שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ציור מערה מוכיח: האמנות לא נולדה באירופה
  שבלונה של יד שהתגלתה על קיר מערה באינדונזיה רוססה בספריי אדום לפני 40,000 שנים ואף יותר. בכך הדיח הציור את אירופה ממעמד מולדת האמנות

  מדענים סבורים כי קווי מתאר של יד אדם שצוירו על קיר מערה באינדונזיה לפני 40,000 שנים, מוכיחים כי אירופה אינה מולדת האמנות כפי שחשבו במשך עשורים.

   

  עוד חדשות בעולם :

  מצוקת נדל"ן? בלונדון פותחים קפה בשירותים

  ארה"ב נגד ארדואן: "ממציא תירוצים כדי לא להילחם בדאעש"

  הפתעה בצלחת: "עשרות לוחמי דאעש הורעלו"

   

  היד צויירה באמצעות ספריי אדום שרוסס על גבה כשהוחזקה אל מול האבן. השבלונה נוצרה באותו הזמן - ואולי עוד קודם לכן - שהאדם החל להשאיר יצירות אמנות על גבי קירות מערות באירופה, יבשת שאותה החשיבו לראשונה בעולם שבשטחה זה נעשה.

  ציור היד שנמצא באינדונזיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ציור היד שנמצא באינדונזיה(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  צוות המורכב ממדענים אוסטרלים ואינדונזים דיווחו במגזין "Nature" כי באותה המערה שבאי האינדונזי סולאווסי התגלה ציור של חזיר/אייל שכנראה צוייר לפני 35,000 שנים. התגלית, לדבריהם, הביאה להמצאת שתי תיאוריות המאתגרות את ההסכמה המדעית בנוגע להיסטוריה של האמנות האנושית: אמנות צמחה עצמאית אך בו זמנית במקומות שונים בעולם - או הובאה על ידי ההומוספיינס (האדם הנבון) כשעזב את אפריקה למסע חובק עולם.

   

  "האירופאים לא יכולים יותר לטעון כי הם הראשונים שפיתחו מוח מופשט", אמר אנטוני דוסטו מאוניברסיטת וולונגונג האוסטרלית. "הם חייבים לחלוק בזה, לפחות עם התושבים המקוריים שחיו באינדונזיה". אנתרופולוגים מחשיבים ציורי מערות לציון הדרך הראשון בהתפתחותה של המחשבה המופשטת - היכולת להרהר על רעיונות או אירועים. 

  ציור החזיר/אייל על קיר המערה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ציור החזיר/אייל על קיר המערה(צילום: AFP)
  דוסטו וצוותו גילו 12 ציורים של שבלונות ידיים ודמויות הדומות לחיות בשבע אתרי מערות בסולאווסי. הציורים העתיקים התגלו לראשונה לפני יותר מ-50 שנה, אך מעולם לא נחקרו מתי צוירו. הסברה הרווחת עד כה הייתה שכל דבר שנעשה לפני 10,000 שנים נשחק עם השנים בשל האקלים הטרופי באזור.

   

  הצוות מדד דעיכה רדיואקטיבית של עקבות אורניום שנמצאו בנטיפי סידן פחמתי, המכונים "פופקורן מערה", ויצרו שכבה של 10 מילימטרים על יצירת האמנות. שיטת הבדיקה ייצרה הערכות מינימליות של גיל היצירות, אך ייתכן שהן עתיקות עוד יותר.

   

  לדבריהם, שבלונת היד היא ציור היד העתיק ביותר שתועד. המדענים סבורים כי גם ציור החזיר/אייל הוא אחד הציורים המוקדמים ביותר

  של בעלי חיים שתועדו אי פעם אם לא "המוקדם ביותר".

   

  ציור המערה הקודם, שנחשב עד כה לעתיק ביותר, נמצא במערת אל-קסטיו שבצפון ספרד. מדובר בשבלונת יד שכנראה יוצרה לפני 37,300 שנים. ציור החיה העתיק ביותר הוא של קרנף במערת שובה בצרפת, שמיוחס לתקופה שבין 38,827-35,300 שנה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים