שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בריא לדעת: למה יש זקפת בוקר?

  להתעורר בבוקר עם זקפה - את התופעה הזאת כל הגברים מכירים, אבל האם אתם יודעים מה עומד מאחוריה? חוקרים מסבירים למה הדבר חשוב לבריאות ומה הקשר של הזקפה לשינה עמוקה

  למה גברים מתעוררים בבוקר עם זקפה? על השאלה הזו מנסים לענות חוקרים כבר שנים רבות. מתברר שמדובר בתופעה שבעצם שומרת על בריאות הגברים. חוקרים בריטים שמאמרם פורסם ב-The Journal of Sexual Medicine,  מצאו כי התופעה קשורה קשר ישיר לשנת החלום שלנו REM -  Rapid Eye Movement  שחשובה מאוד לבריאות.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  אנחנו מגיעים לשלב זה של שינה אחרי כ-90 דקות של שינה. אז אנחנו חווים התעוררות חלקית, ואחריה מופיע שלב השינה העמוקה שנמשך 20-15 דקות. בשלב זה גלגלי העיניים נעים הלוך ושוב במהירות, הישן חולם ושריריו נעשים רפויים מאוד. 

   

  שלב זה מכונה גם "שלב השינה הפרדוקסלית" שכן בעוד שרוב שלבי השינה מתבטאים במנוחה של הגוף ובהאטה של גלי המוח, בשלב שנת החלום מתפקדים גלי המוח כמעט כמו בעת ערות. הדופק והנשימה מואצים, ועם זאת חל שיתוק מוחלט של שרירי הגוף ומתרחשת זיקפה אצל גברים.

   

  שינה בריאה

  מחקרים מוכיחים: קשר בין נדודי שינה ומחלות

  מחקר מדאיג: 1 מכל 7 סובל מ"שכרות שינה"

  לכמה שעות שינה אנו זקוקים? 9 אמיתות

     

  כאמור, במהלך השלב הזה המוח "מכבה" כמה מהניורוטרנסמיטרים שלו כדי לווסת את הפעולות הנחוצות של הגוף, וכדי למנוע מכם מלבצע בפועל את החלומות שלכם. אחד מהנוירוטרנסמיטרים - הנור אפינפרין, המעורב בתהליך הזקפה אחראי על היצרות כלי הדם באיבר המין, מונע את הזקפה.

   

  אבל כשמתחיל שלב השינה העמוקה שבאה לאחר שנת החלום, רמת הנור אפינפרין יורדת, מה שמוביל להתרחבות כלי הדם באיבר המין, שלבסוף גורמת לזיקפה בשלב ההתעוררות.

   

  תופעה בריאה

  אבל האם מדובר בתופעה בעייתית או יתרון? יש חוקרים הטוענים כי מדובר ביתרון כדי שהגברים יתעוררו כדי להטיל מימיהם ולא יגרמו לנזק לשלפוחית השתן אם תהיה מלאה מדי.

   

  מצד שני, זיקפת בוקר היא בעצם תופעת לוואי של שנת החלום העמוקה, כך שבמדובר בסימן לבריאות והיעדרה יכול להצביע על בעיות כמו אין אונות.

   

  החוקרים מציינים כי זו בדיוק הבדיקה שיכולה לתת תשובה האם מדובר בבעיית אין אונות על רקע נפשי או בעיית אין אונות על רקע אורגני.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  זקפת בוקר. כך תדעו אם אתם ישנים מספיק
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים