שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סמרטפונים ורכב: אפריקה כבר לא כ"כ ענייה
  דו"ח חדש קובע כי 34% מתושבי אפריקה כבר משתייכים למעמד הביניים, והחיים משתנים: קונים מקררים וטלוויזיות, אפילו כסף לאופנוע יש. הבעיה: מי ילמד אותם לחסוך? מהפך בדרא"פ: יותר שחורים מלבנים במעמד הביניים

  יותר מאחד מכל שלושה אפריקנים הצליח להיכנס למעמד הביניים בעשור האחרון, ומספרם של בני המעמד הזה צפוי לגדול הודות לצמיחה הכלכלית המהירה. כך עולה מדו"ח חדש של "בנק הפיתוח האפריקני".

   

  לפי הדו"ח, לפחות 370 מיליון אפריקנים - כלומר 34% מתוך 1.1 מיליארד תושבי היבשת השחורה - נכללים עכשיו במעמד הביניים. עורכיו מעריכים כי המעמד הזה יסייע גם הוא מצדו לקדם צמיחה כלכלית ופיתוח ביבשת, ועד לשנת 2060 צפויים להיכלל במעמד הזה 42% מתושבי אפריקה.

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  "יש מעמד ביניים יציב והוא צומח", אמר מתולי נקובה, בכיר החוקרים. "זה גורם מניע גדול להשקעה באפריקה", הכריז במסיבת עיתונאים ביוהנסבורג שבדרום אפריקה.

  מראות לחימה במרכז אפריקה. מעמד ביניים צומח במפתיע גם באזור זה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מראות לחימה במרכז אפריקה. מעמד ביניים צומח במפתיע גם באזור זה(צילום: AFP)
  קרן המטבע הבינלאומית מעריכה שהצמיחה הכלכלית של אפריקה, שהואצה על-ידי הגדלת ההשקעות במשאבים טבעיים ובתשתיות ביבשת, תגיע השנה ל-5.1%, עלייה לעומת 4.7% בשנת 2013. להערכת הקרן, הצמיחה צפויה לטפס עד לשיעור של 5.8% בשנה שלאחר מכן.

   

  במחקר הוגדרו מי שמשתייכים למעמד הביניים ככאלה שיש להם כוח קנייה של 2.20 דולר עד 20 דולר ביום. המחקר מצא כי השכבה הזו חזקה במיוחד במדינות שבהן יש מגזר פרטי איתן.

  ילדה ברפובליקה המרכז אפריקנית. עד 2060, כמעט חצי מהאפריקנים ייכנסו למעמד הביניים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ילדה ברפובליקה המרכז אפריקנית. עד 2060, כמעט חצי מהאפריקנים ייכנסו למעמד הביניים(צילום: רויטרס)

  צפון אפריקה מובילה את הדירוג בהקשר זה: 77% מתושביה נחשבים לבני מעמד הביניים. באופן מפתיע ניצב לאחר מכן אזור מרכז אפריקה, ש-36% מתושביו משתייכים לקטגוריה הזו, אף שרבים מהם נחשבים לפגיעים. האזור הדרומי של היבשת נמצא במקום השלישי בלבד, אף שבו שוכנת הכלכלה המפותחת ביותר באפריקה - זו של מדינת דרום אפריקה. אזור מערב אפריקה רביעי בדירוג - 34% מתושביו מוגדרים כבני מעמד הביניים. מדינות מזרח אפריקה נמצאות בתחתית הדירוג, ורק רבע מתושביהן משתייכים למעמד הביניים.

   

  פילים בטנזניה. בגאנה עלייה של 81% ברכישת מכוניות ואופנועים (צילום: AP) (צילום: AP)
  פילים בטנזניה. בגאנה עלייה של 81% ברכישת מכוניות ואופנועים(צילום: AP)

  כדי להגדיר את מעמד הביניים נעשה שימוש בין השאר במדדים כמו צריכה ובעלות על מוצרים כמו טלוויזיות, מכוניות ומקררים. פרמטרים אחרים היו גישה לחשמל, מקורות שתייה וסוג השירותים.

   

  המחקר נערך ב-37 מדינות באפריקה וסקר כ-800 אלף בתי אב. עורכיו קובעים כי ברוב המדינות גדל מעמד הביניים בעשור האחרון. בגאנה, למשל, גדל שיעור המחזיקים במכוניות ובאופנועים ב-81%.

   

  "מעמד הביניים של אפריקה צמח בגודל ובכוח הקנייה, במקביל לכך שהצמיחה הכלכלית הגדולה בשני העשורים האחרונים הפחיתה את העוני", נכתב בדו"ח שכותרתו "מעמד הביניים הצומח של אפריקה".

  קניה. הבעיה של אפריקה: צריכה בלתי מבוקרת (צילום: ניר (שוקו) כהן, אלי סטרול) (צילום: ניר (שוקו) כהן, אלי סטרול)
  קניה. הבעיה של אפריקה: צריכה בלתי מבוקרת(צילום: ניר (שוקו) כהן, אלי סטרול)

  עם זאת, רבים במעמד הביניים החדש מתקשים לחסוך כסף לעתיד על רקע הרכישה הגדולה של מוצרים. מומחים ופעילים מזהירים כי

  האפריקנים יצטרכו לאמץ בשלב מסוים תרבות של חיסכון לעתיד.

   

  הדו"ח העדכני חושף גם שמעמד הביניים בקרב השחורים בדרום אפריקה עבר את מעמד הביניים בקרב הלבנים, הודות למדיניותה של ממשלת דרום אפריקה שמטרתה לחזק את השחורים, שהופלו תחת משטר האפרטהייד.

   

  אפילו במדינות המדורגות בין העניות ביותר ביבשת, למשל סיירה ליאון, זוהה מעמד ביניים "קטן אבל הולך וגדל", המורכב בעיקר מהאליטה המשכילה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  חיילים-ילדים באפריקה. הסבל עדיין גדול, אבל יש תקווה
  צילום: AFP
  מומלצים