שתף קטע נבחר

יוזם מחאת המילקי נחשף: נתניהו מתעסק רק באיראן ובדאעש והזניח את הישראלים

"יש לנו ממשלה כושלת עם הנהגה שמובילה את ישראל לאסון". זה המסר שאותו מבקש להעביר יוזם מחאת המילקי נאור נרקיס, בן 25 במקור מרמת גן שנחשף בראיון ל"מגזין" בחדשות 10: "צריכים לחיות טוב בישראל כדי שנהיה שם. אם לא יהיה בישראל מספיק טוב, אנשים יילכו"

יוזם מחאת המילקי בברלין נאור נרקיס, בן 25 במקור מרמת גן שנחשף בראיון למתן חודורוב ב"מגזין" בחדשות 10, תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ש"כל היום מתעסק באיראן, במדינה האיסלאמית ובחמאס. אני לא מזלזל בדברים האלה, אלה דברים מסוכנים, אבל יותר מסוכן זו ההזנחה הטוטאלית של החיים של הישראלים".

 

הוא פנה לנתניהו: "אני אומר לך, בנימין. תקשיב לי, החיים שלנו צריכים להיות טובים כדי שנישאר פה. אם הדור שלך שנולד בצל של השואה מרגיש שזה מספיק רק לשרוד בישראל, אז הדור שלי אומר לך שנכון - צריך לשרוד - אבל צריכים לחיות טוב בישראל כדי שנהיה שם. אם לא יהיה בישראל מספיק טוב, אנשים יילכו. אני ציוני וצריך לחיות טוב".

מחיר המילקי והמחאה שיצאה מברלין  (מקור: פייסבוק) (מקור: פייסבוק)
מחיר המילקי והמחאה שיצאה מברלין (מקור: פייסבוק)
 

הוא תקף בחריפות את ראש הממשלה: "אני ציוני ומת על ישראל. ישראל צריכה להציל את עצמה ממנהיגים כושלים. ראש הממשלה נמצא חמש שנים ואחראי לרוב המדיניות הכלכלית של היום, מי שנכשל פעמיים - לא מגיעה לו שום הזדמנות לתקן. הוא לא צריך להיות שם בכלל". הוא ביקש להסביר ש"יש לנו ממשלה כושלת עם הנהגה שמובילה את ישראל לאסון. אין יותר קשר בין כמה שנעבוד לכמה שנחיה טוב. ציונות זה לא רק לשרוד אלא לחיות טוב וזו לא בושה. אנחנו רוצים שישראל תהיה מדינה שאנשים אחרים רוצים לחיות בה".

 

נאור נרקיס משיב גם למי שיצאו נגד מחאת ברלין בטענה שהמוחים הם אנטי-ציוניים. לדבריו, "מי שבאמת מסכן את התנועה הציונית זה חבורה של מנהיגים שנכשלו בלהוריד כאן את יוקר המחיה". עוד אמר: "אני חושב שהבוגדים האמיתיים במדינת ישראל הם אלה שמסכנים את הקיום של הדור הבא. מי שמביא למצב שחצי מהצעירים בישראל חושבים על לעזוב את הארץ - הוא זה שבוגד במדינת ישראל ועובד בשביל מישהו אחר. אני לא עוכר ישראל, אני אוהב את ישראל ואני אחזור לישראל מאוד מהר. אני רואה את העתיד שלי בישראל ולא בגרמניה - עברית זאת השפה שלי, המשפחה והחברים בישראל, אבל יש בה ממשלה ורשתות מזון ובעלי דירות שלא רוצים שנהיה שם".

 

נרקיס נולד וגדל ברמת גן, למד בתיכון בליך, ובגיל 18 התגייס לחיל המודיעין. הוא שירת כקצין בחטיבת המחקר באמ"ן והשתחרר משירות לפני כשנה. לדבריו, שום גורם פוליטי או כלכלי לא מפעיל אותו, "אני בברלין, אני נמצא כאן. אני יכול להגיד שכל מה שאמרתי זה אמת, לא עומד מאחוריי אף אחד. זה באמת בא ממקום אמיתי של מישהו שמבין שגם אם הוא יעבוד 30 שנה בישראל אין לו סיכוי להגיע לבית. בגלל זה אני פה".

 

הוא מספר שב-2011 תמך במחאת האוהלים אך לא יכול היה להשתתף באופן פעיל בגלל שירותו. "מיד אחרי שהשתחררתי מהצבא עזבתי את הארץ. בהתחלה לצרפת ואחר כך לברלין. כשאתה מבין שיוקר המחיה בטבריה זהה ליוקר המחיה בברלין אתה לא חושב פעמיים. ברלין זה גם מקום בינלאומי, מעניין, מקום שהכול קורה בו. אני אישית מעדיף לגור בתל אביב, אבל זה יקר לי מדי. פה אני מוציא 30% פחות על אוכל, יש לי כסף לצאת, אני מוציא פחות על שכירות ובית, זה עולם אחר. הסיפור של הרבה ישראלים שגרים כאן זה שהם גרים בבירה של המדינה הכי חזקה באירופה וחוסכים כאן כסף כדי לקנות דירה במדינה מותקפת טילים במזרח התיכון? זה מצב הזוי".

