שתף קטע נבחר

לגלות את העתיד: העבר וההווה ככלים לחיזוי מה שצפוי לנו

רובנו היו רוצים לדעת מה טומן בחובו העתיד - מתי צפויה להם העלאה במשכורת, מתי יכירו את החצי השני ויתחתנו ומתי סוף-סוף יהיו מאושרים. לאונרדו אבלס מסביר מה הקשר בין קלפי הטארוט, תקשור, קריאה בקפה ותהליכים אחרים לבין הסתברות מתמטית והבחירות שלנו בחיים

"איפה שתזרוק אבן, שם יש בעיה. או במילים אחרות, כל התחומים בחיים שלי בעייתיים, ככה שאין לי מושג מאיפה להתחיל", היא מספרת, אישה בשנות ה-40 לחייה שתוהה מה יהא עליה. קולה רועד במקצת, כאילו אספה את כוחותיה האחרונים כדי לחייג את המספר. אני מזהה בנימת קולה ערבוב כמעט בלתי אפשרי של ייאוש, חוסר אמון ותקווה שאולי סוף סוף משהו יזוז במרקם הסבוך של הווייתה. אני שומע אותה בסבלנות ואחר כך מסביר את דרכי עבודתי ושואל באיזה תחום כרגע היא מתקשה הכי הרבה בחיים שלה.

 

התיאור שלה נשמע לי מוכר, כמעט מוכר מדי, ואני מנסה להרגיע אותה, לתת לה קצת אוויר לנשימה. מי כמוני יכול להבין אותה, הרי החיים שלנו תלויים על בלימה כמו חלקים של דומינו שמחוברים יחדיו בחוט דק-דק, שהופך כל חלק אחד תלוי בחלק אחר, זה שלפניו, זה שאחריו, וזה שלא תמיד יודעים היכן הוא נמצא בתוך הרצף של כל מה שקורה. ברגע אחד שמתמוטט, סביר להניח שכל החלקים שמסביב יתמוטטו גם כן, או ככה לפחות אנחנו מדמיינים באימה.

 

איך מפענחים את העתיד בעזרת קלפי הטארוט? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
איך מפענחים את העתיד בעזרת קלפי הטארוט?(צילום: shutterstock)

 

"האם אתה יכול לעזור לי?", היא שואלת בנימת קולה הכמעט מתחננת. אנחנו יכולים לנסות, אני עונה לה. זאת תהיה עבודה משותפת ומסע של מחויבות ושל גילוי. אי אפשר להבטיח דבר, אבל השינוי יכול להתחיל כאן. אנחנו קובעים פגישה ומתחילים את המסע. והדגש כאן הוא על "המסע". כי אחד הדברים היותר קשים כשאדם במצוקה פונה אלי הוא לתת לו להבין שאני לא מתעסק בפתרונות של קסם.

 

"אבל אתה כירולוג, וקורא בקלפי טארוט, ומומחה לדמיון מודרך ומאמן בכיר לא? אז לא תוכל להגיד לי מתי אמצא עבודה, מתי אתחתן, האם כל הבעיות שלי יסתדרו ומתי? כמובן שעדיף שזה יקרה עד תחילת שבוע הבא", היא תוהה.

 

האם ניתן לגלות את העתיד?

כולנו רוצים שכל בעיותינו ייעלמו כהרף עין, מיד, כאן ועכשיו, ככה שהתפקיד שלי, בתחילת התהליך האימוני, הוא לתאם ציפיות איתה, ולהסביר לה את ההבדל המהותי בין לגלות לה את העתיד לבין להעניק לה את הכלים שיאפשרו לה לבנות בעצמה, את העתיד שהיא רוצה.

 

האם ניתן לגלות את העתיד? - זאת אחת השאלות הראשונות שאני שואל את האנשים איתם אני בא במגע. חלקם עונים בחיוב, חלקם עונים בשלילה, וחלקם אומרים שלפעמים כן ולפעמים לא. ואני עונה - כל התשובות נכונות.

 

אולי חלק מכם שמע פעם על מישהי שהלכה לקוראת בקלפים, קפה, תקשור ועוד, והתפעלה מהיכולת של אותם מתקשרים או מתקשרות לדעת בדיוק מה היה ומה הווה בחייה. "וואווו, היא מדהימה, היא ידעה בדיוק מה עברתי, מי אני, כל מה שקרה לי ואני לא אמרתי כלום. היא אפילו אמרה שבעוד שנתיים אכיר את נסיך חלומותיי, נעבור לחו"ל, נקנה בית ויהיו לנו שלושה ילדים". אבל אז, השנתיים חולפות, וגם שלוש וגם ארבע, והנבואה הוורודה ממש מבוששת להתגשם. יתכן שהיא אכן הכירה את אביר חלומותיה אחרי חצי שנה, אבל נאלצה להיפרד ממנו אחרי שגילתה שהוא בוגד בה עם חברתה הטובה. או אז, ההתפעלות מאותה מתקשרת מפנה את מקומה להרגשה של אכזבה ואולי אף בגידה. הבחורה הנורא מאוכזבת לא ממש מבינה איך המתקשרת הדגולה ידעה כל כך הרבה על ההווה והעבר אבל לגבי העתיד, לא ממש קלעה.

