שתף קטע נבחר

בדקנו: האם שמן דקל בריא לתינוק או לא?

הקרב על שמן הדקל: חברות תחליפי החלב מתקוטטות ביניהן לאחרונה בשאלה האם שמן דקל בריא או לא לתינוקות. מה אומרים המחקרים שנעשו בנושא ומדוע משרד הבריאות אינו מתערב? בדקנו

קשה להתעלם מההתנצחות של חברות הפורמולות לתינוקות זו בזו באשר לתפקידו של שמן הדקל: האחת טוענת כי היא היחידה ללא שמן דקל ואילו האחרות נמצאות בדיוק מהצד השני של המתרס: הן מתגאות בכך שהשמן נמצא בתחליפי החלב שהן משווקות. אז מה תפקידו של השמן הזה, והאם הוא חשוב לתינוק או פוגע בו? האמת, כרגיל, נמצאת אי שם באמצע.

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים>>

 

שמן דקל (Palm Olein) נמצא ברוב התרכובות לתינוקות ומטרתו לחקות את החומצה הפלמיטית, שמהווה כ-25% מהרכב חומצות השומן בחלב אם (שהוא, כידו, המזון הטוב ביותר לתינוק). אך בעוד שלחומצה הפלמיטית חשיבות רבה לתינוק, היא למעשה שונה משמן הדקל: החומצה ממוקמת בנקודה ספציפית על השומן (טריגליצריד) הקרויה "עמדה 2", בעוד ששמן דקל ממוקם על הטריגליצריד באיזור הקרוי עמדות 3 ו-1.

 

ההבדלים במיקום חומצת השומן מביאים גם לתופעות הלוואי של שמן דקל: מחקרים הראו כי פורמולות המכילות שמן זה מפריעות לספיגת סידן ושומנים, בהשוואה לפורמולות שאינן מכילות שמן דקל. חלק מהמחקרים עליהם דיווח כתב העת BMC pediatrics בשנת 2013 הראו כי תינוקות הניזונים מפורמולה המכילה שמן דקל סובלים יותר מיציאות קשות בשל משקעי סידן הנוצרים בצואת התינוק.

 

מאמר נוסף, שנערך על ידי המרכז הלאומי למדע בסין וכלל סיכום של כלל המחקרים בנושא, אישר אף הוא כי אצל תינוקות שצרכו פורמולות המכילות שמן דקל, ספיגת הסידן נמוכה והפרשתו בצואה גבוהה.

 

מאמר אחר, שפורסם בשנת 2012 בכתב העת Calcified Tissue international, ובדק את צפיפות העצם אצל תינוקות הניזונים מפורמולות שונות, מצא כי חוזק וצפיפות העצמות היו גבוהים יותר אצל תינוקות שצרכו פורמולה שאינה מכילה שמן דקל.

 

מכאן ניתן להבין כי הספרות המדעית מעידה על כך שהחומצה הפלמיטית חיונית להתפתחות התינוק, אולם מבנה החומצה כפי שהוא נמצא בשמן הדקל עלול לגרום לתופעות לוואי במערכת העיכול של התינוק, ולהפרעות בספיגת הסידן.

 

משרד הבריאות ידרוש: פרסום הפורמולות - באישורנו

בישראל שלוש חברות משווקות את הפורמולות לתינוקות: מטרנה ונוטרילון, שהפורמולות שלהן מכילות שמן דקל, וסימיליאק, המתגאה בכך שהפומולות מתוצרתה אינן מכילות שמן דקל. הפורמולות הנמכרות בעולם, כוללות ממש בישראל, מותגים המכילים שמן דקל, ואלה שאינם.  בינתיים קולו של משרד הבריאות בנושא לא נשמע, אך ל-ynet נודע כי בקרוב מתכוון המשרד להגיש נייר עמדה אודות החיוניות והתרומה של שמן דקל בפורמולה, ותופעות הלוואי האפשריות כתוצאה ממנו.

 

וכך מסר המשרד בתגובה: "למשרד הבריאות אין העדפות או המלצות לתמ״ל מסוים, אך בהחלט קיימת העדפה להזנת התינוק בחלב אם. שמן דקל מותר להוספה בכל סוגי תחליפי החלב על פי החקיקה הבינלאומית. מותר לציין בפרסומות הבדלים ברכיבים בין תחליפי החלב. ההנחיות אינן מתירות לסמן יתרונות לרכיבים על האריזה עצמה. יודגש כי כיום אין מגבלה חוקית למעט איסור לייחוס של סגולות ריפוי. בכוונת המשרד להוציא הנחיות חדשות להסדרת נושא פרסום תחליפי החלב אשר יכללו, בין היתר, גם צורך באישור מראש של מסרים כחלק ממסע פרסום שלם הכולל שלטי חוצות, אינטרנט ורדיו. טיוטה של ההנחיות הופצה לחברות".

  

מטרנה מסרה בתגובה: "בחלב אם שהינו המזון המומלץ ביותר לתינוק, חומצת שומן עיקרית היא חומצת השומן הפלמיטית. המקור העיקרי לחומצת שומן פלמיטית בתחליפי חלב הוא שמן דקל. בתחליף חלב ללא שמן דקל חסרה חומצת שומן חשובה זו. מטרנה - בתהליך יקר ומורכב – משתמשת בהרכב משופר של שמן דקל הנקרא שמן בטאפלמיטאט כמקור לחומצה הפלמיטית . הרכב זה הוכח מחקרית כתורם לספיגה מיטבית של סידן ועיכול קל".

 

מאבוט, יצרנית סימיליאק נמסר: "ממחקרים בארץ ובעולם, לרבות מחקר שנערך ב-17 מדינות בקרב 7,000 תינוקות, עולה כי לתחליף חלב ללא שמן דקל יש יתרונות מוכחים בתחומי העיכול, יציאות רכות יותר, ספיגת סידן וצפיפות מסת עצם גבוהות יותר".

 

חברת טבע ישראל משווקת נוטרילון מסרה: "חלב אם מכיל הרכב שמנים מסוגים שונים, ובין אלה, אחוז גבוה יחסית של חומצת שומן פלמיטית (למעלה מ- 20%). מקורה הטבעי של חומצה זו הינו שמן דקל. לפיכך, לא זו בלבד שהכללתו של שמן דקל בתרכובת מזון לתינוקות ובכלל זה בנוטרילון, אינה מזיקה כלל וכלל, אלא שמדובר בשימוש ברכיב טבעי, המאושר על-ידי רשויות בריאות בכל העולם לרבות משרד הבריאות בישראל".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תחליף חלב. המחקרים מראים ששמן הדקל מפריע לספיגת הסידן
צילום: shutterstock
מומלצים