שתף קטע נבחר

ארדואן התלונן: הקריקטוריסטים יצאו למלחמה

תלונה של נשיא טורקיה נגד קריקטוריסט שעורר את חמתו הביאה להגשת כתב אישום ודרישה למאסר בן עשור נגד האמן. חבריו לתחום לא נשארו חייבים והחלו להפיץ בטוויטר המוני קריקטורות שבהן מככב ארדואן. צפו ביצירות

ניסיון נוסף לסתום פיות: התביעה בטורקיה הגישה בשבוע שעבר כתב אישום נגד קריקטוריסט מפורסם שצייר קריקטורה בגנות הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, וביקשה לשלוח אותו למאסר בן 9 שנים ו-10 חודשים. אך עמיתיו לתחום לא התכוונו להשלים עם ניסיון ההשתקה מהר כל כך.

 

עוד חדשות בעולם :

כשל אבטחתי: צעיר התנגש בר"מ בריטניה

בן 5 בבידוד בניו יורק: חשש שנדבק באבולה

איפה מוכרים בעולם קרטון חלב ב-42 שקל?

התביעה: עונש מוות לקפטן המעבורת שטבעה

 

הקריקטוריסט הבריטי מרטין רוסון, שיצירותיו מתפרסמות דרך קבע בעיתונים "גרדיאן" ו"אינדיפנדנט", החל בקמפיין טוויטר המעודד קריקטוריסטים לפרסם קריקטורות שבהן יככב ארדואן במטרה להעלות את המודעות לניסיונות הטורקיים לאיים על אמנים המבקרים את הממסד.

"ארדואן מגיב לביקורת לא צודקת". היצירה של מרטין רוסון ()
"ארדואן מגיב לביקורת לא צודקת". היצירה של מרטין רוסון

הקריקטורה של קארט שהכעיסה את ארדואן ()
הקריקטורה של קארט שהכעיסה את ארדואן

"אולי, אם זה בטוח, חבורה של קריקטוריסטים ברחבי העולם יצייצו קריקטורות של ארדואן כדי ללמד אותו ענווה מול האל ומולנו, הקריקטוריסטים. אחרת עשוי להתקבל הרושם שמדובר ברודן נרקיסיסטי. החלו לשרבט, חברים!", קרא רוסון בטוויטר והוסיף את ההאשטאג ErdoganCaricature#. עשרות קריקטוריסטים נענו לקריאתו.

 

בקריקטורה של קארט שעוררה את חמתו של ארדואן, אז כיהן כראש הממשלה, נראים שני גברים גונבים כסף מכספת. אחד מהם אומר: "אל תמהר, השומר שלנו הוא הולוגרמה". ברקע נראית דמותו של ארדואן מעלימה כביכול עין מהנעשה. קארט התייחס ביצירתו להופעתו של ארדואן בתור הולוגרמה בכנס מפלגתו בתחילת ינואר וכן לפרשת השחיתות שהעיבה אז על שלטונו.

"הקצב. היכנסו ותראו את המוצרים הטעימים שלי". קריקטורה נוספת
"הקצב. היכנסו ותראו את המוצרים הטעימים שלי". קריקטורה נוספת

"הפסיקו עם זה" ()
"הפסיקו עם זה"

לפי כתב האישום, ארדואן הגיש תלונה פלילית נגד מוסא קארט, קריקטוריסט שעובד בעיתון "קומהורייט" הטורקי, משום שהעליב והשפיל אותו בקריקטורה שפרסם בעיתון ב-1 בפברואר 2014. משרד התובע פסק תחילה כי אין בסיס משפטי להרשעתו של קארט. אולם בשל התנגדותו של עורך דינו של ארדואן, החליט בית משפט כי הקריקטורה חצתה את גבולות הביקורת וקבע כי ניתן לערוך לקארט משפט. בדיון שנערך ביום חמישי האחרון הוחלט לזכות את קארט.

 

"שוב מתברר כי הצדק בטורקיה הוא קריקטורה ולא צדק אמיתי", אמר קארט באשר למשפטו. הוא ציין כי אף אחד מ-209

המעורבים בחקירת פרשת השחיתות שנחשפה בדצמבר שנה שעברה, לא יעמוד לדין משום שהתביעה החליטה לבטל את האישומים נגדם. "הקריקטוריסט עמד למשפט... אפילו הקריקטוריסטים לא ציירו במוחם אפשרות כזאת", אמר קארט.

 

"כן ציירתי את הקריקטורה אבל לא התכוונתי להעליב", אמר קארט בדיון שבו זוכה. "רק רציתי להראות את העובדות. אני ממש חושב שאנחנו בתוך קריקטורה עכשיו. אני כאן כשכל החשודים במעשי השחיתות אינם. אני חייב לומר שזה מצחיק מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להפסיק לצייר אותו? ארדואן בקריקטורה
מומלצים