שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סוכרת נעורים: עלולים לחלות בכל גיל

  למרות שמה המטעה, סוכרת נעורים עלולה לתקוף כל אחד, בכל גיל. המחלה חשוכת מרפא ומלווה את החולים כל ימי חייהם, אבל יש תקווה: טכנולוגיות ותרופות חדשות מובילות לשיפור ניכר באיכות החיים וביכולת התפקוד

  לא לילדים בלבד: רבים רואים בשם "סוכרת נעורים" מחלה התוקפת ילדים בלבד, אך בפועל המחלה עלולה להופיע בכל שלב של החיים, מילדות לבגרות, וללוות את החולים כל ימי חייהם.

   

   

  עוד על סוכרת נעורים:

   

  סוכרת נעורים (סוג 1) היא מחלה כרונית חשוכת מרפא, המתפרצת כאשר המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את תאי הבטא בלבלב, האחראים על ייצור אינסולין. ללא פעולתו של הורמון זה, הסוכר לא נספג בתאים אלא נותר בזרם הדם, ללא כל ויסות. לאור זאת, חיי הסוכרתיים תלויים בהזרקת אינסולין סינטטי מספר פעמים ביום ובדקירות רבות לבדיקת רמת הסוכר בדם, וכן בהקפדה יתרה על איזון תזונתי.

   

  סוכרתיים מסוג 1 נאלצים להיאבק מדי יום ולהזריק אינסולין כדי להימנע ממצבים העלולים לסכן את חייהם. חוסר איזון ברמת הסוכר גורם בטווח הארוך למגוון סיבוכים אפשריים: ליקויי ראייה ועיוורון, פגיעה בכלי דם, קטיעת גפיים, סיכון גבוה להתקפי לב, כשל כלייתי (עד תלות בדיאליזה), שבץ מוחי ועוד.

   

  במדינת ישראל חיים כ-50 אלף חולים בסוכרת נעורים, בכל שכבות הגיל - מילדים ועד מבוגרים. סוכרת מסוג 1 פוגעת בכל רובדי האוכלוסייה, ללא אבחנה סוציו-אקונומית או מגזרית, ובשנים האחרונות אף חלה עלייה משמעותית במקרי התפרצות המחלה בכל העולם וכן בישראל.

   

  אף על פי שלחולים אלו אין דרך להירפא מהמחלה והם נותרים תלויים באינסולין כל חייהם, טכנולוגיות ותרופות חדשות מובילות לשיפור ניכר באיכות חייהם וביכולת התפקוד שלהם.

   

  לדברי מדי יעקבזון, מנכ"לית האגודה לסוכרת נעורים (סוג 1) בישראל, אשר הינה השלוחה הישראלית של ארגון ה- JDRF העולמי, בעולם ובישראל מתקיימים מחקרים רבים בנושא סוכרת נעורים, במטרה להוביל לשיפור איכות חיי החולים ובעתיד גם למציאת מרפא למחלה.

   

  "ארגון JDRF העולמי השקיע למעלה מ-150 מיליון דולר בשנה במחקרים בנושא סוכרת נעורים, השקענו עד כה למעלה מ-90 מיליון שקל במחקר המתקיים במדינת ישראל בתחום. המחקרים בארץ הם מהמתקדמים והמובילים בעולם בתחום הלבלב המלאכותי, מחקר תאי גזע, חידוש תאי בטא, מניעת המתקפה האוטואמונית ועוד.

   

  "אנחנו גאים מאוד במחקר ובחוקרים הישראלים, ומאמינים שמחקר כחול-לבן יכול להוביל למציאת מרפא למחלה ולעולם נקי מסוכרת נעורים".

   

  סוכרת נעורים דורשת הקשבה מתמדת לגוף, תזונה נכונה ושימוש עקבי בתרופות. חולי סוכרת נעורים יכולים לתפקד כרגיל לחלוטין אם הם שומרים על איזון הסוכרת ומקפידים על טיפול ומעקב. הזנחה של סוכרת עלולה כאמור להוביל לסיבוכים קשים ולמצבים רפואיים שאפשר למנוע מראש, באמצעות טיפול ושמירה על אורח חיים בריא ונכון.

   

  גם אם אין מרפא כיום לסוכרת נעורים, חשוב לדעת שניתן לנהל אורח חיים כמעט רגיל עם המחלה.

   

  ביום א' הקרוב יחל ב-ynet שבוע המודעות לסוכרת נעורים (סוג 1), שיחשוף את הציבור למחלה ולהתמודדות של החולים בה בחזיתות השונות.    

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מחלה כרונית חשוכת מרפא. סוכרת נעורים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים