שתף קטע נבחר

המצלמות במקווה: "תעשי מקלחת ממש ארוכה"

הערות לא הולמות, ניצול מתגיירות לעבודות משרדיות - ובקשות מוזרות לפני הטבילה. נשים שעברו גיור תחת הרב החשוד במציצנות מספרות: "הוא אמר לי כמה אני אטרקטיבית - ושאל האם בחורים רודפים אחרי בגלל הלבוש שלי"

נראה כי קופת השרצים התלויה נגד הרב הבכיר מוושינגטון, בארי פרוינדל, רחבה מעבר לחשד שבגינו נעצר לפני כשבוע - מציצנות לנשים במקווה. מועמדות לגיור שעברו בבית הדין של מי שכיהן עד לאחרונה כראש מערך הגיור של איגוד הרבנים האורתודוקסים (RCA) בארה"ב - מספרות ל-JTA על התנהגות מעוררת חשד ולעתים בלתי הולמת, לכאורה, שחוו בתקופת הגיור שלהן.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

נגד פרוינדל הוגש כתב אישום הכולל שישה סעיפים, לאחר שבביתו הממוקם במרחב קצר מבית הכנסת, נמצאו קלטות המתעדות, כך על פי פרסומים, לפחות שש נשים שצולמו בסתר במקווה הטהרה של קהילת "קשר ישראל".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הקהילה המשתייכת לזרם האורתודוכסי-מודרני, ממוקמת בשכונה היוקרתית ג'ורג'טאון, ונחשבת לאחת החזקות בארה"ב. חברים בה, בין היתר, שר האוצר היהודי בממשל אובמה ג'ק לאו, והסנטור ג'ו ליברמן. איגוד הרבנים האורתודוכסים הדגיש כי לאחר בחינה מחודשת, יישארו על כנן כל ההחלטות שקיבל הרב מתוקף תפקידו, ובכללן הגיורים.

 

הוגשו תלונות, אך הרב המשיך לכהן

עם הגשת כתב האישום, התברר כי היו "סימנים מקדימים" שלא נלקחו, לכאורה, ברצינות הראויה. מבקרי "איגוד הרבנים האורתודוכסי" מציינים כי הוגשו תלונות כלפי הרב פרוינדל, אך אלה לא הדליקו את הנורה האדומה בראשם של האחראים.

 

מתגיירת ספרה איך עבדה לילות שלמים כמזכירתו של הרב, ועל ימי החופשה שנאלצה לקחת מעבודתה-שלה רק כדי להשים שעות שינה חסרות ()
מתגיירת ספרה איך עבדה לילות שלמים כמזכירתו של הרב, ועל ימי החופשה שנאלצה לקחת מעבודתה-שלה רק כדי להשים שעות שינה חסרות

 

התלונה הראשונה עסקה בניצול מתגיירים למשימות פקידותיות, שידול למתן תרומות לבית הדין - וכן אחזקת חשבון בנק משותף עם אחד המתגיירים הפוטנציאלים. ה-RCA מינה ועדה לחקור את התלונה, אך בסופה נקבע כי על אף שהתנהגותו לא ראויה, לא הייתה בה כוונת זדון.

 

הרב מארק דראטש, סגן נשיא האיגוד, ציין עוד כי בנוגע לשידול לתרומות ועבודות משרד, הדבר נעשה כלפי מתפללים רבים נוספים שהתבקשו לשאת בעול ולהתנדב, ולא באופן ספציפי כלפי המתגיירים.

 

התלונה השנייה עסקה באחזקת תא אחסון ברכבת יחד עם אישה שאיננה אשתו. האיגוד טען כי הרב סיפק "הסבר סביר", וכי לא היו סימנים להתנהגות לא נאותה מצדו. לדברי דראטש, המשלחת שהגיע לוושינגטון לחקור את המקרה "לא חזרה עם המלצה ברמה הדורשת לפטר את הרב מתפקידו".

 

"ההודעה גרמה לי להרגיש חולה"

באת'ני מנדל, אחת המועמדות לגיור אצל הרב פרוינדל, מספרת ל-JTA כי לפני טבילת הגיור המסורתית, ביקש ממנה הרב "לעשות מקלחת ממש ארוכה". "הבקשה נשמעה קצת מוזרה", היא אומרת, אך לא ייחסה לה חשיבות. "אבל כשהרב חיכה לי בחדר ההמתנה, התחלתי לחשוב שזה רק אני שמתנהגת בפרנואידיות". הודעת המשטרה, לדבריה, גרמה לה להרגיש חולה.

 

מנדל מספרת כי הרב ביקש ממנה לדלג על הבדיקות ההלכתיות ההכרחיות לפני טבילה במקווה, כמו גזיזת ציפורניים והסרת עודפי עור ושיער. מנדל, כמו גם מתגיירות אחרות, קיבלה את הסברו של פרוינדל כי נשים הטובלות טבילת גיור, עלולות להיות מתוחות ומבולבלות, ואף לחשוף את עצמן בטעות בפני שלושת הדיינים, הסבר שהרגיע את חששותיה המוקדמים.

