שתף קטע נבחר

לא סת"ם עבודה

בריכוז טוטאלי, אחרי שטבל במקווה, יושב סופר הסת"ם לעבודה: מעתיק כל אות וכל תג מספר תורה אחר. ולמה צריך לעשות את זה על עור של עגל צעיר? קבלו הצצה לחדרו של סופר סת"ם

 

 

הוא עשוי מעור של עגל צעיר, אפילו בבטן אמו – וכל אות נכתבת בקפידה, מועתקת מספר תורה אחר, לבל תיפול טעות אפילו בתג אחד, ותפסול אותו. ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" הציצו לחדרו של עודד שמחוני, סופר סת"ם, כדי לראות איך עובדים בריכוז טוטאלי, ומה מחירה של כל אות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

"בחדר של סופרי סת"ם צריך להיות שקט", אומר מתניה בן גדליה, אף הוא סופר סת"ם. "הם אוהבים לכתוב בחדר צדדי קיצוני, ואם אפשר - מחוץ לבית, כדי לא לפגוע בריכוז. צעקה אחת יכולה לגרום לפסילה של ספר התורה".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

עודד שמחוני קורא כל מילה בקול, ורק אז כותב אותה, כפי שמחייבת ההלכה. "אם פספסת, לכתחילה אתה צריך למחוק ולכתוב מחדש". סופרי הסת"ם אף מחוייבים לכתוב את ספרי התורה שעברו מאב לבן במהלך אלפי שנים, ממש מהספר הקודם. "ספרי התורה בכל העולם ומכל הדורות הם אחידים", מציין בן גדליה. "השינויים ביניהם הם מזעריים - של אות אחת או שתיים לאורך כל התורה. בשביל להיות סופר סת"ם אדם צריך להיות מאוד תובעני כלפי עצמו, בכל עניין ועניין באורחות חייו".

 

כל אחד חייב לעצמו

כדי לכתוב את ספר התורה בקדושה, סופרי הסת"ם טובלים במקווה לפני העבודה. "יש דתות שדוגלות בניתוק החומר מהרוח – שהנזיר, לדוגמה,

יתבודד ויעסוק במושכלות, ואף שלא יתחתן", בן גדליה אומר. "התפקיד שלנו בעם ישראל זה לרדת אל החומר ולזכך אותו. משום כך קיום המצוות הוא פיזי, דקדקני ופרטני".

 

כל קלף מתחיל בצורת עור של עגל צעיר, לפעמים אפילו עובר של פרה. אך בן גדליה מבהיר כי הם לא נשחטו לתעשיית הקלף – אלא לתעשיית הבשר. "בעיקרון, המצוות באות ללמד אותנו על סדר ההיררכיה שיש בעולם: האדם הוא נזר הבריאה, הוא שולט בעולם כולו, וכמו שהוא לוקח בשר לצורך אכילתו הוא - הוא יכול להרשות לעצמו להשתמש בבשר גם לצרכים רוחניים".

 

כתיבת ספר תורה, מוסיף בן גדליה, היא אחת מתרי"ג מצוות. "לפני עידן הדפוס, כשאדם רצה ללמוד תורה, לא היה לו חומש ב-20 ש"ח בחנות. הוא היה צריך לכתוב לעצמו את ספר התורה כדי ללמוד. במהלך השנים, עם המצאת הדפוס, פסק הרא"ש (רבנו אשר), שעל ידי רכישת ספרי לימוד תורה, יוצאים לידי חובת המצווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
כל אות נכתבת בקפידה. עודד נחמני
צילום: אורות
צילום: אורות
עור של עגל צעיר ב"קלף בק"
צילום: אורות
מומלצים