שתף קטע נבחר

ירדן מחזירה השגריר להתייעצויות. ליברמן: הפיגוע - תוצאת ההסתה של אבו מאזן

ראש ממשלת ירדן הורה לזמן לעמאן את השגריר בארץ ולהגיש תלונה למועצת הביטחון. ליברמן כתב לשרי החוץ: "הפיגוע - תוצאה ישירה של ההסתה של יו"ר הרשות, ומכתב התנחומים ששלח למחבל שירה בגליק"

בצעד חריג הורה היום (ד') ראש ממשלת ירדן, עבדאללה א-נוסר, לשר החוץ הירדני לזמן את שגריר ירדן בישראל להתייעצויות במדינה. הצעד בא במחאה על מה שכונה "ההסלמה הישראלית הגוברת וחסרת התקדים בהר הבית, וההפרות הישראליות החוזרות ונשנות בירושלים". ראש ממשלת ירדן הורה לשר החוץ הירדני להגיש באופן מיידי תלונה למועצת הביטחון בעניין "התקיפות הישראליות" בהר הבית. בתגובה רשמית נמסר ממשרד החוץ: "אנו מצטערים על ההחלטה, שאינה תורמת להרגעת הרוחות אלא להפך, ומצפים מירדן לגנות את האלימות היזומה המכוונת מרמאללה ואת רצח החפים מפשע שנגרמה ממנה".

 

דובר ממשלת ירדן, מוחמד אל-מומני, הסביר את ההחלטה ואמר: "הודענו יותר מפעם אחת שמתוקף החסות של ירדן על המקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות בירושלים, כל האופציות המשפטיות והדיפלומטיות פתוחות כדי להגיב על ההפרות הישראליות במסגד אל-אקצה. מאז שעות הבוקר עקבנו אחר ההפרות הישראליות בהר הבית. 200 אנשי ביטחון פרצו לשם יחד עם 154 'מתנחלים' וחברי כנסת".

 

בתקופה האחרונה יש מתיחות בין ישראל לירדן על רקע גל האלימות בירושלים והעימותים באזור הר הבית. רק ביום ראשון האחרון אמר מלך ירדן, עבדאללה השני, עם פתיחת הפרלמנט הירדני כי ירדן תמשיך לבלום בכל האמצעים את "הצעדים החד צדדיים של ישראל בירושלים" ותמשיך להגן על המקומות הקדושים לנצרות ולאיסלאם.

 

זירת פיגוע הדריסה בצהריים בירושלים (צילום: מאיר ויינרב ) (צילום: מאיר ויינרב )
זירת פיגוע הדריסה בצהריים בירושלים(צילום: מאיר ויינרב )

למחרת פורסם בעיתונות הכווייתית כי בסוף השבוע האחרון נפגשו בחשאי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והמלך עבדאללה בעמאן כדי להרגיע את הרוחות בירושלים על רקע האירועים האחרונים, שהביאו בין השאר לסגירת הר הבית בשבוע שעבר בפני מתפללים מוסלמים. הצעד הזה  הכעיס מאוד את גורמי השלטון בממלכה.

 

דובר ממשלת ירדן, מוחמד אל-מומני, אמר באותו יום כי אם ישראל תמשיך בהפרותיה בהר הבית, הסכם השלום יעמוד בפני איום. לאחר מכן טען כי הודות למאמציה של ירדן והמסרים התקיפים שהיא העבירה לקהילה הבינלאומית, ישראל הסכימה לפתוח את הר הבית למתפללים המוסלמים.

 

שר ההקדשים הירדני, האיל חאפז דאווד, אמר כי היחסים של ירדן עם ישראל ייפגעו כתוצאה מההפרות של במקומות הקדושים בירושלים: "ישראל לא מכבדת את הסכם השלום שכולל סעיפים הקשורים לחסות הירדנית על המקומות הקדושים בירושלים. ירדן שוקלת כבר תקופה להחזיר את השגריר".

 

בכירים בירושלים הביעו אכזבה מהצעד של הירדנים ואמרו שחבל שנכנעו לדעת הקהל ונקטו בצעד פופוליסטי שמלהיט הרוחות. גורם מדיני אמר שהציבור הירדני מובל על ידי קיצונים וחבל שלממשלה אין אומץ לעמוד מולו ולומר את האמת. לדבריו, יש חשש שהשלטון בירדן ממלכד את עצמו.

 

שגריר ירדן הנוכחי בישראל, ווליד עבידאת, נכנס לתפקידו באוקטובר 2012 אחרי שיותר משנתיים לא היה שגריר ירדני בישראל. לפניו הוחזר

השגריר, עלי עייאד, לעמאן בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה.

 

בתוך כך, שר החוץ אביגדור ליברמן פנה במכתב לשרי החוץ של הקהילה הבינ"ל במכתב שבו אמר כי ההסתה של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ובמיוחד מכתב התנחומים והעידוד שכתב למחבל שירה ביהודה גליק, היא הסיבה לפיגוע שהתרחש היום בירושלים. השר ליברמן כתב את המכתב על ההסתה של אבו-מאזן עוד בטרם התרחש הפיגוע, אך בטרם הוא נשלח התרחש הפיגוע והשר ליברמן הוסיף התייחסות לכך וכתב כי זוהי התוצאה הישירה של ההסתה של אבו-מאזן "כהוכחה מצמררת לכך בעודי כותב מילים אלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלך עבדאללה וראש הממשלה נתניהו
מומלצים