שתף קטע נבחר

בהרוגים בנפאל: הנווטת הדתייה הראשונה

תמר אריאל (25), קצינה בחיל האוויר, נהרגה באסון מפולת השלגים בהימלאיה. עמה נהרג אגם לוריא, בן 23 מיפעת, ונדב שהם, בן 30 מהיישוב הושעיה בצפון. ישראלית נוספת עדיין נעדרת. עד כה נמנו באסון 27 הרוגים

תמר אריאל (25), נווטת בחיל האוויר, היא אחת משלושת ההרוגים הישראליים באסון מפולת השלגים ברכס האנאפורנה בנפאל. כך הותר היום (ה') לפרסום. עמה נהרגו באסון אגם לוריא, בן 23 מיפעת, ונדב שהם, בן 30 מהיישוב הושעיה בצפון. במשרד החוץ מסרו כי ישראלית נוספת נעדרת.

 

אריאל, בתם של ענת וחנן ממשואות יצחק, הייתה השלישית מבין שישה ילדים. היא התמסרה לשנתיים של שירות לאומי, ולאחר מכן הרגישה שברצונה לתרום עוד למדינה - והחליטה לשרת גם בצה"ל. במהלך שירותה היא ניצלה מהתרסקות מטוס "צוקית" אך נפצעה בגבה. היא המשיכה במסלול כנווטת למרות חלומה להיות טייסת קרב. שר הביטחון לשעבר אהוד ברק אמר עליה: "הוכחת מהי אמונה ומהי כוחה".

עם נתניהו ושר הביטחון ברק בסיום הקורס. דצמבר 2012 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
עם נתניהו ושר הביטחון ברק בסיום הקורס. דצמבר 2012(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

 

 
מצדיעה בטקס מסדר הכנפיים לפני שנתיים  ()
מצדיעה בטקס מסדר הכנפיים לפני שנתיים

תמר אריאל ז"ל ()
תמר אריאל ז"ל
 

תמר אריאל עם ראש הממשלה במסדר הכנפיים (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
תמר אריאל עם ראש הממשלה במסדר הכנפיים(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ראיון של אריאל ב"ידיעות אחרונות" אחרי קורס הטיס ()
ראיון של אריאל ב"ידיעות אחרונות" אחרי קורס הטיס

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)


שרגא וילק ממשואות יצחק, קרוב משפחתה של תמר, סיפר כי שבבוקר התבשר שהמאמצים למצוא אותה בחיים כשלו. "אתמול אחר הצהריים, כשהחלו להתפרסם הידיעות על המפולת, התחלנו לדאוג", הוא אומר. "יצרנו קשר עם חברות הביטוח, עם משרד החוץ ועם אנשי חיל האוויר. כבר אז הבנו שהמצב לא טוב.

 

"לצערנו הידיעה הגיעה קודם דרך המטיילים ואחר כך דרך המשטרה. המטיילים סיפרו שנקלעו לסופה והחליטו לחלץ עצמם בקבוצות קטנות. כשהגיעו למטה ועשו ספירה של מי שהגיע ראו שהיא חסרה. ברגע שעלה היום הם חזרו לאותה נקודה ומצאו אותה בקרבת מקום".

 

וילק הוסיף שהיא עידכנה את המשפחה על היציאה לטרק והייתה אמורה לחזור לארץ בסוף השבוע. "דאגו לה כמו כולם, אבל רגילים שהיא בחורת אקסטרים", הוא מוסיף. "המסלול היה כזה שכל מי שמטייל בנאפל עושה אותו".

 

לדבריו, היא שובצה לטייסת מבצעית והשתתפה בצוק איתן: "היא הייתה בחורה משכמה ומעלה. מסמר כמעט בכל מקום שהייתה. גם פה בחברת הנוער ובמשק. וגם במקומות שבהם הדריכה במסגרת שירות לאומי. כל החברים ששמענו מהקורס היא הייתה תמיד בחורה שביצעה את המשימות מעבר למצופה".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ספד לתמר אריאל ז"ל, ש"הייתה פורצת דרך, ובחייה הקצרים הספיקה להותיר חותם במעשיה ולשמש דגם לחיקוי עבור צעירות רבות, דתיות כחילוניות. בחירתה להצטרף לקורס הטיס לאחר שכבר סיימה שירות לאומי לא הייתה מובנת מאליה, והיא מעידה על ערכיה, אישיותה והחינוך שספגה בביתה. תמר הפגינה ראש גדול וכוח רצון, וסיימה בהצלחה קורס מורכב, קשה ומאתגר. תהליך שילוב הנשים בצה"ל בתפקידים שפעם נחשבו נחלתם של גברים בלבד חשוב מאין כמותו, ותמר הייתה ותישאר לעד מפורצות הדרך. אני משתתף בצערה של משפחת אריאל ובצערן של משפחות לוריא ושהם". 

נדב שהם ז"ל ()
נדב שהם ז"ל

בהרוגים בנפאל גם נדב שהם מהיישוב הושעיה. משפחתו מסרה את ההודעה הבאה: "נדב, בן 30 נולד וגדל בהושעיה. ילד טוב שיצא לטיול לפני כשבועיים, היה אמור לחזור בשבוע הבא. היה בקשר עם הוריו עד לפני כחמישה ימים. בן לוותיקי היישוב. השלישי מבין ארבעה בנים". הוא למד בישיבה התיכונית בטבריה ולאחר מכן בישיבת הקיבוץ הדתי. לאחר הצבא למד הנדסת מכונות בטכניון, שם מכהן אביו כפרופסור לרובוטיקה.

