שתף קטע נבחר

טיפל ראשון בתינוקת: 'ההורים שמו אותה בידיי'

המתנדב אבי שטיינהערץ קיבל לידיו את חיה זיסל מהוריה ותמונתו נושא אותה הפכה לסמל הפיגוע. "הייתה לה פגיעת ראש קשה, הרכב עלה עליה", סיפר, "ברגעים כאלה אתה מתנתק כדי לתת טיפול טוב יותר"

"לקחתי את התינוקת והתחלתי לעשות לה החייאה. הייתה לה פגיעת ראש קשה מאוד, הרכב פשוט עלה עליה". כך שחזר אבי שטיינהערץ, חובש מתנדב ב"איחוד הצלה", שהיה הראשון שטיפל בחיה זיסל ברון בפיגוע בירושלים, ותמונתו מחזיק את התינוקת הפכה לסמל הפיגוע. "זה אירוע קשה, אבל אתה צריך להדחיק את הרגשות כדי לפעול", הוא הסביר הבוקר (יום ה') ל-ynet.

 

במקביל, בבית החולים הדסה עין כרם זוהתה הפצועה בפיגוע שעוד מאושפזת במצב קשה, מורדמת ומונשמת: מדובר בנערה כבת 18, אזרחית אקוודור שלומדת במוסד דתי בירושלים. משפחתה עוד נמצאת בחו"ל.

 

שטינהערץ עם התינוקת. החייאה בנט"ן ()
שטינהערץ עם התינוקת. החייאה בנט"ן
 

שטיינהערץ לא ראה את פיגוע הדריסה, אך היה קרוב מאוד לזירת האירוע. כשהגיע לרמזור רצו אליו הוריה של התינוקת והניחו אותה בידיו. "הייתה לידי עוד אישה עם פגיעת ראש, ועוד פצועים. הודעתי למוקד על מה שקרה, ובאמת הגיעו עוד כוחות ומתנדבים בתוך זמן קצר", הוא מספר. התחלתי החייאה בתינוקת וכשהגיעו האמבולנסים נכנסתי איתה לניידת טיפול נמרץ. המשכתי בהחייאה עד הפינוי לבית החולים. לא נסעתי איתם, אלא המשכתי לטפל בשטח בפצועים אחרים".

 

הוריה של חיה. חיכו שנים לילד (צילום: איחוד הצלה ) (צילום: איחוד הצלה )
הוריה של חיה. חיכו שנים לילד(צילום: איחוד הצלה )
 

 

שטיינהערץ עלה ארצה בגיל 18, ומתגורר מאז בירושלים. הוא אב לשלושה ילדים ואל הסיטואציה הוא נכנס תוך כדי ניתוק רגשותיו. "מתנתקים כדי לתת טיפול רפואי טוב יותר. היה אירוע קשה. הרבה נפגעים והרבה חרדה של אנשים מבוהלים וצועקים", תיאר. "עכשיו זו תקופה מאוד קשה לתושבים בעיר. אלה שאמורים לתת לנו גב, לא שומרים עלינו ודואגים לדברים אחרים".

 

לאחר מכן טיפל בתינוקת פרמדיק מד"א חנוך זלינגר. "הגעתי לזירה וראיתי פרמדיק שמטפל בפצועה באורח בינוני", שחזר אמש זלינגר. "אחרי דקה הגיע אבא עם חובש והכניסו לניידת תינוקת עם פגיעת ראש בלי נשימה ובלי דופק. עשינו בה פעולות החייאה במשך חמש דקות, הנשמנו אותה ופינינו אותה למיון הר הצופים. הייתה לה פגיעת ראש מאוד משמעותית".

 

בלילה נערכה הלווייתה של התינוקת שנרצחה בפיגוע בנוכחות מאות בני אדם. מקורבי המשפחה סיפרו כי הוריה חיכו במשך שנים לילד ראשון, וכי חיה הייתה טהורה ולא פגעה באיש. "אני רוצה שתסתכלי עליי ותחייכי. מחר יהיה יום הולדתך של שלושה חודשים, הכול בידי שמיים. אנחנו נזכור אותך", ספד לה אביה, שמואל אלימלך.

 

שלוש נשים שנפצעו עדיין מאושפזות בהדסה עין כרם. מצבה של אחת מהן מוגדר קשה והיא מאושפזת בטיפול נמרץ נוירוכירורגי לאחר שעברה ניתוח ראש. מצבן של שתי הפצועות האחרות מוגדר קל.

 

נועם (דבול) דביר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטיינהערץ בזירה. לא ראה את הפיגוע
באדיבות המשפחה
חיה זיסל ברון ז"ל
באדיבות המשפחה
מומלצים