שתף קטע נבחר

תפנית בברנוער: עד המדינה חזר מהודאתו

"כולם עשו יד אחת כדי להפיל עליי את המחדלים שלהם, חתמתי על ההסדר כי רציתי לסיים את העניין ולא כי אני מודה בדברים", אמר עד המדינה - לאחר שכבר חתם על עסקת הטיעון

עוד תפנית בפרשת הברנוער: עד המדינה החליט לחזור בו מהודאתו כי בדה ראיות, הודאה שהובילה להסדר טיעון שלפיו היה אמור העד לרצות מעט יותר מחמש שנים בכלא. עו"ד חי הבר, שייצג את עד המדינה זוהר חנקישייב, אמר לשופטת בטרם הצגת הסדר הטיעון הבוקר (יום א') כי מרשו אומר דברים שלא מאפשרים את הצגת ההסדר. בהמשך הודיע עו"ד הבר כי הוא מתפטר מהייצוג בתיק. חנקישייב אמר היום שהוא מתכוון בהמשך ההליך המשפטי לחשוף את התנהלותה הלקויה לדבריו של המשטרה, ולחשוף חומרים שהיו חסויים עד כה.

 

 

לטענת חנקישייב, הוא רצה להודות כדי ל"סיים את העניין" ולא כי הוא מודה בדברים. לפני הדיון אמר חנקישייב: "אני אחשוף את כל השקרים של המשטרה, הפרקליטות ושל כולם. אני לא מפחד מאף אחד". השופטת פנתה אליו וביקשה לשמוע ממנו בדיוק מדוע חזר בו, והוא ענה: "חתמתי על ההסדר לא בגלל שאני מאשר את כל הדברים שהתביעה אומרת עליי, אלא כי אני שם לב שכולם עשו יד אחת כדי להפיל עליי את כל המחדלים שלהם בתיק הזה".

 

חנקישייב בבית המשפט היום. מחפש עורך דין חדש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חנקישייב בבית המשפט היום. מחפש עורך דין חדש(צילום: מוטי קמחי)
  

חנקישייב היה עד המדינה בתיק הברנוער, אך ההסכם איתו בוטל לאחר שהתברר שהערים על המשטרה והפרקליטות, והוביל אותן להאשים את חגי פליסיאן ברצח במועדון. פליסיאן התעקש לאורך כל החקירה כי הוא חף מפשע, וטען כי העד תמרן אותו להודות ברצח שהתרחש באוגוסט 2009 בתל אביב, שבו נורו למוות ליז טרובישי בת ה-16 וניר כץ בן ה-26, ונפצעו עשרות.

 

על פי הסדר הטיעון שאליו הגיע לאחר מכן, חנקישייב היה אמור לרצות 70 חודשי מאסר בפועל, ומהם היו אמורים לרדת שמונה חודשים שכבר ריצה. בסך הכול הוא אמור היה לשבת בכלא עוד חמש שנים וחודשיים.

 המשטרה הבינה בשלב מסוים כי עד המדינה רימה אותה, בין היתר לאחר שנחשפו תכתובות וואטסאפ שבהן הדריך חנקישייב את פליסיאן מה לכתוב לו ומה להגיד, ובעצם גרם לו להפליל את עצמו ברצח בברנוער. הגילויים החדשים הובילו לביטול כתב האישום נגד פליסיאן.

 

חנקישייב היה מוכר למשטרה ורישומים רבים שהיו בידיה העידו כי הוא אינו אמין. שיא התנהלותו הבעייתית הגיע כשברח מדירת המסתור שבה התגורר בזמן החקירה הגלויה. נורה נוספת נדלקה כאשר התברר כי בין חומר הראיות בתיק של פליסיאן לנתונים שמסר למשטרה חנקישייב נמצאו אי התאמות. מזכר בעניין נכתב חודשים לפני מעצרו של פליסיאן, אך לא זכה להתייחסות.

 

כאמור, עורך הדין הבר שייצג את חנקישייב התפטר, והליך ההוכחות במשפט, כולל זימון עדים, יחל כאשר לחנקישייב יהיה עורך דין חדש. עד המדינה הסביר בבית המשפט כי אינו מתכוון להודות בעובדות כתב האישום במסגרת הסדר הטיעון שעליו חתם. חנקישייב טוען כי פעל על פי הנחיות החוקרים ולא יוותר על הגעתו של אף שוטר להעיד. כאמור, הוא גם ביקש לפני חתימתו על הסדר הטיעון כי התובעת בתיק, אושרה גז, תשמש עדת הגנה לטובתו יחד עם ראש ימ"ר תל אביב גדי אשד. חנקישייב מבטיח לחשוף את התנהלותה הלקויה של המשטרה והוא צפוי לבקש מבית המשפט לחשוף חומרים שהיו עד כה חסויים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חנקישייב בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
צילום: יובל חן
עו"ד הבר
צילום: יובל חן
מומלצים