 

וזו בדיוק הבעיה - העתיד הוא סכום של הסתברויות ואפשרויות של דברים שיכולים לקרות, אבל שניתנים לשינוי בכל רגע ורגע (כמעט). ככל שהאירוע העתידי רחוק יותר, כך גדול יותר הסיכוי שהבחירה החופשית שיש לאדם תשפיע על המסלול והעתיד "ישתנה" מן הקצה אל הקצה.

 

העתיד שלכם תלוי באופן קבלת ההחלטות שלכם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
העתיד שלכם תלוי באופן קבלת ההחלטות שלכם(צילום: shutterstock)

 

תתארו לכם אדם שנוסע במהירות של 150 קמ"ש אל עבר קיר בטון. אם תשאלו מתקשר האם האדם ישרוד את הפגיעה, סביר להניח שיאמר שהסיכויי לכך קלושים למדי. אבל כאן נכנסת למשוואה משתנה נוסף: עד כמה הנהג רחוק ברגע הזה מקיר הבטון? אם הוא נמצא מרחק של 100 מטר, סביר להניח שהנבואה הפטליסטית תתגשם כמעט בוודאות. אבל מה לגבי מקרה שהנהג נמצא 2 קילומטר מאותו קיר בטון מסוכן וגורלי? האם גם אז נוכל להגיד בוודאות שהוא הולך להתנגש בו ולאבד את חייו?

 

מה שמתקשר רציני ואחראי יאמר במקרה כזה הוא שאם הבחור ימשיך לנסוע במהירות הנוכחית, ובכיוון הנתון, סביר להניח שתוך דקה הוא יסיים את סיפור חייו. אבל בכל רגע נתון יכול הנהג להחליט לעצור, לשנות כיוון, או אפילו לקפוץ מהחלון, ולהימנע מהתאונה הצפויה.

 

היכולת של מתקשרים, כירולוגיים, קוראים בקלפים מעולים, היא לא ב"לנחש" או לגלות את העתיד הצפוי לאדם כזה או אחר, אלא לזהות את המגמה של אותו אדם, את הכיוון שהוא כרגע מוליך את מסלול חייו ולהציע לו חלופות על מנת שיוכל להימנע מלפגוע בקיר הבטון. או לחילופין, ליצור בחייו מסלול של הרמוניה, שמחה והעצמה. נכון הדבר שבגורלו הקארמי של אדם לפעמים דווקא ההתנגשות בקיר בטון היא חלק ממשימת ודרכה של נשמתו, ואם כך הדבר, יתכן שיבחר לרסק את עצמותיו באותו קיר למרות האזהרות של כולם.

 

הדרך האקסיסטנציאליסטית עם קורטוב של פטליזם היא הדרך בה בחרתי. מה שמעניין אותי לראות ולדעת זה מה הן היכולות של אותו אדם, מה הרקע שלו, האם הוא מאמין ביכולות האלו, איך הסביבה שלו מתייחסת אליו, ומה הפוטנציאל הטמון בו לתקופה הקרובה. זה יכול להיות בנושאי זוגיות, עבודה, יחסים ועוד ועוד.

 

 

קחו למשל את הפריסה המצורפת - מדובר בסיפור אמיתי של לקוחה שרצתה לבחון את נושא הקריירה שלה לשנה הקרובה. בלי להיכנס לפרטים טכניים של מה כל קלף אומר, רק אגיד באופן כללי שהמלצת הקלפים היא לקחת כל הזדמנות שנקרית בדרכה וללכת על זה בלי להסס. אם הייתי שולח את הלקוחה עם הבשורה הזאת בלבד של "קחי את ההחלטות הקשות" זה לא ממש היה עובד. כי עוד דבר שהקלפים אומרים היא שהלקוחה הזאת, למרות פוטנציאל העשייה הגדול היא מתה מפחד. היא מתה מפחד משינוי, מתה מפחד מכישלון ואין לה מושג איך להפוך את החלום שלה לעובדה בשטח. רק כשנעבוד על התחומים שחוסמים אותה כרגע מלממש את הייעוד שלה כפי שמתוארים בקלפים, רק אז היא תוכל להשתחרר מהחסמים והמגבלות שלה. אחרי עבודה אישית של כמה שבועות, הוצע לאותה לקוחה תפקיד בכיר יותר באותו מקום בו עבדה ולמרות החששות היא הסכימה לקבל אותו והיום היא מאוד שמחה עם ההחלטה.

 

זה לעניות דעתי תפקידו של מאמן, מתקשר, קורא בקלפים, בידיים או בכל אמצעי אחר - לא לגלות לאדם השואל מה יהיה, אלא להציג לו תמונה מהימנה של המציאות, של מכלול האפשרויות, המגבלות וכלים שעומדים לרשותו ולעבוד, ביחד איתו, כדי לשחרר חסמים על מנת שיוכל להמשיך להתפתח, להגשים את עצמו ולהיות מאושר בחלקו בחייו.

 

  • לאונרדו דניאל אבלס - כירולוג מוסמך (מאבחן על פי כפות הידיים), מומחה לשפת גוף, NLP, מאמן אישי ומאמן מוטיבציה בינלאומי 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שאלת השאלות: מה צפוי לנו בעתיד?
צילום: shutterstock
צילום: דני בכר
לאונרדו אבלס
צילום: דני בכר
מומלצים