שתף קטע נבחר

מתחת לקסדה. הצנחנים שיסבירו את ישראל

סרט תיעודי עקב אחרי מקונן, קורל, אילון, אורן ועדן - מהטירונות ועד ללחימה. סגן אביב רגב, שהיה בטיול אחרי צבא, "גויס" מחדש כדי לספר עליהם: "גיליתי את הבורות ואת השקרים שמופצים עלינו". צפו בקטע מהסרט

"גיליתי איזו בורות ואילו שקרים מופצים עלינו. גיליתי שמתנהלת עוד מלחמה שלא הייתי מודע לה - מלחמת ההסברה - והחלטתי להצטרף אליה". כך אומר סגן במיל' אביב רגב, שנבחר לייצג סרט דוקומנטרי על צה"ל, שנועד לחזק את הקשר של צעירים יהודים לישראל ולהסביר מה עובר על חיילים ישראלים במהלך שירותם הצבאי. צפו בקטע מהסרט ובראיון של רגב לאולפן ynet.

 

בעקבות האווירה האנטי-ישראלית והחקירה של "מועצת זכויות האדם" באו"ם על פשעי מלחמה כביכול במבצע "צוק איתן", ישראל מנסה לשפר את תדמיתה באמצעות הסרט התיעודי "מתחת לקסדה". את הסרט, שיוצג ביותר מ-100 קמפוסים ברחבי ארצות הברית, הפיקה העמותה Jerusalem U, הפועלת לחזק את הקשר בין צעירים יהודים ליהדות ולישראל, באמצעות סרטי וידאו שהיא יוצרת ומפיצה חינם.

 

"מתחת לקסדה - מהתיכון לחזית" הוא סרט תיעודי שעקב במהלך שנה אחרי חמישה צנחנים, מהטירונות, דרך מסע הכומתה ועד היציאה לחזית. חמשת הצעירים הם מרקע שונה, ועוברים יחד את כור ההיתוך הצה"לי, במטווח, בתורנות, במטבח, בשמירות ובאימונים.

רגב בעת שירותו בצבא. "מתחת לקסדה יש ילדים עם פחדים ותקוות" ()
רגב בעת שירותו בצבא. "מתחת לקסדה יש ילדים עם פחדים ותקוות"

חמשת החיילים המופיעים בסרט התיעודי הם מקונן שעלה בגיל 12 מאתיופיה, איבד בדרך את אביו וחי בדירת שני חדרים בבני ברק עם משפחתו בת עשר הנפשות; קורל היפה והמפונקת מהרצליה פיתוח, שבכלל לא רצתה להתגייס והפכה למפקדת; אילון, בן למשפחה דתית-לאומית שחיה באשדוד בצל הרקטות; אורן, שמשפחתו עברה לשוויץ כשהיה בן חמש והוא חזר לבד לישראל והתגייס לצנחנים; עדן מכפר ורדים, בן לעולה מארצות הברית, נער שמנמן שהפך לאתלט שניצח בתחרות ריצה במכביה. הוא התגייס לצנחנים בגלל מלחמת לבנון השנייה, שאותה הרגיש בחצר האחורית שלו.

 

החיילים המופיעים בסרט נמצאים עדיין בשירות סדיר ואסור להם להתראיין. לכן סגן אביב רגב, שהשתחרר לפני שנה בדיוק אחרי שהיה סגן מפקד פלוגה בצנחנים, נבחר להציג את הסרט הדוקומנטרי בארצות הברית.

 

"אחרי השחרור מהצבא טיילתי לבד, שלושה חודשים בניו זילנד וחודשיים בסין, לפני שאתחיל בלימודי הנדסת חשמל בטכניון. כשפנו אליי וביקשו שאצא לשלושה חודשים כדי להציג את הסרט בקמפוסים בארצות הברית, זו לא הייתה התוכנית שלי", אומר אביב, "אבל בטיולים שלי פגשתי בני נוער מ-12 מדינות

וגיליתי איזו בורות ואילו שקרים מופצים עלינו. גיליתי שמתנהלת עוד מלחמה שלא הייתי מודע לה - מלחמת ההסברה - והחלטתי להצטרף אליה. זה יחייב אותי להירשם מחדש לטכניון, אבל אי-אפשר לעמוד מהצד. כל מה שהרעים צריכים כדי לנצח זה שהטובים יישבו בצד".

 

רגב בן ה-24 אומר שהסרט הדוקומנטרי "מתחת לקסדה" הוא "פלטפורמה נוחה להתחבר לאנשים ולהסביר להם שאנחנו בסך הכול מאוד דומים, כל מי שאינו אנטישמי".

 

Jerusalem U הפיקה כבר כמה סרטים לקידום המודעות לישראל, והם מוקרנים בקמפוסים ובערוצי טלוויזיה בארצות הברית. בשבוע האחרון הוצג הסרט בניו יורק ובלוס אנג'לס בנוכחות מפיקים מהוליווד ותורמים, בשילוב אירוע לזכרו של החייל הבודד מקס שטיינברג שנהרג ב"צוק איתן". השבוע יוקרן הסרט בניו יורק ובאוניברסיטאות ברקלי, UCLA ומישיגן. יוצרי הסרט הם רפאל שור, מייסד ומנכ"ל Jerusalem U, שהוא גם המפיק ראשי, רבקה שור, מפיקה ויוצרת, ברוך גולדברג (מפיק), וויין קופינג הבמאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים