שתף קטע נבחר

נקודת רתיחה בי-ם: "המצב יתפוצץ בכל רגע"

ארבעה חודשים של השלכת בקבוקי תבערה ויידוי אבנים יומיומי, מאות אירועים ביטחוניים, קרוב ל-1,000 עצורים, ובשני חלקיה של ירושלים לא מתביישים להגיד: אינתיפאדה. התושבים היהודים טוענים: "נוהגים בפורעים בכפפות של משי". הפלסטינים במזרח העיר מזהירים: "כולם ישלמו מחיר כבד"

פעולות הטרור של תושבי מזרח ירושלים הפלסטינים נגד יהודים - השלכת בקבוקי תבערה, יידוי אבנים ובמקרים שונים אפילו ירי - נמשכות כמעט ללא הפסקה מאז החלו ב-2 ביולי, מיד אחרי רצח מוחמד אבו חדיר, הנער תושב שועפט שנחטף והוצת חי על ידי שלושה יהודים. מאז נספרו מאות אירועי השלכת בקת"בים ויידויי אבנים על מכוניות, על הרכבת הקלה ועל בתים, אבל חרף כ-900 מעצרים, גל האלימות לא נפסק. במקביל, אירעו גם מקרים ספורים של תקיפת פלסטינים על ידי יהודים במערב העיר.

 

היום (ה') פורסם תיעוד חדש של פיגוע הדריסה הקטלני אתמול בתחנה בגבעת התחמושת, באתר חדשות 0404. האירוע, אף שלכאורה לא מהווה חלק מטרור האבנים המוכר, אמור היה לגרום למשטרה לשנות את התנהלותה ודרך תגובתה. אבל גם הבוקר יודו אבנים לעבר גן ילדים בשכונת מעלה הזיתים בראס אל-עמוד. כוח משטרה ומג"ב פתחו בסריקות אחרי החשודים שנמלטו, לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. בהמשך, בשעות הצהריים יודו אבנים על כלי רכב באזור גת שמנים ונפגעו שני אוטובוסים. נהג אחד נפגע קל ברגלו.

 

קברה של התינוקת חיה זיסל ברון ז"ל (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
קברה של התינוקת חיה זיסל ברון ז"ל(צילום: עמית שאבי)

ארכיון. רכב שנפגע בוואדי ג'וז ()
ארכיון. רכב שנפגע בוואדי ג'וז

אוטובוס שנפגע בקיץ החולף מיידוי אבנים ()
אוטובוס שנפגע בקיץ החולף מיידוי אבנים

אימא לילדה בגן סיפרה: "יותר משעה ערבים מיידים אבנים וזיקוקים אל עבר כוחות מג"ב וגן ילדים. השוטרים הבריחו את הפורעים לכמה דקות אבל הם מיד חזרו עם מטח אבנים נוסף. הילדים נכנסו לחדר פנימי ליותר משעה".

 

בינתיים ממשיכים תושבי ירושלים המתגוררים בסמיכות לכפרים ולשכונות מזרח העיר למחות נגד השגרה האלימה שנכפתה עליהם, מבלי שכוחות הביטחון מצליחים להחזיר את השקט והביטחון. "מאז תחילת צוק איתן אנו סובלים", אומר אורי דופלט, אב לשישה ותושב שכונת נוף ציון הסמוכה לג'אבל מוכאבר. "זה מקבל תאוצה בגלל טיפול לקוי של כוחות הביטחון. התגובה היא בכפפות של משי. המעצרים לא משפיעים עליהם.

 

"חלק גדול ממעשי האלימות מבוצעים על ידי ילדים שמשתחררים מהר. שמעתי שרוצים לעשות שינויי חקיקה, אבל התגובות מאוחרות מדי. עד שלא יהיה מבצע יסודי במזרח ירושלים, הילדים שלנו ימשיכו לפחד. אנשים שלא גרים כאן לא מבינים מה עובר עלינו".

 

בני דר (60), תושב שכונת ארמון הנציב, מספר שרבים משכניו מפחדים להסתובב או לנסוע בכביש הראשי מחשש ליידוי אבנים. "באופן כללי הירושלמים סובלים מטראומה של האינתיפאדה השנייה", הוא מסביר. "אחרי הדריסה של אתמול אנשים מפחדים שמעבר לאבנים והפרעות הסדר יחזרו גם הפיגועים הקשים".

 

ליטל כהן, שמתגוררת בפסגת זאב, נוסעת ברכבת הקלה כדי להגיע לעבודתה, וכבר חוותה מטח אבנים כשעברה בשועפת: "התחושה היא של חוסר ביטחון, אבל אין לי ברירה, אני צריכה להגיע לעבודה. יכול להיות שהמשטרה פועלת, אבל עובדה שזה לא עוזר וממשיכים להתקיף אותנו. צריך לשים לזה סוף".

