שתף קטע נבחר

ארה"ב: רב חשוד בהתקנת מצלמות במקווה

הרב בארי פרוינדל, מחשובי רבני הקהילות בארה"ב, נעצר בחשד להתקנת מצלמות נסתרות במקלחות הנשים שבמקווה הקהילה. על פי פרסומים, בידי המשטרה לפחות שש קלטות המתעדות את הנשים. אחת הטובלות אמרה: "דבר כל כך יפה הפך כעת לנגוע, מכוער". הקהילה שבה חברים גם שר האוצר, השעתה את הרב

שערורייה במקווה: רב מוושינגטון די. סי. העומד בראש אחת הקהילות החשובות בארה"ב, נעצר השבוע בחשד למציצנות. הרב ד"ר בארי פרוינדל (62), חשוד בהתקנת מצלמות וידיאו במקווה הטהרה השייך לקהילת "קשר ישראל" שבראשה הוא עומד.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

הרב פרוינדל משמש כרבה של קהילת "קשר ישראל" המשתייכת לזרם האורתודוכסי-מודרני, וממוקמת בשכונה היוקרתית ג'ורג'טאון. בקהילה חברים, בין היתר, שר האוצר היהודי בממשל אובמה ג'ק לאו, והסנטור ג'ו ליברמן. משטרת הבירה אישרה את דבר המעצר, וציינה כי בביתו של החשוד הממוקם במרחב קצר מבית הכנסת, נערך חיפוש, והוצאו ממנו מחשבים וציוד טכני. בידיי המשטרה קלטות המתעדות, כך על פי פרסומים, לפחות שש נשים במקווה. הרב מכחיש את הטענות נגדו. 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מדו"ח המשטרה שהודלף לאמצעי התקשורת עולה, כי הרב חשוד כי התקין את מצלמה הנסתרת בתוך רדיו עם שעון מעורר, הממוקם במקלחת של מקווה הנשים. הרב פרוינדל אמר, על פי הדיווח, לאדם שתפס אותו "על חם" - כי הוא משתמש בציוד שהתקין לטובת "האיוורור במקלחת".

 

טובלת: הפרטיות שלי נפגמה

המקרה מעסיק השבוע את הקהילה היהודית – אך לא רק: הרב פרוינדל הוא דמות מוכרת ומכובדת גם בחוגים אקדמיים. הוא

פרופ' בבית הספר למשפטים באוניברסיטת ג'ורגטאון, ומרצה מבוקש באוניברסיטאות העילית האמריקאיות "קולומביה" ו"ייל". דבר המעצר מחולל סערה רבתי בבירה האמריקאית.

 

"הוא נראה כמודל לאיש משפחה אוהב", אמרה שכנתו, סוזן פרידמן לערוץ 4. "לעולם לא היינו יכולים להעלות על דעתנו כאלה דברים". חבר קהילה אחר, מייקל האריס, הוסיף כי "לשמוע דברים כאלה על רב שנבחר על ידי אנשי הקהילה, זה מטריד מאוד ומדאיג".

 

נשות הקהילה המקומית שהשתמשו במקווה, המומות מהאשמה החמורה. ה"ג'ואיש פורווד" מדווח כי אחת מהן שביקשה להישאר בעילום שם אמרה: "אני חשה לחלוטין שלא בנוח מכך שהפרטיות שלי הופרה, ועצובה מכך שדבר כל כך יפה הפך כעת לנגוע, ולמשהו די מכוער".

 

"איש לא נמצא מעל החוק"

לאחר מעצר הרב, הכריזה מועצת המנהלים של הקהילה כי היא משעה אותו עד לתום ההליכים נגדו ללא תשלום, ובאתר הקהילה הוסר העמוד של "הרב שלנו".

 

בהצהרה שפרסמה הקהילה נכתב, בין היתר: "זהו רגע כואב לקהילת 'קשר ישראל' והקהילה היהודית כולה. עם קבלת המידע הנוגע לפעילות הבלתי הולמת, הזעיק חבר המנהלים את הגורמים הרלוונטיים. לאורך כל החקירה התקיים שיתוף פעולה מלא עם רשויות אכיפת החוק, ואנו נמשיך לעשות זאת הלאה". הדובר ביקש "לכבד את פרטיות הקהילה", והוסיף כי את כל השאלות הנוגעות למקרה, יש להפנות למשרד התובע המחוזי.

 

במקווה המדובר ישנם שלושה חדרי מקלחת והלבשה, ובור מקווה אחד. במקווה משתמשים לסירוגין גברים ונשים, בשעות נפרדות.

נשיא איגוד הרבנים האורתודוקסים (RCA) הרב לאונרד מטניק, שהרב החשוד חבר "בצוות הגיור" שלו - אמר בתגובה לשערורייה כי נכון לעכשיו "אין כל מידע אחר מעבר למה שנכתב בכלי התקשורת", והוסיף כי "איש לא נמצא מעל לחוק, וכי "הקריטריונים להסמכת רבנים בעולם היהודי דורשים סטנדרטים גבוהים ביותר של איכות ואתיקה".

 

הפרופ' ג'ונתן סרנה מסר ל"ג'ואיש פרווורד" כי בשלב הזה צריך לנהוג ברב פרוינדל כחף מפשע, עד שיוכח אחרת, והוסיף כי במידה וההאשמות יתבררו כנכונות, רבני הקהילה האורתודוקסית כולה יצטרכו להתכנס לחשיבה. "אפשר רק לקוות שהלקח מזה יהיה, שצריך להתמודד עם רבנים שיש להם 'שדים', לפני שאלה מקדימים לפעול, ומכניסים אותם לצרות. שערוריות מן הסוג הזה אינן טובות ליהודים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים