שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא להאמין: איך מגיעים חיידקים צואתיים למטבח

  חוקרים באוניברסיטת אריזונה מצאו מה מעביר חיידקים צואתיים לכלים ולאוכל שלכם במטבח. אז איך אפשר להימנע מלהידבק בזיהומים חיידקיים ובאיזה מקומות נוספים יש חיידקים?

  האם סבלתם לאחרונה מכאבי בטן או שלשולים? כדאי שתבדקו מה קורה במטבח שלכם: חוקרים מאוניברסיטת אריזונה מצאו איזה אזור במטבח שלכם מכיל את הכמויות הגבוהות ביותר של חיידקים צואתיים.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  החוקרים אספו 82 מגבות ידיים ממטבחים בערים גדולות בארצות הברית וקנדה. המגבות נשלחו לבדיקות מעבדה שם נלקחו דגימות והועברו לתרביות לאיתור חיידקים. בדיקות המעבדה גילו כי 89% ממגבות המטבח שנבדקו בארצות הברית, מזוהמים בחיידקים, וב-25.6% מהם נמצאו חיידקי אי קולי צואתיים.

   

  לדברי החוקרים אמרו שניגוב הידיים במגבות אלה, או ייבוש הכלים, גורמים לפיזור החיידקים הצואתיים והדבקתם של בני הבית במחלות זיהומיות.

   

  הם הוסיפו כי  מי שמתעקש להמשיך ולהשתמש במגבות בד במקום במגבונים חד פעמיים, צריך כדי להימנע מהדבקה בחיידקים, לכבס את המגבות לאחר כל שימוש, או לטבול אותם בנוזל חיטוי ולייבשם.

   

  לשמור על ההיגיינה

  מחקר: 95% לא שוטפים ידיים נכון; כך תשטפו

  פיתוח ישראלי: צמיד רוטט יזכיר לרופא לחטא ידיים

  ומי לא שוטף ידיים אחרי השירותים?

   

  זיהומים בכל מקום

  מחקרים קודמים, חלקם ישראליים, מצאו כבר עדויות לחיידקים שנמצאים על חפצים. כך למשל, מצאה האגודה הישראלית לבריאות הציבור כי סידורי התפילה הנמצאים במתחם הכותל המערבי מזוהמים בכמויות עצומות של חיידקים צואתיים.

   

  מחקר אחר שנערך בשלושה בתי מלון בארצות הברית, מצא חיידקים צואתיים בשירותים, בכיורים, בשלטי הטלוויזיה ובמנורות הלילה. כמה שנים קודם לכן פורסם מחקר שנערך בבית החולים אסף הרופא ומצא שרידי חיידקים על מזוזות בית החולים.

   

  במחקר אחר שנערך באותה שנה נבדקו צעצועים במרפאות הילדים. מהממצאים עלה כי נמצאו נגיפים ב-20% מהצעצועים שבמרפאות וב-30% מצעצועי המתנה שמקבלים הילדים בשל התנהגות טובה בזמן בדיקה או לאחר זריקה.

   

  הזיהומים נפוצים ביותר גם בבתי חולים: מחקר שנערך בארצות הברית ב-2006 מצא שאחד מכל חמישה סטטוסקופים מזוהם בחיידקים אלימים ועמידים. רוב הרופאים הודו שאינם מחטאים את הסטטוסקופ בין מטופל למטופל.

   

  חלקם אף סיפרו שמעולם לא חיטאו את הסטטוסקופ שלהם. גם אלונקות, ידיות הברזים, ידיות הדלתות, מקלדות ועכברי מחשב, מכשירי אק"ג, מדי לחץ דם ומדי סטורציה המולבשים על האצבע התגלו כמכשירים עתירי חיידקים שאינם מחוטאים כלל לאחר השימוש.

   

  מקפידים על שטיפת ידיים לאחר ביקור בשירותים?

  מסקר שנערך בארצות הברית עלה כי 33% מהגברים וכ-12% מהנשים לא טרחו לרחוץ ידיים לאחר ביקור בשירותים ציבוריים. בסך הכל העלה הסקר כי רק 77% מהנסקרים רחצו ידיים. 

   

  אם עדיין לא השתכנעתם ברמת הזיהום בשירותים ובחשיבות שטיפת הידיים, מחקר שערכה המועצה להיגיינה בארצות הברית מצא כי בחדר השירותים מצויים כשלושה מיליון חיידקים על כל שטח של שישה סמ"ר, כאשר מיקומם משתנה כל הזמן.

   

  המרכז לבקרה ולמניעת מחלות (CDC) בארצות הברית ממליץ לשטוף ידיים במים ובסבון במשך 20 שניות או להשתמש במטלית חיטוי לידיים שמבוססת על אלכוהול במקרה שאין מים וסבון.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מה מסתתר במטבח שלכם?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים