שתף קטע נבחר

לראשונה: נשים קראו בתורה ברחבת הכותל

לאחר 25 שנות מאבק, הצליחו "נשות הכותל", בצעד היסטורי, לקיים קריאה בתורה בעזרת הנשים - זאת לאחר שאחת הפעילות הבריחה בתיק הטלית שלה ספר תורה זעיר ועתיק, שנעלם מעיניי המאבטחים. רב הכותל: "נעשה מאמצים שאירוע זה לא יישנה"

לא מסתפקות בטלית ותפילין: חברות ארגון "נשות הכותל", הנאבקות למען חופש דת ברחבת הכותל המערבי, קיימו במקום הבוקר (ו') קריאה בתורה על ידי אישה. בקבוצת המתפללות ובקרן למורשת הכותל אומרים כי זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה הדבר מתאפשר באתר הקדוש.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

זמני כניסת ויציאת השבת - ועוד על פרשת נח

 

ב-2013 קבע בית המשפט המחוזי בירושלים בהחלטה תקדימית, כי נשים רשאיות לקרוא בתורה בכותל, אך תקנון המקום, המחייב שימוש בספרי תורה השייכים לו ואוסר הכנסת ספרים מן החוץ, מנעה זאת מהן עד עתה. הקריאה הבוקר התאפשרה לאחר שאחת המתפללות החביאה בתיק הטלית שלה ספר תורה זעיר, שנעלם מעיניי המאבטחים.

 

הפעילות הבריחו פנימה ספר תורה עתיק

לרגל ראש חודש חשוון, החל היום, קיימו חברות הארגון תפילה בעזרת הנשים - כפי שהן נוהגות לעשות זה 25 שנים מדי חודש, והפעם אף קיימו במקום טקס מיוחד לנערה שהגיעה למצוות.

 

"לא מקרי שמונעים מאיתנו את ספר התורה, כי התורה נותנת המון כוח, ורוצים למנוע מנשים את הכוח הזה" (צילום: נשות הכותל) (צילום: נשות הכותל)
"לא מקרי שמונעים מאיתנו את ספר התורה, כי התורה נותנת המון כוח, ורוצים למנוע מנשים את הכוח הזה"(צילום: נשות הכותל)

 

בפעולת הסחה הן ניסו להכניס ספר תורה רגיל דרך הכניסה הראשית לרחבה, וכרגיל נבלמו, אך במקביל הצליחה מתפללת להחדיר פנימה ספר עתיק, בן כ-200 שנה, שהובא במיוחד מאנגליה. למרבה ההפתעה, האירוע כולו עבר בשקט, ללא מחאה מצד באי המקום האחרים.

 

ספר התורה הזעיר הזה נכתב כדי להסתירו בגולה... בדיוק מאותן הסיבות נאלצנו להכניסו, בהיחבא, רק שהפעם את האיסורים מטיל יהודי על יהודים" (צילום: נשות הכותל) (צילום: נשות הכותל)
ספר התורה הזעיר הזה נכתב כדי להסתירו בגולה... בדיוק מאותן הסיבות נאלצנו להכניסו, בהיחבא, רק שהפעם את האיסורים מטיל יהודי על יהודים"(צילום: נשות הכותל)

 

מנכ"לית "נשות הכותל", לזלי זקס, אמרה: "בהתרגשות רבה קיימנו היום את מצוות הקריאה בתורה שנמנעת מאיתנו בניגוד לחוק ובשרירות לב. ספר התורה הזעיר הזה נכתב כך כדי להסתירו ולאפשר את הקריאה בו למרות האיסורים שחלו על תפילת יהודים בגולה. בדיוק מאותן הסיבות נאלצנו להכניסו, בהיחבא, רק שהפעם את האיסורים מטיל יהודי על יהודים".

 

חברת הנהלת הארגון, אביגיל אנטמן, הוסיפה: "עשינו היום דבר פשוט ומובן מאליו, אך יחד עם זאת, היסטורי. אין להשוות תפילה עם ספר תורה לתפילה בלעדיו. קריאה בספר התורה היא-היא הדבר האמיתי. כולנו הסתופפנו היום בהתרגשות סביב ספר התורה, ורק ארבע זכו לעלות לתורה. לא מקרי שמונעים מאיתנו את ספר התורה, כי התורה נותנת המון כוח, ורוצים למנוע מנשים את הכוח הזה".

 

רב הכותל: "מביע צער"

מלשכת רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', נמסר בתגובה: "קבוצה קטנה של

נשות הכותל ביצעו הבוקר הטעיה, ולאחר שנמנע מהן להכניס ספר תורה גדול - הכניסו בעורמה ספר קטן לעזרת נשים.

 

"רב הכותל החליט לא להעצים את האירוע, וביקש להתעלם מאי עמידתן בנהלי הכותל, מתוך חשש לפגיעה בקדושת ספר התורה. בעתיד ייעשו מאמצים שלא יישנה אירוע זה, ולא יוכנס ספר תורה לכותל כמו שאסור לכל אדם, גברים ונשים כאחד.

 

"רב הכותל הביע צער על פעילות קבוצה זו, המבקשת למנוע כל פשרה בכותל המערבי כפי שמנסים לגבש ראש הממשלה, מזכיר הממשלה ויו"ר הסוכנות היהודית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נשות הכותל
"בהתרגשות רבה"
צילום: נשות הכותל
צילום: אלכס קולומויסקי
"מנסות למנוע כל פרשה בכותל"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים