שתף קטע נבחר

בכירים בוושינגטון: "לנתניהו לא היה אומץ לתקוף באיראן"

מתקפה חסרת תקדים מצד בכירים בוושינגטון נגד ראש הממשלה. אחד מהם כינה את נתניהו Chickenshit, פחדן בתרגום לעברית, שרוצה רק לשרוד פוליטית. "הוא לא רבין, לא שרון ובטח לא בגין". לדברי העיתונאי ג'פרי גולדברג, בכוונת נתניהו לעקוף את אובמה ולפנות לקונגרס ולעם האמריקני אם יושג הסכם עם איראן

כשנראה שהמשבר ביחסים בין ארצות הברית לישראל לא יכול להיות גרוע יותר, בכירים בוושינגטון מרחיבים את הקרע עוד יותר. העיתונאי האמריקני ג'פרי גולדברג הביא אמש (יום ג') דברים מתוך בכירים בממשל האמריקני, שאחד מהם כינה את ראש הממשלה בנימין נתניהו Chickenshit (פחדן בתרגום לעברית).

 

עוד בחדשות:

בכיר הרשות הסית - תעודת ה-VIP שלו נשללה

האפיפיור: מקבל את תיאוריית המפץ הגדול

 

במרוצת השנים, מספר גולדברג, כינו גורמי ממשל בוושינגטון את נתניהו כסרבן, רברבן, קצר ראייה, אטום, שחצן ולוקה בתסמונת אספרגר. גולדברג אומר כי הוא מופתע לשמוע בפעם ראשונה כינוי כמו chickenshit. מפעם לפעם תיארו גורמי ממשל את נתניהו כמנהיג שמתנהג כמו ראש העיר ירושלים שלא רואה דבר חוץ משרידותו הפוליטית.

 

בימים האחרונים החליפו ישראל וארה"ב מהלומות סביב החלטת נתניהו להורות על בנייה של יותר מאלף יחידות דיור במזרח ירושלים. לדברי גולדברג, המהלך הזה הוא סימן נוסף שממשל אובמה וממשלת נתניהו נמצאות בדרך לפיצוצו של משבר רחב היקף שהוא החמור ביותר בין המדינות אי פעם.

 

לדברי גולדברג, המצב עשוי להחמיר לאחר בחירות האמצע לקונגרס בחודש הבא. העיתונאי האמריקני המוערך אף טען כי בשנה הבאה עשוי ממשל אובמה להסיר את הכיסוי הדיפלומטי שהוא מעניק לישראל במסדרונות האו"ם, אך עוד לפני זה צפוי משבר בדמות הסכם אפשרי עם איראן בנוגע לגרעין.

 

גולדברג מציין משיחות שקיים עם כמה אישים כי נתניהו "מחק" את אובמה בכל הנוגע למאבקו נגד הסכם גרעין ובכוונתו לפנות ישירות לקונגרס ולעם האמריקני במקרה שהסכם כזה אכן יושג. "הדבר הטוב בנתניהו הוא שראש הממשלה הישראלי מפחד לפצוח במלחמה", גרס בכיר בממשל בראיון למגזין "אטלנטיק". "הדבר הרע בו שהוא לא רוצה לעשות דבר עבור הפלסטינים או עבור מדינות ערב המתונות".

אובמה ונתניהו בפגישתם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה ונתניהו בפגישתם(צילום: AFP)

כבר אין הרבה חיוכים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כבר אין הרבה חיוכים(צילום: AFP)

"הדבר היחיד שמעניין אותו הוא להגן על עצמו מפני תבוסה פוליטית", המשיך הבכיר. "הוא לא רבין, לא שרון ובטח לא בגין. אין לו אומץ".

 

גולדברג שוחח עם בכיר אחר בממשל שלדבריו מעורב באופן ישיר בכל הנוגע לישראל באופן יום יומי. אותו בכיר הסכים עם דבריו של עמיתו בנוגע לכך שנתניהו פחד בכל הנוגע לתהליך השלום שנמצא במצב של "קומה", לדבריו.

 

עם זאת, אותו בכיר ציין כי נתניהו גם פחד בכל הנוגע לאיום הגרעין האיראני. "הממשל האמריקני כבר לא מפחד שנתניהו יורה על תקיפה נגד מתקני הגרעין. זה מאוחר מדי עבורו. לפני שנתיים-שלוש זאת עוד הייתה אפשרות, אבל לא היה לו אומץ ללחוץ על ההדק", הסביר הבכיר. "זה היה שילוב של הלחץ שאנחנו הפעלנו יחד עם חוסר רצונו לעשות משהו דרמטי ועכשיו זה מאוחר מדי".

 

"ביבי מבלף"

אותן הערכות מייצגות שינוי בדרך שבה ראה הנשיא ברק אובמה את נתניהו. בשנים 2010 ו-2012, גורמים בממשל האמריקני היו משוכנעים שראש הממשלה ושר הביטחון דאז אהוד ברק הכינו תוכנית לתקיפה באיראן. בתגובה השתמש הממשל באיום כדי לשכנע את בנות בריתה של ארה"ב לתמוך בסנקציות נגד איראן כדי למנוע את התקיפה.

הקונגרס לנגד עיניו של נתניהו. הנאום ב-2011 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הקונגרס לנגד עיניו של נתניהו. הנאום ב-2011(צילום: רויטרס)

עם זאת, הפחד האמריקני מתקיפה ישראלית נגד מתקני הגרעין היה אמיתי. המפקדה המרכזית של צבא ארה"ב בטמפה שבפלורידה עקבה באופן קבוע אחר תבניות של מזג אוויר והמצב בשטח כדי לחזות בדיוק מתי תהיה תקיפה שכזו.

 

היום כבר אין כל כך פחדים כאלה בקרב הממשל האמריקני. "ביבי מבלף", אמר אחד הבכירים לגולדברג. "הוא לא כמו בגין שתקף בכור בעיראק בשנת 1981". האמונה שהאיום של נתניהו ריק מתוכן נתן לאנשי הממשל מרווח נשימה בכל הנוגע למשא ומתן עם איראן על תוכנית הגרעין.

 

גולדברג מציין כי רובד נוסף בפיצוץ היחסים בין המדינות בא בגלל התנהגות נתניהו ובעיקר בשל התנהגות ממשלתו. גורם ממשל אמריקני הגדיר את נתניהו כ"חם מזג" בעקבות אישורי הבנייה שנתן בהתנחלויות ובמזרח ירושלים, דבר שלדעתו חתר לחלוטין תחת ניסיונותיו של מזכיר המדינה ג'ון קרי להחיות את תהליך השלום עם הפלסטינים.

 

אחד מהבכירים שעמם שוחח גולדברג אמר כי המהלכים האחרונים של נתניהו וממשלתו רק יזרזו את כוונת ארה"ב להראות לעולם את ה"בוז" שלה כלפי ישראל. לדבריו, הרחבת הבנייה בהתנחלויות יחד עם הכנסת מתנחלים לשטחים ערבים במזרח ירושלים הם סימנים ברורים של נתניהו כלפי המחנה הפוליטי שלו לקראת אפשרות של בחירות בישראל בשנה הבאה. "הוא רוצה להראות שהוא עדיין איתם למרות התבטאויותיו כלפי פתרון שתי המדינות", טען הבכיר.


פורסם לראשונה 28/10/2014 22:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אובמה ונתניהו בפגישתם האחרונה
צילום: AFP
מומלצים