 

ביישוב הושעיה קיבלו את דבר מותו של נדב בכאב. זה האסון השני שסופג היישוב בתקופה קצרה. במבצע צוק איתן נהרג בן היישוב סמ"ר אורן נח ז"ל, לוחם בגולני, בקרב על סג'עייה. בעקבות האסון בוטלו חגיגות ההקפות השניות שאמורה הייתה לערוך המועצה האזורית עמק יזרעאל בהושעיה. גם ההרוג השני באסון בנפאל, אגם לוריא, הוא מקיבוץ יפעת שבתחום המועצה.

אגם לוריא ז"ל ()
אגם לוריא ז"ל
 

פינוי נפגעים מאזור האסון בנפאל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פינוי נפגעים מאזור האסון בנפאל(צילום: רויטרס)

מטיילים באנפורנה, ארכיון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטיילים באנפורנה, ארכיון(צילום: EPA)

צבא נפאל מחלץ נפגעים (צילום: AP) (צילום: AP)
צבא נפאל מחלץ נפגעים(צילום: AP)

מאות מטיילים שהו ברכס האנאפורה בצפון נפאל כשסערה ובעקבותיה סופת שלגים פגעו באזור. סוכנות AP דיווחה כי עד כה נמנו לפחות 27 הרוגים באסון. 70 איש עדיין נעדרים ויותר מ-150 מטיילים חולצו על ידי צוותי ההצלה במקום. מסלול אנאפורנה נמצא כ-160 קילומטר צפון-מערבית לבירה קטמנדו, וכמדי אוקטובר – שיא עונת הטרקים במקום בשל מה שאמור להיות מזג אוויר נוח – היה מלא בתיירים מכל העולם.

 

ישראלים נוספים נפצעו במפולת השלגים באנפורנה, ו-12 מהם פונו לבית חולים צבאי בקטמנדו. אחת הפצועות היא לינור קגן, בת 22, שטיילה באזור עם חברתה. שמואל קגן, אביה של לינור, סיפר ל-ynet כי בתו סובלת מכוויות קור ברגליה לאחר שהות של 24 שעות בשטח. "קשה להן מאוד ללכת. הבת שלי בטראומה מכל הדברים שהיא ראתה שם, מחילוץ פצועים ועד פינוי של גופות רבות", סיפר האב. לדבריו, מזג האוויר תפס את התרמילאים בהפתעה מוחלטת.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

קגן מספר כי הוא דיבר עם בתו פעמיים מאז שאושפזה. "הן היו במפולת, אבל נעצרו שלב לפני. כשהתחילה הסופה התפצלה הקבוצה לשתיים. הן החליטו לא לעלות במעלה ההר, דבר שהציל את חיי בתי וחברתה", אמר האב.

 

בשיחה עם ynet תיארו מטיילים ישראלים החלטה שהתבררה כבחירה לחיים או למוות. שלושה מהם החליטו לא לצאת למסלול ה"פס" עקב תנאי מזג האוויר ונשארו ללון בבקתה במחנה הקבע בשמורה. בשלישי בערב הגיעה אליהם נפאלים על סוסים שהעבירה לידיהם מכתב כתוב בעברית: "'יש ישראלים תקועים על ה'פס' בפסגה. תעזרו לנו, זו סכנת חיים". תמר חלק (22) מספרת כי יצרה קשר בטלפון קווי עם השגרירות ועם כוחות החילוץ. רק בבוקר התבררו לה ממדי האסון.

 

סגן השגריר הישראלי בנפאל, יהונתן לבל, סיפר בשיחה עם ynet כי המטיילים עברו חוויה מטלטלת. "הם ניסו לעבור במעבר במזג אוויר קיצוני מאוד ולא היו מוכנים באופן טבעי לזה משום שבעונה הזו אמור להיות מזג אוויר יפה", סיפר.

 

קשאב פאנדיי מאיגוד סוכנויות התיירות בנפאל התראיין לסוכנות רויטרס ומתח ביקורת על השלטון במדינה: "הממשלה שמחה לקחת כסף מתיירים אבל לא עושה כלום עבורם.

עכשיו היא צריכה לדאוג לממן תחזיות מזג אוויר ועזרה מהירה להצלת הטיילים".

 

חידוש החיפושים הבוקר קיבל את הצוותים במזג אוויר נוח. מושל מחוז מוסטנג האחראי על מעבר ההרים ת'ורונג לה שבו היו ישראלים סיפר כי "מסוק צבאי אחד כבר עזב את הזירה למטרת פינוי פצועים ומסוקים נוספים יגיעו מאוחר יותר". יחד עם המסוקים, בשטח סורקים כוחות צבא

ומשטרה אחר הנעדרים.

 

לפי הדיווחים אתמול, מטיילים מרחבי העולם שהו ברכס אנאפורנה, אשר נמצא 160 קילומטרים צפון-מערבית לבירה קטמנדו. אמש דווח כי בין ההרוגים ישנם אזרח פולני, וייטנאמי ושמונה נפאלים. לפי הרשויות בנפאל, מניין ההרוגים הכללי עומד על 29 בני אדם, אך ישנם עשרות שעדיין נעדרים.

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים