שתף קטע נבחר

רכב החלל הסודי של ארה"ב שב לכדור הארץ

אחרי 22 חודשי פעילות חשאית נחת בקליפורניה כלי הטיס הבלתי מאויש X-37B, בתום משימתו השלישית. מומחים מעריכים שנשא מטען של ציוד ריגול

לא הרבה ידוע על X-37B, רכב החלל הסודי של חיל האוויר האמריקני. היום (ו') המטוס הבלתי מאויש מתוצרת בואינג שב לכדור הארץ אחרי 22 חודשים בחלל. מה הוא עשה שם? בחיל האוויר האמריקני לא מוכנים לגלות.

 

אורכו של רכב החלל תשעה מטרים בלבד, והוא דומה למעבורת חלל מיניאטורית. הרכב נחת בבסיס חיל האוויר בקליפורניה אחרי ששב ממשימתו השלישית בחלל, אליה יצא ב-11 בדצמבר 2012 מקייפ קרנוול שבפלורידה באמצעות טיל "אטלס 5".   

 

רכב החלל נוחת בקליפורניה ב-2010 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רכב החלל נוחת בקליפורניה ב-2010(צילום: AFP)

רכב החלל ברגעי הנחיתה (צילום: AP) (צילום: AP)
רכב החלל ברגעי הנחיתה(צילום: AP)

השיגור הבא ב-2015 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
השיגור הבא ב-2015(צילום: AFP)

 

במהלך 674 הימים בחלל ביצע רכב החלל ערך מספר לא ידוע של ניסויים. בהודעה קצרה מטעם החיל נמסר כי במסגרת התכנית הניסיונית הציג רכב החלל ירידה במידת הסכנה הנשקפת לו בחלל.

 

עוקב אחרי מעבדת החלל של סין?

כמה מומחים משערים שרכב החלל נשא מטען של ציוד ריגול. תיאוריות אחרות מזכירות סרטי ג'יימס בונד, לפיהן הוא מסוגל ללכוד לוויינים של מדינות אחרות או לעקוב אחר מעבדת החלל הסינית.

 

השיגור הראשון של X-37B לחלל היה באפריל 2010, והוא חזר כעבור שמונה חודשים. השיגור השני היה במרס 2011, לתקופה של 15 חודשים. כמו בפעם הזו, גם שתי הנחיתות הקודמות היו בבסיס ונדנברג שבקליפורניה. עלותה הכוללת של התכנית החשאית מסווגת.

 

בשבוע שעבר הגיע חיל האוויר האמריקני להסכם חכירה עם נאס"א, במסגרתו תעבור התכנית המסווגות מקליפורניה למרכז החלל קנדי שבפלורידה. חיל האוויר מתכוון לשגר את הרכב לחלל בפעם הרביעית בשנה הבאה.

 

Secure World Foundation, גוף ללא מטרות רווח שמקדם את חקר החלל, אמר כי הסודיות שאופפת את התכנית והמטענים של רכב החלל נובעת כמעט בוודאות מנוכחות של חומרה שנבדקת וקשורה למודיעין הלאומי. גורם בתכנית החשאית של חיל האוויר התגאה ואמר: "הנחיתה של 'רכב החלל המסלולי' היא ציון דרך בתכנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"נושא חומרה של המודיעין האמריקני"
צילום: AFP
מומלצים