ארכיון. הפגנת פלסטינים במזרח ירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארכיון. הפגנת פלסטינים במזרח ירושלים(צילום: AFP)
 

מנגד, חג'ידה סאלם ראס אל-עמוד, שעובדת במערב העיר כעוזרת בית, טוענת שגם היא מפוחדת. "אנחנו אלה שמפחדים, אני נוסעת באוטובוסים לשכונות במערב העיר, ומפחדת שמישהו יפגע בי. כבר הייתה אלימות כלפי ערבים שעובדים בשכונות האלה".

 

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו מנסה להרגיע את הציבור בירושלים, והיום הוא אמר שתגבור הכוחות במחוז ירושלים יימשך ככל שיידרש: "המשימה היא לאומית ומשטרת ישראל תפעל עם כל גופי הביטחון וגורמי האכיפה על מנת לטפל ולתת מענה מבצעי וחקירתי מול מפרי החוק והסדר". לדבריו הוא הנחה את מחוז ירושלים לפעול מול הפרקליטות והתביעה המשטרתית על מנת לדרוש החמרה בענישה - לרבות ענישה כלכלית קשה - נגד מיידי אבנים ובני משפחותיהם.

 

"האינתיפאדה כבר כאן"

לא רק בצד היהודי של העיר מדברים על אינתיפאדה שלישית. הפלסטינים במזרח ירושלים מעלים שלל טענות שלדבריהם מלבות את הזעם, בהן יד קשה והגבלה על תפילת מוסלמים במסגד אל-אקצה. אחרי לילה של מהומות בעקבות מותו של המפגע אתמול, בחלק ממזרח העיר הוכרזה שביתה ותלמידים לא הלכו לבתי הספר. חוסאם, תושב מזרח ירושלים אמר ל-ynet: "טועה מי שחושב שהאינתיפאדה עוד לא התחילה. לא נרשה לממשלת ישראל לפגוע בנו. אנחנו מזהירים מכל צעד לא במקום".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

המפגע אתמול בכרזה באתר המזוהה עם חמאס (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המפגע אתמול בכרזה באתר המזוהה עם חמאס(צילום: גיל יוחנן)

חוסיין אבו חדיר, אביו הנער מוחמד, אמר היום ל-ynet: "כולנו כאן סובלים מהיחס הישראלי. הם עושים לנו חיים קשים. בכל רגע המצב יתפוצץ כאן וזה בדיוק מה שממשלת ישראל הפושעת רוצה. הבעיה המרכזית היא שמונעים ממוסלמים להתפלל באל-אקצה ומנגד מאפשרת ליהודים להיכנס כרגיל. צעד כזה אומר שממשלת ישראל מזמינה אינתיפאדה בעצמה. זאת טעות חמורה. כולם בסוף משלמים מחיר כבד".

 

למרות התיעוד ממצלמות האבטחה אתמול בגבעת שתחמושת, בני משפחתו של המפגע עבד א-רחמן א-שלודי (20) עדיין משוכנעים שהיה מדובר בתאונת דרכים. קרוב משפחה אמר ל-ynet: "אם היה נשאר בחיים הוא היה מוכיח לממשלה הגזענית והטרוריסטית שהוא לא עשה פיגוע דריסה. לא נעביר את המקרה בשתיקה. כל מזרח ירושלים מזדהה. אנחנו מבקשים שממשלת ישראל תתנצל על הכפשת שמו".

 

- זו תחילתה של אינתיפאדה שלישית?

"אם תהיה אינתיפאדה שלישית אז הממשלה היא האחראית הראשונה לכך. עדיף לה שתפסיק את כל מעשיה נגד מזרח ירושלים ושתאפשר לנו לחיות בשקט ללא מהומות. כל עוד כוחות משטרה ומג"ב נמצאים ביישובים אצלנו המצב לא יירגע".

 

על רקע כוונת המשטרה לתגבר את הכוחות בירושלים אמר ח"כ אחמד טיבי: "הרעיון 'המבריק' הזה להפעיל יותר כוח יביא לתוצאה הפוכה. ירושלים המזרחית היא שטח כבוש ומלא תסיסה, בעיקר בגלל מה שמתרחש נגד מסגד אל-אקצה והאפליה הקיצונית נגד הפלסטינים. אין עיר מאוחדת. יש עיר מערבית ויש עיר מזרחית כבושה ומדוכאת. אם תפרוץ אינתפאדה חדשה, זה יהיה בגלל הניסיונות לדחוק את רגלי המוסלמים משם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ארכיון. מהומות בשועפט
צילום: AFP
מומלצים