שתף קטע נבחר

בעקבות "שיר הסלפי": הורים קוראים להחרים את הפסטיגל

כמעט 2,000 הורים כבר חתמו על עצומה הקוראת להחרים השנה את הפסטיגל, בעקבות "שיר הסלפי", שיר הנושא הכולל הגיגים כמו "אני מת על עצמי" ובנות 12 שמפלרטטות עם הצלם בבת מצווש. "אם פשוט לא נקנה השנה כרטיסים, אולי נזכה בשנה הבאה לתכנים יותר איכותיים", אומרת יוזמת המחאה

"שיר הסלפי" של פסטיגל 2014 ממשיך להכות גלים: הקליפ של השיר, בכיכובם של כוכבי הפסטיגל, מעורר זעם בקרב הורים על המילים הרדודות שכתב והלחין רולי אייזן ועיבד ינון יהל - והם קוראים להחרים את הפסטיגל.

 

כנהוג בימים אלו, המחאה מתרחשת בעיקר ברשת, ומי שמובילה אותה היא שרון אגמון הופמן, עצמאית ואמא לשלושה ילדים קטנים, שראתה את "שיר הסלפי" והחליטה שלא מספיק לכתוב סטטוס זועם בפייסבוק. "הבנתי שיש כאן משהו מאוד לא תקין", היא אומרת. "אני לא יודעת אם זה התוכן של כל המופע, אבל זה מה שבפסטיגל בחרו לשים בפרונט".

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

 

אגמון הופמן פתחה דף עצומה ברשת ובו כתבה: "הפסטיגל הוא כבר מזמן לא רק הופעה, הפסטיגל הוא מוסד, חלק בלתי נפרד מחנוכה, חלק בלתי נפרד מהישראליות. השנה פסטיגל 2014 הולך למקומות הכי שטחיים ורדודים, מתמקד בתרבות האינסטוש, סלפוש ושאר הגיגים. אז במקום להתעצבן ולצקצק השנה מוותרים על הפסטיגל - פשוט לא קונים כרטיסים ואולי נזכה בשנה הבאה לתכנים יותר איכותיים".

 

 

36 שעות אחרי שפתחה את הדף, כבר חתומים על העצומה כ-2,000 אנשים. "המטרה היא לא בהכרח לאסוף חתימות ולהניח על שולחן ההפקה", מבהירה אגמון הופמן, "המטרה היא לגרום לאנשים להצביע ברגליים. התכנים ההלו הם לא גזירת גורל שאנחנו פשוט צריכים לקבל, ואנחנו

כהורים צריכים לשאוף למסרים יותר איכותיים. זה לא רק העניין של הפסטיגל, אלא של התרבות שמשודרת לנו החוצה. הפסטיגל הוא סמל של הישראליות והוא שם לנו מראה לא מחמיאה מול העיניים".

 

אגמון הופמן מגדירה את המטרה שלה כשאיפה נאיבית. "אני לא רוצה לשנות עולם, ואפילו לא את המופע של חנוכה הקרוב, אלא לעשות שינוי קטן בתפיסה של האנשים. אפשר להשקיע בהפקות בידור לילדים ולהביע קידמה, אבל לא להשתמש בבמה הזו כדי להראות בת 12 שמצטלמת כמו בובה ומפלרטטת עם הצלם".

 

איך הידרדרנו מ"יד ליד" ל"שיר הסלפי"

מי שעוד מנסה לגרום לשינוי הוא יוני ברק, שיצר סרטון המשווה בין שיר הפסטיגל של 1984 לשיר הפסטיגל של 2014, בכמיליון צפיות. ברק, קופירייטר ויוצר ברשת החתום על מספר סרטונים ויראליים, אמנם עדיין אינו אב לילדים, אך לדבריו ברגע שנתקל ב"שיר הסלפי" הוא הרגיש צורך לעשות משהו.

 

 

בחיפוש מהיר באינטרנט גילה כי לפני שלושים שנה שיר הפסטיגל היה "יד ביד" בכיכובם של אילנית, מוני מושונוב, יגאל בשן, אילנה אביטל, אושיק לוי, ריקי גל, בועז שרעבי ויזהר כהן. הפער בין הערכים שהודגשו אז והיום, בולטים ומתסכלים. "לנו כילדים היו איידולים, דמויות עם ערך", אומר ברק. "גם היום הכוכבים שמופיעים הם מוכשרים ואין לי כוונה להתנגח בהפקה של הפסטיגל. גם אני גדלתי על הפסטיגל, אבל מגיע לנו תוכן יותר איכותי. הטקסט של השיר הזה, הוא פשוט זוועה ועצוב שזה השיר שהם בחרו כמייצג עבורם".

 

ברק מופתע מכמות התגובות שהגיעו בעקבות הסרטון. "לא חשבתי שזה יגיע לכאלה מימדים", הוא מודה.

"תוך שעה היו לי מאות שיתופים, וכשהסרטון הגיע ל'סטטוסים מצייצים', זה כבר הפך ויראלי. נכון לעכשיו מעל מיליון איש ראו את זה. כנראה נגעתי בנקודה נכונה שאנשים מתחברים אליה. הורים נותנים לילדים לנהל אותם ולהכתיב להם את הקצב. אני רוצה להזכיר להם שיש לנו כוח לשנות. אם נדרוש מוצר יותר איכותי, אז ייצרו מופע יותר איכותי. גם ההורים וגם הילדים שבויים בתרבות רדודה של ריאליטי וג'אנק. אני חושב שג'אנק זה בסדר, בתנאי שמשנים את המינון. הפסטיגל הוא נטו ילדים ולכן אמור להיות תמים ואיכותי יותר".
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיר הסלפי. "הבנתי שיש כאן משהו מאוד לא תקין"
מומלצים