שתף קטע נבחר

משפחת התינוקת ההרוגה: "הייתה טהורה"

שמשון הלפרין הגיע מארה"ב לבקר את נכדתו חיה זיסל ברון, אבל אחרי פיגוע הדריסה נאלץ להגיע לבית החולים ולשמוע על מותה: "היא נרצחה ללא סיבה. היא בדיוק חזרה מביקור ראשון בכותל". הנשיא ריבלין ספד בהלווייתה: "ההסתה יכולה לסחוף את כולנו אל מערבולת של חורבן וכאב"

"חיה הייתה ילדה טהורה עם נשמה קדושה שלא עשתה לאף אחד שום דבר רע. היא נרצחה ללא כל סיבה. לצערנו עשיו שונא ליעקב מאלפי שנים. השנאה של הערבים היא ללא רחמים", כך אמר אמש (ד') שמשון הלפרין, סבה של חיה זיסל ברון, התינוקת בת השלושה חודשים שנרצחה בפיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה גבעת התחמושת בירושלים.

 

חיה זיסל ברון (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
חיה זיסל ברון(באדיבות המשפחה)

 

מאות בני אדם ליוו את התינוקת הלילה למנוחות. אביה שמואל אלימלך אמר בבכי בהספדו: "היית טהורה, אני רוצה שתסתכלי עליי ותחייכי. מחר יהיה יום הולדתך של שלושה חודשים, הכל בידי שמיים. אנחנו נזכור אותך". נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נשא דברים בהלוויה ואמר: "עומד עמנו ברגעים אלו, מבכה את השרפה. את הרצח והשנאה שפגעו בנפש תמימה של תינוקת, טהורה ואהובה, חיה זיסל לבית בראון. עומדים, מול גוויה קטנה ודוממת, מול קבר זעיר; עומדים מול שונאים ומרצחים, שידם שוחטת ללא אבחנה, ללא רחמים, עומדים מול רוצחים שאינם מבדילים, בין חרדי לחופשי בין מתנחל לאיש שמאל, בין יהודי בארץ לבין יהודי בגולה. רוצחים שאינם בוררים בין ספרדי לאשכנזי, בין יהודי חסידי ליהודי ליטאי. רוצחים שיודעים היטב היכן לפגוע בנו".

 

עוד אמר ריבלין: "הם מזהים היטב את הערכים המקודשים לנו ביותר. הם מכירים היטב, את האהבה הגדולה שיש בלבנו, לתינוקות של בית רבן, טהורים וזכים שלא טעמו טעם חטא שלא ידעו עוול מהו. איננו יודעים חשבונות שמיים, אבל אנחנו יודעים שההסתה הגוברת והולכת ברחוב הערבי וברחבי ירושלים, הסתה הזוכה לדאבוננו לגיבוי מצד ההנהגה בעולם הערבי, יכולה להמיט אסון על מרקם החיים העדין בירושלים, ולסחוף את כולנו אל מערבולת של חורבן וכאב".

 

אחר הצהריים הגיעה זיסל לחדר המיון של הדסה הר הצופים במצב אנוש ובוצעו בה ניסיונות החייאה, אך לבסוף נאלצו הרופאים לקבוע את מותה. מנהל מחלקת ילדים הדסה הר הצופים, פרופ' יעקב ברקון, אמר: "הובאה אלינו תינוקת פגועה אנושות. נלחמנו על חייה אך היא סבלה מפגיעות ראש קשות".

 

סבה של התינוקת הוא בנו של הרב רפאל הלפרין המנוח, איש ציבור חרדי ומייסד אימפריית המשקפיים. אחרי ההודעה על מותה של נכדתו הוא אמר בהצהרה לתקשורת: "ההורים שלה בטראומה, הם שמעו על זה רק לפני חמש דקות. הם בדיוק חזרו מהכותל, זאת הייתה הפעם הראשונה שלה, היא זכתה לראות את הכותל. הם הצטלמו, הם החזיקו אותה לכיוון הר הבית. הם אמרו לה 'זה מקום המקדש וזה הר הבית'. אחר כך הם ירדו מהרכבת הקלה ואז המכונית פתחה במהירות, פגעה בעגלה והילדה עפה.

 

"היה לה דימום מאוד קשה. הרופאים בבית החולים עשו את מיטב מאמציהם ואני רוצה להגיד להם תודה. ההורים מזועזעים לחלוטין. הם חיכו לה תקופה ארוכה והיא התקבלה בשמחה. אני גר בארה"ב כבר 40 שנה והיינו איתם פה בחג. כל הזמן צחקתי איתה שהקדוש ברוך הוא שלח להם מתנה, מתנה מהשמיים. הסבתא שלה והדודה שלה עכשיו על המטוס והן עוד לא יודעות. השם נתן והשם לקח. שתיפסק שפיכות הדמים".

 

בסך הכול נפצעו בפיגוע שמונה בני אדם, כולל שניים בינוני וארבעה קל. בנוסף לתינוקת הגיעו להדסה הר הצופים שני גברים בשנות העשרים במצב קל. למרכז הטראומה בהדסה עין כרם הגיעו שלוש נשים, אחת במצב קשה ושתיים במצב קל. האישה במצב קשה מוגדרת בשלב זה "אלמונית" והיא הובהלה לחדר ניתוח.

  

המפגע, תושב העיירה הפלסטינית סילוואד שריצה מאסר בגין עבירות ביטחון, ניסה להימלט רגלית מזירת הפיגוע - ונורה על ידי אנשי ביטחון. הוא נלקח במצב קשה עם פגיעות ירי לחדר הטראומה בבית החולים שערי צדק ונכנס לניתוח. מדובר בעבד א-רחמן א-שלודי (20), ועל פי דיווחים פלסטיניים הוא שוחרר בדצמבר 2013 אחרי שריצה 16 חודשי מאסר. הוא נעצר שוב בפברואר האחרון לפרק זמן של חודש. גם אביו נעצר איתו.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב הודעה ולפיה: "כך פועלים שותפיו של אבו מאזן לממשלה, אותו אבו מאזן שרק לפני ימים הסית לפגיעה ביהודים בירושלים".

 

קודם לכן הגיע השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' לזירת הפיגוע ואמר: "אני לא מזהה אינתיפאדה, אלא אירועים לא פשוטים שחייבים להפסיק אותם. אנחנו נקצה את הכוחות. דיברתי עם ראש הממשלה וביקשתי תגבור מפלוגות מג"ב והוא אישר. חייבים להרגיע את העיר".

 

על פעילות המשטרה בעיר הבירה לנוכח התגברות האירועים הביטחוניים אמר אהרונוביץ': "אנחנו נתגבר על כך. יש פה פעילות רחבה ונטפל בבעיות האלו ואני מקווה שגם נצליח. אתם מודדים אותי על ימים, אבל יש פה אי שקט כבר כמה חודשים ויש לכך את הסיבות. הגשנו בתקופה האחרונה מאות כתבי אישום ואני מקווה שנרגיע את העיר".

פורסם לראשונה 22/10/2014 21:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
חיה זיסל ברון
באדיבות המשפחה
צילום: עפר מאיר
הסב שמשון הלפרין
צילום: עפר מאיר
מומלצים