21

  מחלת האוסטיאואריטיס (OA), מהווה את אחת המחלות הכרוניות הנפוצות ביותר בעולם! מדובר במגפה של המאה ה- 21. ה OA הינה דלקת מפרקים ניוונית, מוכרת גם כ"שחיקת סחוס" או "שחיקת מפרקים", ומתבטאת בעיקר בכאבי ברכיים וכאבי גב שיכולים לגרום לסבל רב ולשבש את איכות החיים של הסובלים ממנה.

   

  שחיקת הסחוס מתרחשת באופן טבעי בגוף ומתקדמת עם השנים כאשר לעיתים, כתוצאה משחיקת הסחוס, נוצרות דלקות וכאבים. המחלה נחשבת לאחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בעולם – ופוגעת באיכות החיים של מאות מיליוני אנשים.

   

  אוכלוסיית העולם המערבי מזדקנת וגילה הממוצע עולה. בעשור האחרון ניכרת עליה משמעותית בכמות ניתוחי החלפת הברך. בארה"ב בוצעו כ- 402,100 החלפות מפרק ברך בשנת 2003 ואילו בשנת 2010 בוצעו כ- 719,000. מגמה זו צפויה להמשיך ולעלות בשני העשורים הקרובים. ההערכה היא שבארץ מתבצעים מדי שנה כ-4,000 ניתוחי מפרק ברך. הסיבה לניתוח היא כאב בלתי נסבל הנובע מהרס מפרק הברך.

   

  נתונים מטרידים נוספים מארה"ב מראים כי:

  תחזית החלפות ברך בארה"ב בעקבות המחלה, לשנת 2030: 3.48 מיליון ניתוחים.

  מחקר מ-2007 העריך כי ב-2015 יסתכמו חיובי בתיה"ח בארה"ב על ניתוחי החלפת ברך ב-40.8 מיליארד דולר בשנה.

  כיום בארה"ב למעלה מ-4.5 מיליון איש עם ברך מלאכותית (לפחות אחת).

   

  מעבר להיקף המגפה של מחלת הOA, בשנים האחרונות יותר ויותר מבינים כי מחלה זו מורכבת יותר מאשר הטיפול הסימפטומטי (תרופות ומשככי כאבים) בשחיקת הסחוסים וכי יש השפעה עצומה להתייחסות לביו-מכניקה ולעבודת השרירים הנכונה בטיפול בדרך להקלה על הכאב ולשיפור תפקוד החולים.

   

  הסקר נערך עבור אפוסתרפיה - שיטת טיפול לכאבי ברכיים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כאבי ברכיים גורמים לנזק כלכלי
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים