שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

סקר: 63% מהישראליות מדליקות נרות שבת

כשני-שליש מהציבור הישראלי עורכים קידוש, ובקרב הצעירים הנתונים עולים ל-78%, כך עולה מסקר שנערך לערוץ 20 לקראת "השבת הבינלאומית" שתתקיים בסוף השבוע. עורכי הסקר: "בשתיים משלוש משפחות האישה תדליק נרות, ראש המשפחה יערוך קידוש ורק לאחר מכן יעברו לטלוויזיה"

מרבית הנשים מדליקות נרות שבת וכשני-שליש מהציבור הישראלי חווה קבלת שבת הכוללת קידוש. כך עולה מנתוני סקר שנערך לקראת השבת הבינלאומית המתוכננת, פרשת "נח", במסגרתה נקראים יהודי כל העולם לשמור שבת אחת.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

הסקר שתוצאותיו מצביעות על מגמת התחזקות בקרב כלל הציבור הישראלי, בוצע לערוץ 20, ונתוניו הוצגו הערב (ה') בתוכניתו של אטילה שומפלבי. את הסקר ביצע מכון הסקרים "רושינק" בקרב 502 נדגמים המהווים מדגם אקראי ארצי מייצג באוכלוסייה הישראלית הבוגרת.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

על פי הסקר, 63% מכלל הנשים בישראל מדליקות נרות שבת, ומכלל הנשים שהגדירו את עצמן חילוניות, 33% הודו כי הן מדליקות נרות בכל ערב שבת. 67% מכלל המשפחות היהודיות בישראל עושות קידוש – מתוכן, 40% מסך המוגדרים "חילונים". מפילוח הנתונים עולה כי בין הצעירים (גילאי 18-29), עולהסך העורכים קידוש ל-76%.

 

2 מתוך 3 נשים יהודיות מדליקות נרות שבת (ערוץ 20) (ערוץ 20)
2 מתוך 3 נשים יהודיות מדליקות נרות שבת(ערוץ 20)

 

עוד עולה מהסקר, כי 32% מסך האוכלוסייה היהודית בישראל, נמנעים מכל שימוש במכשירים אלקטרוניים בשבת, ונמנעים מלנסוע בשבת במכונית. אך בקרב הנסקרים שהגדירו את עצמם חילוניים, 98% אישרו כי הם משתמשים באמצעים אלקטרוניים בשבת – סלולארי, מחשב וכלי רכב. 

 

 

החילונים מעדיפים לקיים מצוות עשה

"למרות שחצי מהציבור היהודי בישראל מגדיר את עצמו 'חילוני', בשתיים מתוך שלוש משפחות האישה תדליק נרות שבת, ראש המשפחה יערוך קידוש ורק לאחר מכן יעברו אל כורסאות הטלוויזיה", אומרים עורכי הסקר. "בניגוד לזה, 98% מהחילונים ציינו שהם נוסעים בשבת. זאת אומרת שיש יותר הקפדה על מצוות עשה, ופחות על מצוות לא תעשה".

 

חוויה משפחתית דרך קידוש ונרות שבת  (ערוץ 20) (ערוץ 20)
חוויה משפחתית דרך קידוש ונרות שבת (ערוץ 20)

 

פרויקט "השבת הבינלאומית" שלקראתו בוצע הסקר, נולד לפני שנה על ידי הרב וורן גולדשטיין – רבה הראשי של דרום-אפריקה. בשבת הראשונה שהתקיימה באוקטובר 2013, השתתפו 55 אלף יהודים מהעיר יוהנסבורג – מרבית תושביה היהודים של העיר. הפרויקט צבר תאוצה, ומעל ל-300 ערים ברחבי העולם לוקחים בו חלק, בהם גם בישראל, כאן מקיים ארגון "בית הלל" שבת מקבילה – "שבת ישראלית".

 

"יותר הקפדה על מצוות עשה, ופחות על מצוות לא תעשה" (ערוץ 20) (ערוץ 20)
"יותר הקפדה על מצוות עשה, ופחות על מצוות לא תעשה"(ערוץ 20)

 

"האחוז הגבוה של צעירים חילונים שמקפידים על ארוחות שבת משפחתיות, מצביע על כך שהחוויה המשפחתית לא מסתיימת כאשר הילדים עוזבים את הקן, והדלקת נרות והקידוש הופכים להיות אמצעי מלכד בקרב המשפחות".

 

 

התוצאות המלאות של הסקר פורסמו הערב, בתוכנית "בשמונה" עם אטילה שומפלבי, בערוץ 20. לצפייה בשידור החי לחצו כאן.

 

היכנסו לעמוד הפייסבוק  של ערוץ 20

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שבת זה משפחה
צילום: shutterstock