שתף קטע נבחר

בגלל האלימות: מבטלים טיולי בי"ס לירושלים

הפיגועים, זריקות האבנים והעימותים ברחבי ירושלים הביאו את עיריית תל אביב להחליט לבטל טיולים של תלמידי כיתות ח' בבתי ספר בעיר לבירה. כך דווח לראשונה בערוץ 10. הערב: בקבוקי תבערה ואבנים בא-טור, אבנים על הרכבת הקלה בבית חנינא

פוחדים לשלוח את הילדים לבירת ישראל: עיריית תל אביב אמורה הייתה לשלוח את תלמידי כיתות ח' בבתי ספר בעיר לאירועי בר מצווה ובת מצווה בירושלים בשבוע הבא, אבל החליטה לבטל את הנסיעה הזו בשל המצב הביטחוני בבירה. כך דיווח הערב (שבת) ערוץ 10.

 

מדובר בטיול בני מצווה שאמור היה להיעשות בשלושה סבבים בימים ראשון, שלישי ורביעי. הטיולים אמורים היו להסתיים בגבעת התחמושת. שלשום התקבלה ההחלטה לבטל את האירועים האלה. בעיריית תל אביב אומרים מנגד כי אירועים אחרים כן יתקיימו בירושלים.

מהומות בין ואדי ג'וז להר הזיתים
מהומות בין ואדי ג'וז להר הזיתים

 

המייל שקיבלו ההורים  ()
המייל שקיבלו ההורים

"אין כל הנחיה גורפת לביטול טיולים בירושלים, נהפוך הוא, בשבוע הבא יצא טיול שנתי של אחד מבתי הספר לירושלים", נמסר מעיריית תל אביב, "מדובר בטיול נקודתי של כיתות ח' שאמור היה להיערך בשבוע הקרוב ולכלול סיורים בכמה מן המקומות שבהם היו לאחרונה מקרי אלימות. על כן, לבקשת ההורים, הוחלט לדחות אותו למועד קרוב אחר".

 

סגן ראש העיר ירושלים עופר ברקוביץ אמר כי "ההחלטה לבטל סיורים בירושלים תמוהה. פנינו לראש העיר תל אביב ולסגנו אסף זמיר במטרה לשנות את ההחלטה. אנחנו צריכים להמשיך לנהל שגרה ולא לתת פרס למפירי הסדר. אנחנו משוכנעים כי ניתן לקיים את הסיורים מבחינה ביטחונית, ומצפים ממקבלי ההחלטות לנהוג באחריות ולהראות את מחויבותם לבירת ישראל". רחל עזריה, אף היא סגנית ראש העיר ירושלים, אמרה בתגובה: "עיריית תל אביב, עצבנתם אותי. ההחלטה שלכם לבטל טיולים של תלמידים לירושלים מקוממת. מאות אלפי ילדים ירושלמים יילכו לגן ולבית הספר, כרגיל. אם אנחנו וילדינו יכולים לשמור על השגרה, גם ילדיכם יכולים להמשיך כרגיל את הטיולים בירושלים".

 

עימותים פרצו גם הערב בכמה מוקדים בירושלים. כמה עשרות רעולי פנים יידו בקבוקי תבערה ואבנים, חסמו כביש והבעירו פחים בסמוך לבית אורות בשכונת א-טור. אדם אחד נפגע קל מאבן. כוח משטרה ומג"ב החל לפעול במקום ולהשתמש באמצעים לפיזור הפגנות. הרכבת הקלה ספגה אבנים בציר בית חנינא-שועפט. לא היו נפגעים באירוע, אך נזק נגרם לשמשה. בהמשך יודתה עוד אבן לעבר הרכבת. קודם לכן יידו צעירים אבנים וירו זיקוקים אל טרקטור בשכונת סילוואן במזרח ירושלים. הטרקטור הוכנס על ידי העירייה כדי לפנות כביש מפסולת ואבנים שהושלכו במהלך המהומות. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. גם באירוע זה פיזרו לוחמי מג"ב את המתפרעים. אבנים יודו שם גם לעבר כוח משטרה, חשוד אחד נעצר.

 

עוד הערב, בבית חנינא זיהה כוח משטרה התארגנות של צעירים עם אבנים. בטרם יידו את האבנים הפתיעו כוח משטרה ולוחמי מג"ב את הצעירים - ועצרו שלושה.

התינוקת חיה זיסל ברון ז"ל ()
התינוקת חיה זיסל ברון ז"ל

במרבית שעות היום נשמר השקט בבירה, תחת אבטחה משטרתית כבדה. עם סיום התפילה בבית הכנסת בסילוואן הגיעו עשרות יהודים ברגל לסעודה משותפת בבית עובדיה, ובסיומה שבו לבתיהם בבית יהונתן ובית הדבש, ללא אירועים מיוחדים.

 

ביום רביעי נרצחה התינוקת חיה זיסל ברון בת השלושה חודשים, ושמונה בני אדם נוספים נפצעו כשעבד א-רחמן א-שלודי, פלסטיני בן 21,

הסיט את מכוניתו לכיוונם ודרס אותם ליד תחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת. הנהג, שריצה בעבר מאסר בגין עבירות ביטחון, ניסה להימלט רגלית - ונורה למוות.

 

הדריסה הצטרפה לאירועים ביטחוניים רבים שקדמו לה, ואלו העלו את רמת הכוננות בעיר לשיא. כוחות גדולים נפרשו בעיר העתיקה ובנקודות קו התפר, ובהן עיסוויה, הגבעה הצרפתית וסילוואן. בין היתר, מתמקדים הכוחות בהלווייתו של הנהג מהכפר סילואד, ובאפשרות לאירועי נקמה באזור.

 

פז כהן, יו"ר ועד ההורים העירוני בירושלים, אמר כי "ויתור על סיור בעיר בכלל, ובכותל בפרט, הוא פספוס עצום במשמעות החשובה של בנות ובני המצווה. רחבת הכותל ושאר האתרים שבהם מסיירים בתי הספר הם בטוחים לחלוטין. ההחלטה מצערת אותנו מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים