שתף קטע נבחר

חשש לחיסול: נשלח לכלא ולא לעבודות שירות

שירות המבחן המליץ להקל על עבריין שהורשע בהחזקת כלי נשק גנוב. אבל הממונה על עבודות השירות חשש מסכסוך שלו עם משפחת פשע

הממונה על עבודות השירות סירב לקבל לעבודה עבריין שהורשע בביצוע עבירות נשק, בשל החשש שעבריינים אחרים יפגעו בחייו. בית משפט השלום בכפר סבא החליט לאחרונה לא להתערב בשיקול דעתו של הממונה, ושלח את הנאשם לשנה בכלא.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

נגיב מטר הורשע על יסוד הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בהחזקת שני אקדחים טעונים, אחד מהם גנוב. במסגרת ההסדר הוסכם שהמדינה תעתור לעונש של עד 20 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס.

 

בהתאם להמלצת שירות המבחן, שלפיה עדיף שירצה את עונשו בעבודות שירות, הורתה השופטת דנה מרשק מרום, שדנה באותה תקופה בתיק, לבחון את כשירותו של הנאשם לביצוע העבודות.

 

אלא שהממונה על עבודות השירות פסל את מטר וקבע כי אינו מתאים לבצע עבודות שירות. לדבריו, על פי חוות דעת המשטרה, הנאשם משתייך לכנופיה בטירה המסוכסכת עם משפחת פשע, וקיים חשש שהוא ייפגע בעיצומן של העבודות.

 

התיק הועבר באותו שלב לשופט מיכאל קרשן, שעיין בחומר המודיעיני וציין שהמשטרה הגבילה את ההמלצה לא לשבץ את הנאשם בעבודות שירות רק לאזור השרון, כך שבעיקרון, ניתן היה לשבץ את מטר לבצע עבודות שירות במקום אחר בארץ.

 

עם זאת הוסיף השופט שלנוכח תיק המשטרה, החשש לפגיעה בחיי הנאשם מבוסס. עוד הוא קבע כי במקרה כזה, לממונה נתונה הסמכות לקבוע שמועמד אינו מתאים לביצוע עונש בדרך של עבודות שירות.

 

השופט קרשן הוסיף כי אם הכנופיה תרצה לפגוע בנאשם, היא תוכל לאתרו בכל מקום שבו יבצע את העבודות, גם מחוץ לאזור השרון, והדבר עלול להביא לא רק לפגיעה באחרים אלא גם להרתיע מעסיקים שמוכנים להעסיק עובדי שירות.

 

"לפיכך, גם אם הייתי סבור שהעונש המתאים לנאשם הוא מאסר שירוצה בעבודות שירות (ואיני סבור כך), לא הייתי מתערב בשיקול דעתו של הממונה על עבודות השירות", הוסיף השופט קרשן.

 

משכך, ובהתאם למתחמי הסדר הטיעון, נגזרו על מטר 12 חודשי מאסר בפועל, שישה חודשי מאסר על תנאי, וקנס של 5,000 שקל.

 

גם כאשר בית המשפט מחויב לעיין בתסקיר שירות המבחן או בחוות דעתו של הממונה על עבודות שירות, הוא אינו חייב לגזור את דינו של הנאשם על פיהם. עם זאת, משתמע מגזר הדין, כי ככלל יטה בית המשפט לאמץ את חוות דעתו של הממונה על עבודות שירות בדבר אי-התאמתו של הנאשם לביצוע עונש בעבודות שירות, אם ייווכח כי חוות הדעת מושתתת על סכנה שנשקפת לחייו של הנאשם או אדם אחר כתוצאה מריצוי העונש בדרך זו.

 

  • לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד נעמי משאשה
  • ב"כ הנאשם: עו"ד מיכל רייכמן
  • עו"ד סרגי (דוד) מורין, ממשרד נחמני בר מורין , עוסק בדין הפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים