שתף קטע נבחר

פס אחד: אין חזיר באוכל, שני פסים: חזיר

עוד השבוע על המדפים: ערכת בדיקה לאיתור חזיר באוכל באמצעות בידוד הדי-אן-איי של החזיר. שני המפתחים הצרפתים עובדים כעת על ערכה שתבדוק גם האם הבשר עבר שחיטה, באמצעות רמות חמצון בבשר

יש חזיר? הבדיקה תחשוף: סוכנות הידיעות "רויטרס" מדווחת כי שני מפתחים צרפתים הצליחו לפתח בדיקה מהירה, שתזהה עבור מוסלמים ויהודים עקבות של בשר חזיר באוכל. הבדיקה שנראית כמו ערכה לבדיקת הריון, כוללת מקלון בדיקה ומבחנה המכילה מים חמים, שלתוכה יתבקשו להוסיף דוגמית מהמאכל שאותו הם מעוניינים לבדוק. המקלון שיוכנס לתוך התערובת ייתן את "פסק הדין". בתוך מספר שניות תופיע בחלונית המקלון התשובה: פס אחד יציין כי המוצר נקי מעקבות חזיר, ואילו שני פסים יצביעו על נוכחותו של הבשר האסור במוצר שנבדק.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

רק בצרפת לבדה יהוו כחמישה מיליון המוסלמים (8% מכלל אזרחי צרפת), קהל יעד לבדיקה החדשנית, ועמם צרכני קוסמטיקה או תרופות, שירצו לגלות אם יש "דבר אחר" במוצר שרכשו.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

שני המפתחים, ג'אן פרנסואה ג'וליאן ועבדרחמן חאווי, צרפתי יליד אלג'יר, סיפרו כי הרעיון החדשני נהגה במוחם לאחר השערורייה שהתחוללה ברחבי אירופה לפני כשנתיים, בקרבות הימצאותו של בשר סוס במנות מיקרו קפואות, במקום בשר פרה. בנוסף, על פי אתר RT, בשנת 2011 התברר כי נקניקיות שנמכרו במרכולים מוסלמיים כ"חלאל", התגלו כמכילים בשר חזיר.

 

מקלון בדיקה ומבחנה המכילה מים חמים (רויטרס) (רויטרס)
מקלון בדיקה ומבחנה המכילה מים חמים(רויטרס)

 

ג'וליאן שכבר הספיק להיות מעורב בפיתוח מוצרים שיסיעו לסובלים מאלרגיות מזון, מספר כי עבדרחמן בא אליו עם הרעיון החדש. "הוא אמר לי: אלרגיות ואי סבילות אמנם מעניינות, כמובן, אך אתה צריך לגוון את התזונה שלך מחלבונים מהחי, וכך עלה הרעיון לבודד את הדי-אן-איי של החזיר, ולפתח תגובת אנטי ספציפית לבשר החזיר".

 

בקרוב: ערכה הבודקת אם הבשר נשחט

השניים טוענים כי כיום אין באפשרותו של הצרכן מן השורה לבדוק ולאתר רכיבים במזון שהוא רוכש. ואכן, הבדיקות שייקראו "חלאל טסט" אומנם לא יזהו האם הבשר נשחט כהלכה, אך יוודאו שהוא עשוי מבקר ולא מחזיר. בדיקה אחרת שהשניים מפתחים בימים אלה, עשויה לזהות בעתיד האם הבשר עבר שחיטה על פי רמות החמצון בדם.

 

צמד היזמים מבהיר כי את הבדיקות ניתן יהיה לרכוש תמורת 6.99 אירו, ודיוק התשובה עומד על 99%. עד בינתיים, עוד לפני יום רביעי הקרוב - יום ההשקה הרשמי - הספיקו השנים לקבל מעל עשרת-אלפים הזמנות למוצר.

 

המוסלמים בצרפת כבר הודיעו כי יאמצו את המוצר החדש. עובד במרכול המוכר בשר חלאל, מוחמד חתמי, אמר לרויטרס כי "עם הבדיקה הזו נוכל באמת לגלות אם יש בשר חזיר במוצרים, או לא".

 

תומס ניינגר, אחד המשקיעים בחברת "קפיטל ביוטק" של השניים, הודיע כי זוהי רק ההתחלה. השניים כבר פתחו בדיקה לזיהוי אלכוהול במוצרי מזון, שתצטרף אל סט הבדיקות של רכיבים האסורים על פי הקוראן, שלדברי "הבריטן בארד" יסייעו לאנשי עסקים ערבים בנסיעות עבודה.

 

אתר RT מדווח כי כבר בשבועות הקרובים צפויות להגיע למדפים בדיקות נוספות שיסייעו לצרכנים האלרגיים לחלב פרה לאתר הימצאותו של חלב באוכל, וכי חולי צליאק יוכלו לזהות בעתיד עקבות של גלוטן במזונות שונים.

 

כעת נותר רק לראות האם ארגוני כשרות יהודיים יאמצו את הבדיקה כחלק ממערך בדיקת כשרות המזון שעליה הם מפקחים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רויטרס
ערכת הבדיקה. תימכר ברשת מהשבוע הבא
רויטרס
מומלצים