 

"זה עניין של החלטות"

הוא סיפר על הזעם לנוכח הפרשי יוקר המחיה, "אתה חוטף קריזה כל פעם שאתה נכנס לסופר. אתה לא מבין בכלל איך הסכמת לשלם כל כך הרבה על דברים פשוטים. חבילת שניצלים מסכנה שבישראל חשבתי פעמיים אם להכניס לעגלה או לא - עולה 15 שקל. כל ישראלי שמגיע לברלין נמצא במשך חודש בהלם טוטאלי ולא מבין איך הסכים לשלם כל כך הרבה על מוצרים כל כך פשוטים. החלטתי להתחיל לשתף את הישראלים. ואז הבנתי שזה לא רק הסופר: זה גם השכירות, כמה אתה מרוויח, היחס בין עבודה לפנאי, חבילה כוללת שהיא הרבה יותר אטרקטיבית כאן מאשר בישראל. זה לא בגלל שישראל היא מדינה ענייה שלא יכולה, זה עניין של החלטות. הח"כים והממשלה יודעים טוב-טוב בשביל מי הם עובדים, וזה לא בשבילנו".

 

נאור נרקיס מציין כי מאז מחאת האוהלים המחירים רק עלו, "לממשלה זה לא משנה אם תהיו חמישה מיליון איש ברחוב. הם יודעים בשביל מי הם עובדים וזה לא בשבילנו. ראש הממשלה מעדיף 1,500 דירות ריקות של יהודים עשירים מחו"ל על פני 1,500 ישראלים שתהיה להם דירה. הדבר היחיד שהם מבינים זה כסף. בשנייה שלא תהיו כאן, הם יפסידו הרבה כסף. זו תהיה המחאה הכי אפקטיבית בהיסטוריה של ישראל. כל עוד אתם מפגינים ברחוב, אתם ממשיכים לשלם מס הכנסה, לקנות מוצרים יקרים בסופר".

 

הוא מספר שקיבל בימים האחרונים יותר מ-10,000 פניות, "אני מזמין את ראש הממשלה לקרוא איתי פניות של ישראלים שאומרים שאני פוחד להקים בישראל בית כי לא יהיה לי כסף. אתה יודע מה צריך לקרות כדי שאישה בישראל בגיל 69 תכתוב לי ותשאל אותי 'איך אני עוברת לברלין?' שראש הממשלה יבוא ויטפל בזה, זה כישלון אישי שלו שכל התורים לשגרירויות בישראל מלאים באנשים שמבקשים ויזה. זו בושה שאזרחי ישראל נשארים רק כי אין להם ברירה אחרת".

 

נאור נרקיס אומר שבניגוד לשמועות שפורסמו הוא אינו עוסק בנדל"ן וחי מחסכונותיו ומשיעורים פרטיים בסקייפ, "לא הרווחתי שקל אחד מכל הסיפור, אין לי אינטרס להרוויח מזה כסף. היו כמה גורמים שפנו והציעו לי דברים וסירבתי לכולם. קיבלתי כל מיני אימיילים מאנשים שהציעו לי לתמוך. אמרתי להם שאני לא מעוניין בזה".

 

"להורים שלי בעצמם אין דירה בישראל", סיפר, "הם יודעים שאם אני אשאר בישראל יהיה לי את אותו עתיד כמו שלהם - כלומר שאני אעבוד כל החיים ולא תהיה לי דירה. אבא שלי עובד כנהג מונית, אימא שלי עובדת כמזכירה במפעל בישראל, אני הכי לא יודע אפילו אם אני נחשב מעמד ביניים בפרמטרים כלכליים. למדתי אמנם בתיכון בליך אבל גם שם הייתי על מלגה".

 

בשיחה עם חדשות 10 אומר נרקיס כי לא שיער שהמחאה שלו תחולל סערה לאומית, "אבל מילקי זו דוגמה לתענוג קטן שגם הוא הפך היום להיות כל כך יקר בישראל שתכלס יש הורים שחושבים פעמיים לפני שמכניסים אותו לעגלה. כולנו מבינים שזה לא המילקי, זו החבילה הכוללת של דיור-בריאות-רווחה שהיא לא מספיק טובה בישראל. וזה רק עניין של החלטה - לא של מקורות תקציביים. בשביל לחוקק חוק ולהגביל את כמות הדירות שיכולות להיות לאדם אחד, לא צריך תקציבים, צריך 40 דקות בכנסת והרוב יסכימו על זה, אבל המערכת הזו לא פועלת בשביל האזרחים".

 

ומה בנוגע לעבר של גרמניה? "אני חייב לציין ששמעתי ניצולי שואה מדברים על זה ואני מצטמרר. אני שומע אותם ומבין אותם - רק לפני 70 שנה אנשים שגרו כאן ניסו להשמיד אותנו וכמעט הצליחו. כשאני קם לאישה זקנה ברכבת יכול להיות שהיא בחרה במפלגה הנאצית, זה מצמרר. אבל אני אומר לאותם ניצולי שואה, בבקשה תבינו אותי: אין לי סיכוי לקנות בית בישראל, אין לי סיכוי".


פורסם לראשונה 18/10/2014 21:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים