שתף קטע נבחר

לאומי: הקנס על סיוע להעלמות מס עלול לגדול

בנק לאומי צפוי להפריש עוד מאות מיליוני שקלים, אחרי שכבר הודיע על הפרשה של כמיליארד שקל, בעקבות חקירות של הרשויות בארה"ב בעניין החשדות לסיוע בהעלמות מס. הסיבה: חקירה נוספת שמנהלת במקביל הרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו-יורק

אחרי שהגיע להסדר עם משרד המשפטים האמריקני לתשלום קנס של כמיליארד שקל בעקבות חשדות לסיוע בהעלמות מס, הודיע הבוקר בנק לאומי כי במקביל מתקיימים מגעים עם הרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו-יורק, במסגרתם הוא עשוי לשלם קנס נוסף.

 

כתבות נוספות בערוץ הכסף שלי

אף בנק לא רוצה לתת הטבות לעובדי מדינה

תמונת מצב: למשקיעים יש סיבה לדאגה?

האוצר: לא 'מחפשים' אזרחים שמעלימים מס

 

כזכור, בחודש יוני האחרון הודיע הבנק כי הגיע להסדר עם הרשויות האמריקניות, במסגרת חקירה שהתנהלה נגדו בחשד לסיוע ללקוחות להעלים מס. על פי הודעת הבנק אז , סך ההוצאות הכוללות את הקנס ואת התשלומים הנלווים עמדו על כמיליארד שקל. אולם כעת, כאמור, מתברר כי היקף ההפרשות של הבנק עשוי להיות גדול בהרבה, וזאת בעקבות חקירה נוספת המתקיימת במקביל על ידי הרשויות במדינת ניו-יורק שתוצאותיה עלולים להסב לבנק הוצאה של מאות מיליוני שקלים נוספים. בהודעה לבורסה שפורסמה היום כתב הבנק כי עוד מוקדם לקבוע מה יהיה היקף ההפרשה כתוצאה מהחקירה החדשה.

 

החקירות כאמור נוגעות לחשדות לפיהן סייע הבנק להעלים מס, אחת השיטות בהן השתמש לאומי, על פי החשד, היתה להפנות את הלקוח לפתוח חשבון בנק מחוץ לארצות הברית - שם יופקדו הכספים הבלתי מדווחים - וכנגדם סניף של בנק לאומי בארצות הברית העמיד ללקוח האמריקני "הלוואה" בגובה הסכומים ששכבו בחשבון הבלתי מדווח מעבר לים..

 

בעקבות החקירות שנוהלו כנגד הבנק, גם הוגשה בחודש ספטמבר 2013 תביעה נגזרת נגד בנק לאומי ובכיריו לשעבר, לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בטענה להפרת אמונים והפרת חובת הזהירות. התביעה עוסקת בחלקם של הבכירים באותה תקופה אליה מיוחסות החשדות, ביניהם היו"ר לשעבר איתן רף והמנכ"ל לשעבר גליה מאור

 

יש לציין כי החקירות מתייחסות לתקופה בה כיהנה גליה מאור כמנכ"לית הבנק, אולם את המחיר ישלם הבנק כעת ולא ברור כיצד יפצה הבנק על הוצאה שעשויה להגיע למאות מיליוני שקלים. בהנחה שהבנק לא יספוג את העלויות, הוא עשוי לקצץ בבונוסים לעובדים. הוא אף לשקול את ייקורם של מחירי השירותים ללקוחות כדי לפצות על ההוצאות הגדולות.

 

בבנק לאומי לא היו מעוניינים להגיב מעבר לפרסום ההודעה לבורסה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רון קדמי
רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי
צילום רון קדמי
מומלצים