שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איך הלחץ היום-יומי מרעיל לכם את הזוגיות
  בעיות בריאותיות והזדקנות מוקדמת הן רק חלק מתופעות הלוואי של החיים בתוך לחץ מתמשך. עכשיו מסתבר שגם הזוגיות עתידה להיהרס אם לא נעצור רגע וננשום
  נראה כי החיים הופכים ליותר ויותר לחוצים בעשורים האחרונים. אנחנו מבלים שעות ארוכות במשרד ואז מייסרים את עצמנו שאנחנו לא ההורים הכי טובים, מנסים להספיק יותר דברים בכמה שפחות זמן, וכל זאת מבלי להזכיר את מחיר המילקי ויוקר המחיה. מצבי הדחק היומיומיים הללו גובים את מחירם, בין היתר, מהבריאות שלנו, אך לא רק. הם משפיעים גם על הזוגיות שלנו, וכל מי שנמצא במערכת יחסים יודע כמה קל ללחץ החיצוני להתגנב לתוך מערכת היחסים הרומנטית.

   

  עוד בנושא:

  אני בכלל עצבני בגללך. את התחלת לריב 

  רבים, מתפייסים ושוב רבים: הפרדוקס הזוגי

  סיר לחץ: מי יציל את הבית שלי?

   

  מחקרים שנעשו בשנים האחרונות הצביעו על השפעתו המזיקה של הלחץ על מערכות היחסים שלנו. כך למשל, חוקרים שעקבו אחר 80 זוגות במשך ארבע שנים מצאו שזוגות שדיווחו על רמה גבוהה יותר של לחץ מחוץ למערכת היחסים, חשו פחות קרובים אל בן זוגם ופחות בטוחים לגבי מערכת היחסים ביניהם בהשוואה לזוגות שדיווחו על רמות נמוכות של לחץ.

   

  במחקר אחר, שנערך על 165 זוגות של נשואים טריים, נמצא כי הנחקרים שדיווחו על לחץ יומיומי גבוה גם דיווחו על שיפוטיות רבה יותר כלפי בני זוגם. הממצאים האלה גרמו לחוקרים להסיק שלחץ שמגיע מחוץ למערכת היחסים יכול לזלוג לתוכה ולגרום להתנהגויות שליליות כלפי בן הזוג.

   

  למרות זאת, אין באפשרותם של המחקרים הללו להעיד על קשר סיבתי. אולי הבעיות בקשר הן שגורמות לרמות גבוהות של לחץ ולא ההפך? ואולי לאנשים עם נטיה ללחץ יש גם נטיה למערכות יחסים גרועות?

   

  מה בין מתימטיקה לבגידה?

  מחקר חדש של צוות חוקרים מהמחלקה לפסיכולוגיה של Monmouth University ו- Ursinus College הצליח להוכיח אחת ולתמיד כי לחץ משפיע על מערכות יחסים באופן ישיר: 120 נחקרים חולקו באופן רנדומלי לשתי קבוצות. חברי הקבוצה הראשונה התבקשו למלא סדרה של עשר בעיות מתמטיות מורכבות, כדי ליצור באופן מלאכותי תנאי לחץ גבוה. חברי הקבוצה השניה ביצעו מבחן דומה, אך קל יותר באופן משמעותי, והם משתייכים לקבוצת הלחץ הנמוך.

   

  עוד כתבות בנושא זוגיות ניתן למצוא בפייסבוק של ערוץ יחסים.

   

  כעת ביקשו החוקרים לברר האם וכיצד משפיע הלחץ על התנהגויות שליליות במערכת היחסים, כאשר הם בדקו שני סוגים של התנהגויות. ההתנהגות הראשונה היתה מתן מחמאות לבן הזוג, שזו התנהגות שמייצרת שביעות רצון, מחויבות ואהבה בין בני הזוג. כדי לראות אם הלחץ החיצוני משפיע על מתן מחמאות, ניתנו לנבדקים שתי דקות על מנת למנות כמה שיותר מחמאות שברצונם לומר לבני הזוג שלהם בפעם הבאה שיתראו.

   

  הלחץ הזה לא עושה לי טוב ונראה לי שגם משה סובל ממנו עכשיו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הלחץ הזה לא עושה לי טוב ונראה לי שגם משה סובל ממנו עכשיו(צילום: shutterstock)

   

  ההתנהגות השניה היתה חיפוש אלטרנטיבות למערכת היחסים, התנהגות המקושרת עם שביעות רצון נמוכה ממערכת היחסים וחוסר נאמנות. כדי לבדוק את השפעת הלחץ החיצוני על חיפוש אלטרנטיבות, נאמר לנחקרים כי הם משתתפים בתרגיל של מפגש היכרויות אחד על אחד עם כמה אנשים שירצו מתוך 12 רווקים אטרקטיביים שתמונתם הוצגה בפני הנחקרים. בחירה במספר רב יותר של פרטנרים מצביעה על תשומת לב רבה יותר לפרטנרים פוטנציאליים כאלטרנטיבות לקשר הקיים.

   

   

  נמצא כי נחקרים בקבוצת הלחץ הגבוה נתנו לבני זוגם כ-15% פחות מחמאות, ובחרו כ-20% יותר פרטנרים אטרקטיביים להיפגש עימם, בהשוואה לנחקרים בקבוצת הלחץ הנמוך. הממצאים האלה מבססים קשר סיבתי ישיר בין לחץ חיצוני לבין התנהגויות במערכת היחסים ומראים כיצד לחץ סביבתי עלול להזיק למערכות היחסים. אין ספק כי אם תחמיא פחות לבת זוגך ואם תיתן תשומת לב גבוהה יותר לבחורות אחרות, עלולה להיווצר פגיעה בקשר.

   

  רובנו אולי לא נדרש לפתור בעיות מתמטיות מורכבות ברמת היומיום, אולם החיים מלאים בגורמי סטרס אחרים, החל מפקקים בדרך לעבודה, שעות העבודה הארוכות וקונפליקטים עם עמיתים למקצוע, דרך הדרישות הסותרות בין תפקידנו השונים - כהורים, בנים וחברים, וכלה בהתמודדויות עם שגרת חיינו השוחקת במישור הכלכלי והלאומי. לאור הממצאים הללו, כדאי לשים לב כאשר אנו נמצאים תחת לחץ רב, ולבצע פעולות מניעתיות כדי לא להזיק למערכת היחסים שלנו. בעיות במערכת היחסים, בסופו של דבר, יובילו לסטרס נוסף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים