שתף קטע נבחר

קליפורניה מתייבשת וישראל מגיעה לסייע

המדינה בחוף המערבי של ארה"ב מתמודדת עם הבצורת הקשה ביותר שתועדה באזור ותיעזר בידע וטכנולוגיות מישראל בניסיון לפתור את המשבר

קליפורניה מתמודדת עם הבצורת החמורה ביותר בהיסטוריה המתועדת של האזור. בפברואר השנה, לאחר 13 חודשים רצופים של בצורת, התדרדר המצב, גרם לפגיעה קשה בחקלאות והוכרז מצב חרום.

 

עוד בחדשות:

ריבלין חנך מוזיאון יהודי בפולין: "צמרמורת וגעגוע"

הבנייה בירושלים עולה לדיון במועצת הביטחון

האפיפיור: מקבל את תיאוריית המפץ הגדול

 

עבור קליפורניה פגיעה בחקלאות משמעותה אסון לאומי, שכן היא מייצרת כמחצית מהפירות, מהאגוזים ומהירקות בארצות הברית ונחשבת למובילה בייצור חלב. בעקבות כך, הפך משבר המים לאחד הנושאים החשובים ביותר בשיח הפוליטי במדינה.

קרטיס שמוט, יועץ בכיר למשרד מושל קליפורניה, הקונסול הכללי בסן פרנסיסקו אנדי דוד ופרופ' אילון אדר בסיור בנהר סקרמנטו (צילום: : באדיבות הקונסוליה הכללית של ישראל בסן פרנסיסקו) (צילום: : באדיבות הקונסוליה הכללית של ישראל בסן פרנסיסקו)
קרטיס שמוט, יועץ בכיר למשרד מושל קליפורניה, הקונסול הכללי בסן פרנסיסקו אנדי דוד ופרופ' אילון אדר בסיור בנהר סקרמנטו(צילום: : באדיבות הקונסוליה הכללית של ישראל בסן פרנסיסקו)

רה"מ נתניהו ומושל קליפורניה ג'רי בראון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רה"מ נתניהו ומושל קליפורניה ג'רי בראון(צילום: AFP)

כעת ישראל נרתמת לסייע. ראש הממשלה בנימין נתניהו ומושל קליפורניה ג'רי בראון חתמו השנה על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי שבמסגרתו ישראל, שנחשבת למעצמה עולמית בתחום המים וההתמודדות עם יובש ובצורת, תסייע לטפל במשבר.

 

"אנחנו דוחפים את נושא המים וממתגים את ישראל כחלק מהפתרון וכידידה שמשתפת ידע ועוזרת בשעת צרה לידידתה קליפורניה", אמר אנדי דוד, הקונסול הכללי של ישראל במדינה. על רקע המשבר וההסכם, הגיע השבוע לקליפורניה פרופסור אילון אדר, מומחה בינלאומי לטכנולוגיות מים.

 

פרופ' אדר ביקר באזור סן פרנסיסקו ובעמק הסיליקון, הוא סייר במתקני מים בצפון במדינה, ונכח בהרצאות של מומחים מקומיים ובסמינרים בנושא. בכנס שערך משרד המושל בקליפורניה, בשיתוף עם רשות המשאבים הטיבעיים ובסיוע הקונסוליה הישראלית בסן פרנסיסקו, סביב ביקורו הציג אדר מגוון פתרונות מתקדמים לאתגרי המים העולמיים על פי הניסיון הישראלי.

 

"אם הצלחנו להתגבר על בעיות המים בישראל במזרח התיכון, אפשר לעשות את זה בכל מקום אחר בעולם", אמר פרופ' אדר, מנהל מכון צוקרברג לחקר המים באוניברסיטת בן גוריון בנגב, שנחשב פורץ דרך ובעל שם עולמי בתחום. "עם זאת, כדי לשפר את ניהול ויעילות המשק חברות המים בקליפורניה יצטרכו להגביר את התיאום ביניהן ואת שיתוף הפעולה בנושא שימוש וטיפול במים".  

 

ראש הסוכנות למשאבים טבעיים בקליפורניה, ג'ון ליירד, השתתף בכנס יחד עם חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד, מומחים ומקבלי החלטות ואמר כי "זו סוגיה שהיא חלק מהבטחון הלאומי וישראל הפכה את עצמה בהצלחה לעצמאית מבחינת מים". ליירד ציין כי "עם אקלים דומה, קליפורניה בהחלט תרוויח מהמומחיות של פרופסור אדר ואנו בוחנים דרכים לשפר את ניהול המים שלנו במיוחד בתקופה של בצורת קשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו ומושל קליפורניה
צילום: AFP
מומלצים