 

היא מציינת כי תהליך הגיור היה ללא מסגרת זמן, ומהטבילה במקווה ועד לאישור הרשמי לגיור בבית הדין עברו שנתיים תמימות. "אתה נפגש אתו, עד שבאופן שרירותי הוא מחליט שאתה מוכן ללכת לבית הדין", היא אומרת. "לא היה שום מתווה, ציר זמן, או דרישות ברורות. לא למדתי יהדות או הלכתי לשיעורים בתקופה הזו".

 

שירותי משרד לכבוד הרב

מתגיירות נוספות טוענות כי הרב ניצל את תלותן בו להשלמת הליך הגיור, על מנת

שיספקו לו שירותי משרד ותרומות כספיות לבית הדין שבראשו הוא עומד, לפי דרישתו. על פי ה-JTA, הן ענו עבורו על אימיילים, שילמו חשבונות, וארגנו לו את הקבצים במחשב כמזכירות לכל דבר ועניין.

 

"השיחה אתו נסובה סביב עבודות משרדיות שהתבקשתי לעשות, ולימוד עצמי", אומרת אחת הנשים, תושבת מרילנד שהשלימה את גיורה בשנת 2012, לאחר שנתיים תמימות של עבודות משרדיות עבור פרוינדל. "הייתי כל כך נואשת להשלים את הליך הגיור ולהמשיך הלאה בחיי, שהסכמתי לשתף פעולה".

 

מתגיירת אחרת, החוששת אף היא לתקפות גיורה באם תיחשף, מספרת כי נאלצה לנסוע עם הרב לאוניברסיטת טוסון במרילנד שם לימד פילוסופיה ודת, במסגרת אותן "עבודות פקידותיות" שדרש ממנה הרב לבצע. האישה שהייתה רווקה באותה התקופה, מספרת איך עבדה לילות שלמים כמזכירתו של הרב, ועל ימי החופשה שנאלצה לקחת מעבודתה-שלה רק כדי להשים שעות שינה חסרות, אך לא העזה לסרב.

 

"כשאתה מחליט להתגייר, אתה לא יודע את לוחות הזמנים ומתי אתה תסיים את התהליך. יש כל כך הרבה כוח שמופעל עליך, ובינתיים אתה בלימבו. אתה לא יכול לזוז, אתה לא יכול להחליף עבודות ולעבור למקום אחר, כי אתה מחויב לחיות בתוך הקהילה שבתוכה אתה מתגייר. חשתי ייאוש גדול וצורך לעבור את התהליך כמה שיותר מהר".

 

בין עבודות פקידותיות מתישות אחת לשנייה, היו גם הערות תמוהות של הרב, שנראו למרואיינת "מוזרות ולא ראויות": "הוא העיר הרבה מאוד הערות שלא התיישבו לי", היא אומרת. "הערות על המראה שלי; כמה הוא רואה בי אטרקטיבית - והאם בחורים רודפים אחרי בגלל הלבוש שלי". לדבריה, חשה מאוד לא בנוח לשהות עמו שעות ארוכות לבד.

 

החלטת האיגוד: גיורי הרב תקפים

חשיפתו של הרב כמציצן, לכאורה, מעלה לדיון פתוח בקרב יהדות ארה"ב, את הכוח הרב המונח בידיהם של רבני הגיור, ואת החשש מניצולו לטובת קבלת טובות מיניות או אחרות, מהמתגיירים שתחת חסותם.

 

איגוד הרבנים האורתודוכסי הזדרז להודיע כי "כל הגיורים נותרו על כנם, וכן ינקטו בעתיד צעדים להבטיח את שלומם של המתגיירים העתידיים". ההחלטה שהתקבלה על ידי אב בית הדין של האיגוד, הרב גדליה דב שוורץ, קובעת כי כל ההליכים שביצע הרב טרם מעצרו נותרו תקפים הלכתית, ומתגייריו יהודים לכל דבר ועניין.

 

בהודעה נכתב עוד, כי מאז המעצר פועל הארגון על מנת להיענות לאתגרים שמעמיד האירוע בפני חברי הקהילה. "הצעד הראשון שלנו הוא לפנות אל חברינו שהתגיירו על ידי הרב פרוינדל, ואשר האמון שנתנו חולל, והם מודאגים כלפי מצבם האישי. אנו מתפללים לשלומם של כל הקורבנות, ביניהם הנשים הרבות שטבלו במקווה של 'קשר ישראל' למטרת טהרת המשפחה. ליבנו עם משפחתו של הרב פרוינדל, ואנו מציעים להם תמיכה במהלך התקופה הקשה שהם עוברים".

 

ה-RCA אף הכריז על צעדים שנועדו למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד: תמונה אישה כנציבת תלונות עבור נשים הנמצאות בהליכי גיור, ולמועמדות יודגש כי מעמדן לא ייפגע אם יפנו בתלונה לנציבה, וכי הכל ייעה תחת חיסיון מלא.

 

בנוסף הוחלט כי תמונה ועדה המורכבת מנציגות מקצועית מתחום הרפואה ובריאות הנפש, על מנת שתפקח על פרוטוקול הגיור הנוכחי, ותצביע על הפרות אפשריות של הנוהל מצד רבנים. הוועדה תגיש את מסקנותיה לאיגוד עד לסוף חודש ינואר 2015.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
shutterstock
הרב חיכה בחדר ההמתנה
shutterstock
הגיורים יוכרו. הרב החשוד בארי פרוינדל
מומלצים