שתף קטע נבחר

בשורה לגאים: חוק הפונדקאות אושר בכנסת

הצעת החוק, שמאפשרת בין היתר לזוגות חד-מיניים עד גיל 54 להשתמש בשירותי פונדקאית כדי להביא תינוק לעולם, אושרה בקריאה ראשונה. בכנסת התנהל דיון סוער: "זה חוק מושחת, מייבאים תינוקות כמו בשר קפוא"

בתום דיון סוער וחילוקי דעות קשים, אישרה מליאת הכנסת אתמול (ב') בקריאה ראשונה את הצעת חוק הפונדקאות של שרת הבריאות יעל גרמן, שמאפשר הן לזוגות בני אותו מין והן לבודדים להביא ילד לעולם באמצעות אם פונדקאית בישראל. התיקון לחוק כולל גם הסדרת פונדקאות שנעשתה בחו"ל והסדרת מעמדם של תינוקות המובאים לישראל. במהלך הדיון, שהיה סוער בחלקו, הצביעו 45 ח"כים בעד, 15 התנגדו ושלושה נמנעו.

 

החוק מבקש לערוך שינוי דרמטי ביחס לנושא הפונדקאות ומטיב בין היתר עם זוגות בני אותו מין, שעד כה נדרשו לעבור הליך בירוקרטי מורכב, בעיקר כשמדובר בהליך פונדקאות שהתבצע במדינות אחרות. הצעת החוק אינה מתייחסת להומואים או ללסביות במפורש, אלא מתירה "לכל אדם בנפרד" להפוך להורה בסיוע פונדקאית - עד גיל 54. גיל המקסימום לפונדקאית יעלה מ-36 ל-38, על מנת להגדיל את ההיצע, ונקבע כי ועדה של משרד הבריאות תפקח על ההליך, שעלותו תוגבל ל-160 אלף שקלים.

 

היוזמה זכתה לתמיכת רוב סיעות הקואליציה - יש עתיד, ישראל ביתנו, התנועה והליכוד - בעוד באופוזיציה היו הדעות חלוקות. במרצ נמנעו נשות הסיעה זהבה גלאון, תמר זנדברג ומיכל רוזין, בעוד חברי הכנסת ניצן הורוביץ ואילן גילאון תמכו בו. במפלגת העבודה, לעומת זאת, התקבלה החלטה לתמוך בחוק אולם כמה חברי כנסת שהתנגדו לכך העדיפו להיעדר מהמליאה בזמן ההצבעה. בבית היהודי התנגדו באופן נחרץ לחוק בטענה כי הוא מאפשר שינוי של מבנה המשפחה בישראל, ועל מנת למנוע עימותים, ניתן לחברי הסיעה חופש הצבעה. במפלגה התחייבו גם להמשיך ולנסות לסכל את הצעת החוק.

 

"זהו חוק מושחת, רק מושחתים יכולים לתמוך בו", הצהיר ח"כ ניסים זאב (ש"ס), שנאם נגד החוק. "מה זה, ייבוא וייצוא של תינוקות? כאילו שמדובר פה בבשר קפוא. החוק מאפשר לייצר ילד ללא הסכמת הבעל. מאיפה החוצפה הזאת? האם זה לא דבר מושחת שאישה יכולה לעשות משהו מאחורי גבו של הבעל? החוק מתיר הונאה ורמאות, מעודד חטאים ופשעים, ופוגע בבעל שלא יודע שנולד ילד שהוא לא שלו. זה ללא ספק חוק מושחת ברמה המוסרית" .

 

חברות הכנסת ממרצ ניהלו ויכוח קולני עם גרמן במליאה: "מאז היווסדה מקדמת מרצ שוויון לקהילה הגאה ולנשים, אבל מרצ לא תתמוך בחוק שמסייע לקבוצה אחת אבל במקביל פוגע קשות בזכויות האחרת", הן הסבירו. "יש עתיד צריכה להיגמל מחקיקה פזיזה שנועדה לגרוף כותרות לרגע ולעשות עבודה יסודית: על יש עתיד לתקן את החוק כך שיהיה מאוזן - אז מרצ תהיה הראשונה לתמוך".

 

"לכל אחד יש את הזכות להיות הורה"

גרמן השיבה למבקרים ואמרה: "צר לי שלא קראתם את החוק. לא יכול להיות מקרה שבו פונדקאית נשואה לא אמרה לבעלה שהיא עוברת את התהליך, כי אז לא יהיה אישור. נקודת המוצא שלנו היא שהזכות להורות קיימת לכל אחד - לאישה בודדת, לגבר בודד, לזוגות חד-מיניים". ביחס לביקורת על "מכירת גופה של האישה" היא אמרה: "איך אפשר לומר שהפונדקאית מוכרת את גופה? הן בעצמן אומרות, מי יחליט עבורנו אם נהיה פונדקאיות או לא? זכותה של האישה לגופה. זכותה ללדת וזכותה להפיל. זהו חוק פורץ דרך ששם קץ לאפליה רבת שנים".

 

גם יו"ר יש עתיד, שר האוצר יאיר לפיד, בירך על קידום יוזמת החקיקה ואמר: "עשינו היום צעד חשוב ומשמעותי בדרך לאפשר לאלפי זוגות בני אותו מין ולזוגות חשוכי ילדים להגשים את אחד הרצונות הטבעיים ביותר - לגדל ילד ולהקים משפחה. לכל אחד יש את הזכות להיות הורה".

 

בחודש דצמבר אשתקד הודיעה שרת הבריאות יעל גרמן על רפורמה בתחום הפונדקאות, שהתבססה על המלצות ועדה בראשות פרופסור שלמה מור יוסף. מתוך חשש לזינוק מחירים, הציעה הוועדה להתיר פונדקאות להומואים אך רק באופן אלטרואיסטי - אישה שתסכים "לנדב את רחמה" - אך גרמן קבעה כי יש להחיל שוויון מלא בין קבוצות האוכלוסייה.

 

"התחושה היא שהביציות הפשירו", אמרה שרת הבריאות לאחר אישור הצעת החוק בממשלה. "כעת, כשהחוק יצא מההקפאה, אנו מתכוונים להניע אותו במהירות כדי להביא לשוויון המיוחל בחברה בישראלית. זהו יום בשורה. הצעת החוק מאזנת בין הרצון של כל אחד ואחת להיות הורה לבין השמירה על הפונדקאית וזכויותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים